Árus Zsolt célja, hogy minél több magyar feliratot lássunk magunk körül
Fotó: Gergely Imre
Magáncégekhez és intézményekhez szól a Székely Figyelő Alapítvány pályázata: akik a meglévő román nyelvű feliratot vagy reklámot magyar nyelven is megjelenítik, azok számára az ezzel járó költséget átvállalja az alapítvány.
2020. január 09., 15:502020. január 09., 15:50
A Székely Figyelő Alapítvány tevékenységét eddig jellemzően a romániai hatóságok visszaélései, jogsértések elleni fellépések jelentették. Újabb felhívásával a civil szféra, magánemberek és cégvezetők felé fordul a szervezet. Amint azt az alapítvány illetékese, Árus Zsolt közölte, a cél az, hogy
Pályázatot hirdetnek azok számára, akik a meglévő román nyelvű feliratot szeretnék kétnyelvűsíteni, azaz magyarul is kihelyezni, illetve akik ezután akarnak kétnyelvű feliratot kihelyezni szervezetük vagy cégük üzletében, műhelyében, irodájában. Cégtáblára, reklámtáblára, tájékoztató feliratra vagy bármi más, nyilvánosan kihelyezett feliratra gondolnak itt.
Aki a meglévő román mellett láttatná a magyar feliratot is, annak költségeit száz százalékban vállalja át a Székely Figyelő. Aki most szeretne kihelyezni új feliratot két nyelven, az a költségek 50 százalékának kifizetésére számíthat. A pályázat részletei a http://blog.sic.hu/szekelyfigyelo címen találhatók meg.
Árus Zsolt kifejtette, ösztönözni szeretnék az embereket arra, hogy az anyanyelv használati jogával éljenek, de azt nem tartják jónak, hogy felszólításokkal, számonkéréssel próbálják rávenni az érintetteket erre. Ezért választották a pályázati utat, a pozitív ösztönzést.
Első körben Gyergyószéken működő cégek, intézmények jelentkezését várják, és február vége a határidő. A felhívás iránt tanúsított érdeklődés alapján döntenek majd arról, hogy kiterjesszék Székelyföld más térségeire is.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
3 hozzászólás