Fotó: Bíró Blanka
Élménydús, interaktív kiállítás nyílt hétfőn délelőtt Sepsiszentgyörgyön az egykori dohánygyárban. Június 13-án, a magyar feltalálók napja alkalmából a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesület rendezte be a tárlatot, és szervezett szakmai konferenciát. A június 17-ig megtekinthető kiállításon számos olyan tárgyat látható, amelyet magyar tudósok találtak fel, vagy járultak hozzá a feltalálásukhoz.
2022. június 13., 18:552022. június 13., 18:55
A Sepsiszentgyörgyön működő Sepsi TeleTár eszközgyűjteményének több darabja látható a kiállításon, azzal a szándékkal, hogy a telekommunikáció és a technikatörténet rajongói ki is próbálhassák ezeket. Ennek a lehetőségnek szemlátomást a gyerekek örültek a leginkább, kikerekedett szemekkel bámulták a detektoros rádiókat, lámpás televíziókat, tárcsázós telefonokat.
A továbbiakban interaktív tárlatvezetésen mutatják be az érdeklődőknek a magyar feltalálókat, találmányaikat, valamint a magyar származású Nobel-díjas tudósokat egy olyan környezetben, az egykori dohánygyárban, amely nem áll nagyon távol attól a kortól, amelyben ők alkottak.
A megnyitón Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere elmondta, azért június 13. a magyar feltalálók napja, mert az első Budapesten született magyar Nobel-díjas, Szent-Györgyi Albert biokémikus 1941-ben ezen a napon jelentette be találmányát, a C-vitamin előállításának eljárását.
Fotó: Bíró Blanka
Az alpolgármester arra is kitért, hogy Csáky Ernő mérnök-tanár több mint 3500 különböző technikai eszközt adományozott a Székelyföldi Hírközlési Örökség Egyesületnek, köztük egy Puskás Tivadar-féle telefonközpontot, a táv- és hírközlés különböző eszközeit, detektoros rádiókat, lámpás televíziókat, és ezek képezik a jelenlegi tárlat törzsét is.
– mondta az alpolgármester.
Fotó: Bíró Blanka
A megnyitón Bohus Mihály, a szegedi Neumann János Számítógép-tudományi Társaság és a Szegedi Tudományegyetem mellett működő Informatikatörténeti Múzeum vezetője elmondta, Puskás Tivadar jóvoltából a távközlés tudományát tapasztalhatjuk meg:
A továbbiakban Lőrinc István felidézte Gaál Sándor sepsiszentgyörgyi fizikushoz, a ciklotron elvének megalkotójához fűződő emlékeit. A tárlat megnyitóját követően szakmai konferenciára került sor.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!