Fotó: Haáz Vince
Előadás, városnéző séta és temetőlátogatás is szerepel a Műemléki Világnap marosvásárhelyi programjai között.
2019. április 11., 13:102019. április 11., 13:10
Orbán János szervező érdeklődésünkre elmondta, a Marosvásárhely Műemléki Topográfiája program és a Maros Megyei Múzeum idén – a húsvéti ünnepekre való tekintettel – egy héttel előbbre hozta az eseményt.
A történésztől megtudtuk, hogy az eddigi kutatásaik eredményeit ismertetik az érdeklődőkkel, és mivel a kutatott épületek zöme az egykori zsidó városrészben áll, illetve a marosvásárhelyi zsidó közösséghez is kapcsolódik,
Lehetőség nyílik megismerkedni a Marosvásárhelyen álló két zsinagógával, vagyis a volt Iskola (Aurel Filimon) utcában működő status quo ante, illetve az egykori Knöpfler Vilmos (Brăila) utcai volt ortodox zsinagógákkal, azok történetével, építtetőivel, az azokat működtető közösségek életével. Az épületek mellett temetősétára is várják a szervezők a vásárhelyieket: meglátogatják a NYár utcai zsidó temetőt, ahol a város jelentős személyiségei közül többen is ott nyugszanak.
A Maros Megyei Múzeum várbeli székhelyén pénteken Sebestyén-Spielmann Mihály művelődéstörténész tart előadást a helyi zsidóság történetéről a régi századfordulón, Földi Imelga művészettörténész pedig az Iskola utcai zsinagóga építészeti jelentőségéről beszél.
Fotó: Haáz Vince
Program
2019. április 12., péntek:
13.00: Látogatás a status quo ante zsinagógában, ismerteti Földi Imelga művészettörténész, (Iskola/A. Filimon u. 21);
15.00–16.00: Látogatás a status quo ante zsidó temetőben Diamantstein György vezetésével. Találkozás a temető bejáratánál (Nyár/Verii u. 10);
17.00: Előadások a Maros Megyei Múzeum várbeli épületének nagytermében. Sebestyén-Spielmann Mihály (művelődéstörténész): Marosvásárhelyi zsidók a századfordulón. Földi Imelga művészettörténész, Kolozsvár): A marosvásárhelyi zsinagóga az Osztrák–Magyar Monarchia építészetében.
2019. április 13., szombat:
12.00–13.00: Látogatás a Marosvásárhelyi Zsidó Múzeumban Diamantstein György vezetésével (Iskola/A. Filimon u. 23);
13.30–14.30: Zsidó származású építtetők az egykori Széchenyi téren. Városnéző séta Orbán János művészettörténész vezetésével (találkozás a főtéri virágóránál);
15.00: A változó Kossuth utca. Városnéző séta Oniga Erika művészettörténész vezetésével (találkozás a Kosssuth utca és a Rózsák tere sarkán);
17.00: Látogatás az egykori ortodox zsinagógában, ismerteti Földi Imelga művészettörténész (Knöpfler Vilmos/Brăila u. 10).
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!