Nagyszámú fertőzöttre készül az egészségügyi rendszer. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Hargita és Maros megyei személyek esetében is igazolták a koronavírus omikron variánsának a jelenlétét a központi laborvizsgálatok, de a vírus terjedési módjának a megváltozása és az utóbbi napokat jellemző robbanásszerű terjedés miatt szekvenálási eredmények hiányában is azt valószínűsítik a járványtanászok, hogy már terjedésnek indult az új vírusvariáns a helyi közösségekben. Minden megyében ambulanciaközpontokba irányítják az igazolt fertőzötteket, hogy elkülönítsék a Covid-betegforgalmat.
2022. január 07., 09:022022. január 07., 09:02
2022. január 07., 11:212022. január 07., 11:21
Az utóbbi napokban újabb 91 omikron-fertőzést igazoltak országszerte, és az egészségügyi minisztérium szerda esti közleménye szerint tizenkét másik megye és a főváros mellett Hargita és Maros megyei személyek is vannak a fertőzöttek között.
– tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől –, az illető maroshévízi, aki Maros megyében teszteltette magát, vélhetően a külföldi visszainduláshoz volt erre szüksége a reptéren. A megyei járványügyi szakhatóság vezetője azonban arról is tájékoztatott, hogy szerdán hajnalban további tíz mintát küldtek el Bukarestbe szekvenálásra, azoknak az eredményét még nem kapták meg. Tar Gyöngyi mindazonáltal biztos benne, hogy jelen van a koronavírus omikron variánsa a megyében.
„Függetlenül attól, hogy van, vagy nincs szekvenálással igazolt omikron-eset, több mint valószínű, hogy az omikron variáns terjedéséről beszélhetünk akkor, amikor azt látjuk, hogy egyik napról a másikra megtízszereződött, aztán megduplázódott, majd ismét megduplázódott az esetek száma a megyében.
Most úgy néz ki, hogy munkahelyeken, családokban aki találkozik egy fertőzöttel, elkapja. Valószínűleg sokkal rövidebb ideig kell ahhoz együtt lenni a fertőzöttel, hogy elkapja az ember. Tehát könnyebben és gyorsabban terjed, és ezt látjuk. A megyében főleg a csíkszeredai, gyergyói térségre jellemző ez, Udvarhelyen érdekes módon még nem robbant annyira be, ott még elszórt esetek vannak” – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Az egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta, nagyszámú fertőzöttre számítanak, a meredeken emelkedő járványgörbe, amilyen a mostani, nem tud leállni és megfordulni, ahhoz előbb tetőznie kell, addig pedig olyan, mint egy mozgólépcső, csak visz felfelé. Erre számítva és készülve a járványügyi hatóságok minisztériumi utasításra Covid-ambulanciaközpontokat hoztak létre minden megyében, hogy elkülönítsék a várhatóan nagy Covid-betegforgalmat.
Azt elsősorban a háziorvos kell eldöntse, hogy fertőzött páciensének ajánlott-e elmennie az ambulanciaközpontba – mondta Tar gyöngyi.
Hargita megyei központok
Hargita megyében hat ilyen központban kérhetnek orvosi segítséget a fertőzöttek, a központok listáját csütörtökön küldte el az egészségügyi minisztériumnak a megyei egészségügyi szakhatóság, és az erről szóló kormányrendelet megjelenésekor válik hivatalossá. A csíkszeredai kórház három központot működtet, egyet a kórház udvarán a sürgősségi részleg mellett felállított konténerekben, egyet a csíksomlyói, fertőző betegségeket kezelő egységnél, a harmadikat pedig a kórház szentegyházi külső egységénél. Székelyudvarhelyen a kórház udvarán, a korábbi étkezde épületében működik a Covid-ambulanciaközpont, Gyergyószentmiklóson a kórház épületében a sürgősségi részleg mellett, Maroshévízen pedig szintén a kórház épületében. A központok elérhetőségeit a háziorvosoknak is elküldik.
Az eljárás szerint a tünetes pácienseket már a háziorvosok is letesztelhetik, a 112-es sürgősségi segélyhívószámon a mentőszolgálat is fogad ilyen kéréseket, ugyanakkor a kórházi laboratóriumokban is zajlik a tesztelés.
Erre van is bőven lehetőség, mondta Tar Gyöngyi, hiszen Csíkszeredában három, Székelyudvarhelyen pedig egy kórházi laboratóriumban is van PCR-berendezés, de fontos tudni azt is, hogy a minisztérium által engedélyezett magánlaboratóriumok is ingyen kell elvégezzék a tünetes betegek tesztelését, amelynek a költségét az állam fizeti ki számukra. Ha valakinek a hivatalosan elvégzett tesztje pozitív eredményt hoz, sms-t kap róla, ez alapján már értesítheti háziorvosát, noha az orvos is kap erről értesítést, amint az eredmény bekerül a rendszerbe. Covid-tünetek esetén érdemes kérni a háziorvostól a tesztelés megszervezését még akkor is, ha az otthon elvégzett gyorsteszt eredménye negatív, illetve a 112-es segélyhívót is lehet hívni ez ügyben – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Utóbbira főként a rizikócsoportba tartozóknak lehet szüksége, minél korábban, tehát már az első 4–5 napban, hogy megelőzze a súlyos szövődményeket. Persze, nem kell mindenkinek ilyen kezelés, van akinek az immunrendszere ugyanezt produkálja, tehát legyőzi a fertőzést – magyarázta a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője.
Fontos tudni, hogy a kijelölt központokba – telefonos, egyes központokban akár e-mailen történő – előjegyzés alapján lehet elmenni, hogy elkerülhető legyen a tumultusok kialakulása. A központok elérhetőségeit a vonatkozó kormányrendelet megjelenésekor teszik közzé. Ezekbe a központokba spontán is lehet időpontot kérni, de szerencsésebb, ha a háziorvos ajánlásával érkeznek a betegek – mondta Tar Gyöngyi, hangsúlyozva azt is, hogy küldőpapír viszont nem kell, illetve hogy azok is ellátást kaphatnak ezekben a központokban, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.