Nagyszámú fertőzöttre készül az egészségügyi rendszer. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Hargita és Maros megyei személyek esetében is igazolták a koronavírus omikron variánsának a jelenlétét a központi laborvizsgálatok, de a vírus terjedési módjának a megváltozása és az utóbbi napokat jellemző robbanásszerű terjedés miatt szekvenálási eredmények hiányában is azt valószínűsítik a járványtanászok, hogy már terjedésnek indult az új vírusvariáns a helyi közösségekben. Minden megyében ambulanciaközpontokba irányítják az igazolt fertőzötteket, hogy elkülönítsék a Covid-betegforgalmat.
2022. január 07., 09:022022. január 07., 09:02
2022. január 07., 11:212022. január 07., 11:21
Az utóbbi napokban újabb 91 omikron-fertőzést igazoltak országszerte, és az egészségügyi minisztérium szerda esti közleménye szerint tizenkét másik megye és a főváros mellett Hargita és Maros megyei személyek is vannak a fertőzöttek között.
– tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől –, az illető maroshévízi, aki Maros megyében teszteltette magát, vélhetően a külföldi visszainduláshoz volt erre szüksége a reptéren. A megyei járványügyi szakhatóság vezetője azonban arról is tájékoztatott, hogy szerdán hajnalban további tíz mintát küldtek el Bukarestbe szekvenálásra, azoknak az eredményét még nem kapták meg. Tar Gyöngyi mindazonáltal biztos benne, hogy jelen van a koronavírus omikron variánsa a megyében.
„Függetlenül attól, hogy van, vagy nincs szekvenálással igazolt omikron-eset, több mint valószínű, hogy az omikron variáns terjedéséről beszélhetünk akkor, amikor azt látjuk, hogy egyik napról a másikra megtízszereződött, aztán megduplázódott, majd ismét megduplázódott az esetek száma a megyében.
Most úgy néz ki, hogy munkahelyeken, családokban aki találkozik egy fertőzöttel, elkapja. Valószínűleg sokkal rövidebb ideig kell ahhoz együtt lenni a fertőzöttel, hogy elkapja az ember. Tehát könnyebben és gyorsabban terjed, és ezt látjuk. A megyében főleg a csíkszeredai, gyergyói térségre jellemző ez, Udvarhelyen érdekes módon még nem robbant annyira be, ott még elszórt esetek vannak” – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Az egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta, nagyszámú fertőzöttre számítanak, a meredeken emelkedő járványgörbe, amilyen a mostani, nem tud leállni és megfordulni, ahhoz előbb tetőznie kell, addig pedig olyan, mint egy mozgólépcső, csak visz felfelé. Erre számítva és készülve a járványügyi hatóságok minisztériumi utasításra Covid-ambulanciaközpontokat hoztak létre minden megyében, hogy elkülönítsék a várhatóan nagy Covid-betegforgalmat.
Azt elsősorban a háziorvos kell eldöntse, hogy fertőzött páciensének ajánlott-e elmennie az ambulanciaközpontba – mondta Tar gyöngyi.
Hargita megyei központok
Hargita megyében hat ilyen központban kérhetnek orvosi segítséget a fertőzöttek, a központok listáját csütörtökön küldte el az egészségügyi minisztériumnak a megyei egészségügyi szakhatóság, és az erről szóló kormányrendelet megjelenésekor válik hivatalossá. A csíkszeredai kórház három központot működtet, egyet a kórház udvarán a sürgősségi részleg mellett felállított konténerekben, egyet a csíksomlyói, fertőző betegségeket kezelő egységnél, a harmadikat pedig a kórház szentegyházi külső egységénél. Székelyudvarhelyen a kórház udvarán, a korábbi étkezde épületében működik a Covid-ambulanciaközpont, Gyergyószentmiklóson a kórház épületében a sürgősségi részleg mellett, Maroshévízen pedig szintén a kórház épületében. A központok elérhetőségeit a háziorvosoknak is elküldik.
Az eljárás szerint a tünetes pácienseket már a háziorvosok is letesztelhetik, a 112-es sürgősségi segélyhívószámon a mentőszolgálat is fogad ilyen kéréseket, ugyanakkor a kórházi laboratóriumokban is zajlik a tesztelés.
Erre van is bőven lehetőség, mondta Tar Gyöngyi, hiszen Csíkszeredában három, Székelyudvarhelyen pedig egy kórházi laboratóriumban is van PCR-berendezés, de fontos tudni azt is, hogy a minisztérium által engedélyezett magánlaboratóriumok is ingyen kell elvégezzék a tünetes betegek tesztelését, amelynek a költségét az állam fizeti ki számukra. Ha valakinek a hivatalosan elvégzett tesztje pozitív eredményt hoz, sms-t kap róla, ez alapján már értesítheti háziorvosát, noha az orvos is kap erről értesítést, amint az eredmény bekerül a rendszerbe. Covid-tünetek esetén érdemes kérni a háziorvostól a tesztelés megszervezését még akkor is, ha az otthon elvégzett gyorsteszt eredménye negatív, illetve a 112-es segélyhívót is lehet hívni ez ügyben – tájékoztatott Tar Gyöngyi.
Utóbbira főként a rizikócsoportba tartozóknak lehet szüksége, minél korábban, tehát már az első 4–5 napban, hogy megelőzze a súlyos szövődményeket. Persze, nem kell mindenkinek ilyen kezelés, van akinek az immunrendszere ugyanezt produkálja, tehát legyőzi a fertőzést – magyarázta a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője.
Fontos tudni, hogy a kijelölt központokba – telefonos, egyes központokban akár e-mailen történő – előjegyzés alapján lehet elmenni, hogy elkerülhető legyen a tumultusok kialakulása. A központok elérhetőségeit a vonatkozó kormányrendelet megjelenésekor teszik közzé. Ezekbe a központokba spontán is lehet időpontot kérni, de szerencsésebb, ha a háziorvos ajánlásával érkeznek a betegek – mondta Tar Gyöngyi, hangsúlyozva azt is, hogy küldőpapír viszont nem kell, illetve hogy azok is ellátást kaphatnak ezekben a központokban, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.