
Bizonyos szabályok betartásával a tizenöt évesnél régebbi gépkocsik tulajdonosai 3000 lejt kaphatnak. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Már lehet jelentkezni a használt autók selejtezését célzó helyi roncsautóprogramra a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) honlapján – tették közzé honlapjaikon a helyi önkormányzatok.
2023. július 31., 16:152023. július 31., 16:15
2023. július 31., 16:502023. július 31., 16:50
A programba való beiratkozás feltételei között szerepel, hogy a legalább 15 éves használt jármű szerepeljen a helyi önkormányzat adónyilvántartásában, Euro 3-as vagy annál alacsonyabb szennyezési normával rendelkezzen, és tartalmazza az alapvető alkatrészeket. További kitét, hogy
A támogatásban részesülő személyek kötelesek leadniuk a járművet selejtezésre, illetve törölni a közúti és adóügyi nyilvántartásból, és nem vásárolhatnak Euro 5-ös vagy annál alacsonyabb szennyezési normájú gépkocsit a roncsautó programban elnyert támogatást követő három éven belül – olvasható a Kézdivásárhely önkormányzatának közösségi oldalán közzétett hirdetésben.
A céhes város önkormányzati képviselői májusban hagyták jóvá a településnek a Környezetvédelmi Alapnál meghirdetett helyi roncsautó-programban való részvételét. A programról szóló határozattervezetet előterjesztő Bokor Tibor polgármester 100 autó felvásárlását javasolta.
– jegyezte meg akkor az elöljáró.
A természetes személyek programba való regisztrációja az AFM által biztosított számítógépes alkalmazáson keresztül történik augusztus 31-én 16 óra 30 percig vagy az egyes közigazgatási területi egységek számára elkülönített költségvetés kimerüléséig. Az AFM időrendi sorrendben bírálja el az online jelentkezéseket, majd a következő fázisban továbbítja a programban résztvevő önkormányzatoknak a jóváhagyottak listáját. Csíkszereda esetében például 500 használt autó forgalomból való kiírása lehetséges – tájékoztat a csíkszeredai városvezetés.
Az ügyintézés oroszlánrésze ezután kezdődik: a sikeresen pályázó személyek egy következő fázisban a polgármesteri hivataloknál nyújthatják be a dossziéjukat, ami az alábbi iratokat kell tartalmazza:
kérelem
személyi igazolvány (másolat)
igazolás az országos közpénzügyi igazgatóságtól, hogy a kérelmezőnek nincs köztartozása (certificat de atestare fiscală)
a gépjármű tulajdonjogát igazoló iratok (másolat)
GDPR-nyilatkozat
esetenként: közjegyző által hitelesített felhatalmazás (eredeti)
A természetes személyek regisztrációs szakaszának befejezése után a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága elküldi az önkormányzatoknak a programra jelentkezők listáját. „Az önkormányzata csak azokkal a pályázókkal köt finanszírozási szerződést, akik szerepelnek a listán, valamint megfelelnek az összes pályázati feltételnek” – hangsúlyozzák a tájékoztatásban.
További információk az afm.ro honlapon találhatók.
Több mint 600 magánszemély iratkozott fel hétfőn délelőtt 11 óráig a helyi roncsautó-programra – tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM). Az intézmény szerint a rendkívül nagyszámú jelentkező miatt a feliratkozás a vártnál lassabban történik, de informatikusaik dolgoznak az alkalmazás működésének felgyorsításán.
A regisztráció előtt létre kell hozni az egyéni felhasználói fiókokat. Egy már korábban létrehozott fiók csak akkor érvényes, ha azt valamely magánszemélyeknek szóló programban használták (pl. a 2023-as Fotovoltaikus Zöld Ház programban). Ha a fiók létrehozásához használt e-mail címet korábban jogi személyként használták egy kérelem benyújtásához, az most magánszemélyként nem használható – figyelmeztet az AFM.
Országszerte 500 polgármesteri hivatal vesz részt a programban, amelynek célja a régi, környezetszennyező autók kiiktatása a forgalomból; ez ugyanis az országos helyreállítási terven szereplő vállalások részét képezi. A program költségvetési kerete 500 millió lej.
Négy férfinél tartottak házkutatást a Kovászna megyei rendőrök Maros és Beszterce-Naszód megyében: az illetőket azzal gyanúsítják, hogy ellopták egy 84 éves sepsiszentgyörgyi nő 14 ezer eurós megtakarítását.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nem szavaz bizalmat a parlamentben Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök kormányának – közölte Dominic Fritz pártelnök az alakulat Politikai Bizottságának pénteki ülése után.
Kétszer is behatolt egy buşteni-i házba egy anyamedve bocsaival pénteken, míg végül kilőtték a délután folyamán. A három bocs közül az egyik halálosan megsérült, a másik kettő pedig az erdőbe menekült.
Százmillió lej értékű projekt zárult le Hargita megyében, amelynek keretében 83 oktatási intézmény több mint 220 egységének mintegy 1500 tanterme és oktatási tere gazdagodott korszerű felszerelésekkel.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikusa a Facebook-oldalán jelentette be a lemondását.
Egy bukaresti villamoson történteknek két színházi ember is szemtanúja volt – ebből aztán monodráma született, most pedig színházi előadás formálódik belőle. A valós történet mögött azonban aktuális társadalmi jelenségre világítanak rá az alkotók.
Támogatásban részesül több Hargita, Maros és Kovászna megyei színház, néptáncegyüttes és kulturális intézmény a kormány döntése nyomán, amely az önkormányzati fenntartású előadó-művészeti intézmények működését segíti.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,37 banival (0,07 százalékkal) 5,2353 lejre csökkent a csütörtöki 5,2390 lejről.
Tavaly a legalább tíz embert foglalkoztató európai uniós vállalkozások közel kétharmada (63,6 százaléka) használt valamilyen közösségi oldalt; Románia a sereghajtók közé tartozik e tekintetben.
szóljon hozzá!