Sok a kérdés, kevés a válasz. Ez sem a méhészek éve. Archív
Fotó: Kristó Róbert
A tavalyi mélyponthoz képest valamivel jobb, de még mindig gyenge méztermést gyűjtöttek be a Hargita megyei méhészek idén: az állóméhészek méhcsaládonként 5–10 kilogrammot, míg a vándorméhészek 20–25 kilogrammot. A méztermés jelenleg nyomott áron értékesíthető.
2017. november 04., 16:472017. november 04., 16:47
Az utóbbi évek nem kedveztek a Hargita megyei méhészeknek, ami a méztermést illeti, és idén is gyenge évet zártak – avatott be Lázár Tibor. A Hargita Megyei Méhészegyesület vezetője hozzátette, bízik benne, hogy a tavalyi volt a negatív mélypont, és ezt követően egyre jobb lesz a méztermés.
Mint megtudtuk, a vándorméhészeknek viszont a tavalyi volt a kedvezőbb év, idén ugyanis a hideg tavasz miatt az akác nem adott nektárt. Általában azzal számolnak a méhészek, hogy az akác a teljes termés 40 százalékát hozza meg, ez idén teljesen kiesett, sőt még a hárs is gyengén adott.
Lázár Tibor elmondása szerint az még számukra is kérdéses, hogy miért volt ilyen gyenge az idei termés az állóméhészek esetében.
Az elmúlt években volt hideg, meleg, eső, szárazság a málna virágzásának idején, de egyik sem változtatott a helyzeten. Emellett figyelik a szélmozgást is, de azzal sem tudták magyarázni, hogy miért nem ad nektárt a málna. Feltételezéseik szerint talán az éjszakai és nappali hőmérsékleti csúcsok közötti nagy különbség befolyásolhatja a virágok nektárhozamát, hiszen például az akác 14 Celsius-fok alatti éjszakai hőmérsékletnél nem ad nektárt – részletezte.
Egyelőre nyomott áron lehet értékesíteni a mézet. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Mint megtudtuk, míg a méheket szerető méhészeket pár rossz év nem bátortalanítja el a további munkavégzéstől, a nyereségért méhészkedőknek viszont az már lehet ok arra, hogy abbahagyják.
A megyei méhészeknek az egyesület egy alternatív szert javasolt, így itt várhatóan nem lesznek ebből gondok, a román vidéken élő méhészek azonban már számoltak be méhpusztulásról. Az atkák elleni kezelést július utolsó napja és augusztus 10-e között föltétlen el kell kezdeni, aki hetekig késik azzal, akár méhek nélkül is maradhat – tisztázta az egyesületi elnök.
Azt is elmondta a méhész, mivel elsősorban a kereskedők vannak befolyással az árra, a politikára, így
S habár Románia és Magyarország is méznagyhatalom az Európai Unióban, nem tudják befolyásolni a piacot.
– mutatott rá a szakember. Hozzátette, épp emiatt a magyarországi szakemberek azt javasolják, hogy az eladással mindenképp várjanak a méhészek.
Fotó: Veres Nándor
Kérdésünkre, hogy a külföldről származó, áruházláncok polcain található mézek összetétele milyen, Lázár Tibor elmondta, azt nem lehet tudni. Egy új eljárással, a gyantaszűréssel ugyanis, a mézből eltüntethetők a szennyező anyagok, de a szűrést követően még a virágporról sem állapítható meg, hogy milyen virágról származik, ez persze azzal is jár, hogy a méz hasznos anyagait is felfogja a szűrés. A méhész meglátása szerint azt a mézet érdemes fogyasztani, amelynek csomagolásán a méhész feltünteti saját nevét – ezzel ugyanis mintegy jótállást is vállal azért.
Az aktuális helyzettől függetlenül a megyei méhészegyesület próbálja megismertetni, megszerettetni a megyei lakosokkal a mézet, illetve népszerűsíteni annak fogyasztását. Ennek érdekében rendszeresen szerveznek mézfesztivált, amely révén személyesen is elérhetők a méhészek, kóstolhatók a termékek. Emellett a mézlovagok óvodásokat is meglátogatnak, hogy már gyermekkorban megszerettessék a mézet, megismertessék annak jótékony hatásait – avatott be a méhész.
Amit érdemes tudni a mézről
A méz több mint kilencven százalékban glükózt és fruktózt és mindössze pár százaléknyi más anyagot tartalmaz. Minél magasabb a méz glükóztartalma, annál hamarabb keményedik meg, minél kisebb, annál későbbre. Az akácméz legalább 60 százaléka gyümölcscukor és a fennmaradó része glükóz, így ez nagyon későre, akár egy évig is folyékony állagú marad. Mindeközben a 70 százalék glükóztartalmú repcemézet nem is lehet folyékony állapotban megvásárolni, hiszen a pergetést követően szinte azonnal megköt. Tehát fontos tudni, hogy a megkeményedett méz nem romlott meg, bátran fogyasztható, sőt – tisztázta a szakember.
Új szerződéssel oldja meg a székelyudvarhelyi önkormányzat, hogy az idei fűtésidényben is biztosíthassák a támogatást a gigakalória lakossági árára. Jelenleg folyamatban van a közbeszerzés a távhőszolgáltatás kiszervezésére.
Felelősség és hűség, lehetőség és döntések, álmok megvalósítása, a mindennapok megélése – csak néhány útravaló azok közül, melyek elhangzottak a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ pénteki tanévnyitóján biztatásként.
Egy leszúrt férfi életét mentette meg a mezőbándi rendőrőrs helyettes vezetője azáltal, hogy stabilizálta a sérült állapotát, míg a mentősök a helyszínre érkeztek – számolt be az esetről a Maros megyei rendőrség.
A nyugat-nílusi vírus okozta megbetegedést jelentettek Marosvásárhelyről; a megyeszékhelyen ez az első eset, a megyében pedig a negyedik.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) a Transzfogarasi út korszerűsítésére készül, ami lehetővé tenné, hogy évente hosszabb időszakra használhassák az autósok – közölte a vállalat vezérigazgatója, Cristian Pistol.
Marosvásárhely is bekapcsolódik az országos takarítási napba szeptember 21-én. A Let’s do it, Marosvásárhely! elnevezésű országos mozgósítási rendezvényre a zsákokat és kesztyűket 10–13 óra között osztják az Enescu utcában.
A mára már nemzetközi szinten is ismert és elismert Mesterségek Ünnepe mintájára másodszor is megszervezik Marosvásárhelyen a Várudvarban az Erdélyi Mesterségek Ünnepét. A hagyományteremtő céllal szervezett kétnapos rendezvény minden korosztályhoz szól.
Átadták pénteken Mezőpanitban az újonnan felépült bölcsődeépületet, amely négy csoport befogadására alkalmas. Egyelőre egy 18 fős bölcsődei csoportnak ad otthont, de egy évre ide költözik az óvoda is, amíg zajlik az iskola főépületének felújítása.
Eladta a Csík Sörgyárat és a Csíki Csipszgyárat is magában foglaló cégcsoportban lévő ötvenszázalékos részesedését Lénárd András – tudta meg a Székelyhon. A napokban már meg is történt a tranzakció.
A román vízügyi főigazgatóság munkatársai ezer zsákot és egyéb anyagot készítettek elő az árvízvédelmi töltés megerősítéséra a Duna azon szakaszán, ahol a hidrológusok előrejelzése szerint szeptemberben áradás várható.
szóljon hozzá!