Hirdetés
Hirdetés

Könnyen és gyorsan terjed a fertőzés, elkülönítik a Covid-betegforgalmat

Nagyszámú fertőzöttre készül az egészségügyi rendszer. Képünk illusztráció •  Fotó: Beliczay László

Nagyszámú fertőzöttre készül az egészségügyi rendszer. Képünk illusztráció

Fotó: Beliczay László

Hargita és Maros megyei személyek esetében is igazolták a koronavírus omikron variánsának a jelenlétét a központi laborvizsgálatok, de a vírus terjedési módjának a megváltozása és az utóbbi napokat jellemző robbanásszerű terjedés miatt szekvenálási eredmények hiányában is azt valószínűsítik a járványtanászok, hogy már terjedésnek indult az új vírusvariáns a helyi közösségekben. Minden megyében ambulanciaközpontokba irányítják az igazolt fertőzötteket, hogy elkülönítsék a Covid-betegforgalmat.

Széchely István

2022. január 07., 09:022022. január 07., 09:02

2022. január 07., 11:212022. január 07., 11:21

Az utóbbi napokban újabb 91 omikron-fertőzést igazoltak országszerte, és az egészségügyi minisztérium szerda esti közleménye szerint tizenkét másik megye és a főváros mellett Hargita és Maros megyei személyek is vannak a fertőzöttek között.

Hargita megye esetében csütörtökig egy omikron-fertőzést igazoltak a szekvenálási eredmények

– tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől –, az illető maroshévízi, aki Maros megyében teszteltette magát, vélhetően a külföldi visszainduláshoz volt erre szüksége a reptéren. A megyei járványügyi szakhatóság vezetője azonban arról is tájékoztatott, hogy szerdán hajnalban további tíz mintát küldtek el Bukarestbe szekvenálásra, azoknak az eredményét még nem kapták meg. Tar Gyöngyi mindazonáltal biztos benne, hogy jelen van a koronavírus omikron variánsa a megyében.

Hirdetés

„Függetlenül attól, hogy van, vagy nincs szekvenálással igazolt omikron-eset, több mint valószínű, hogy az omikron variáns terjedéséről beszélhetünk akkor, amikor azt látjuk, hogy egyik napról a másikra megtízszereződött, aztán megduplázódott, majd ismét megduplázódott az esetek száma a megyében.

Idézet
Egész családokat betegít meg – ez a terjedési mód eltér attól, amit a delta variánsnál tapasztaltunk, ahol volt olyan, hogy csak a család egy része fertőződött meg, a másik része nem. A mostani terjedési mód hasonló ahhoz, amit a nyugati kollégák az omikronról leírtak.

Most úgy néz ki, hogy munkahelyeken, családokban aki találkozik egy fertőzöttel, elkapja. Valószínűleg sokkal rövidebb ideig kell ahhoz együtt lenni a fertőzöttel, hogy elkapja az ember. Tehát könnyebben és gyorsabban terjed, és ezt látjuk. A megyében főleg a csíkszeredai, gyergyói térségre jellemző ez, Udvarhelyen érdekes módon még nem robbant annyira be, ott még elszórt esetek vannak” – tájékoztatott Tar Gyöngyi.

Tömeges fertőzésekre számítanak

Az egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta, nagyszámú fertőzöttre számítanak, a meredeken emelkedő járványgörbe, amilyen a mostani, nem tud leállni és megfordulni, ahhoz előbb tetőznie kell, addig pedig olyan, mint egy mozgólépcső, csak visz felfelé. Erre számítva és készülve a járványügyi hatóságok minisztériumi utasításra Covid-ambulanciaközpontokat hoztak létre minden megyében, hogy elkülönítsék a várhatóan nagy Covid-betegforgalmat.

Hargita megyében hat ilyen központot jelöltek ki, azokban fogadják majd azokat az igazolt fertőzötteket, akik nem szorulnak kórházi beutalásra, de kivizsgálásra vagy kezelésre van szükségük.

Azt elsősorban a háziorvos kell eldöntse, hogy fertőzött páciensének ajánlott-e elmennie az ambulanciaközpontba – mondta Tar gyöngyi.

Hargita megyei központok

Hargita megyében hat ilyen központban kérhetnek orvosi segítséget a fertőzöttek, a központok listáját csütörtökön küldte el az egészségügyi minisztériumnak a megyei egészségügyi szakhatóság, és az erről szóló kormányrendelet megjelenésekor válik hivatalossá. A csíkszeredai kórház három központot működtet, egyet a kórház udvarán a sürgősségi részleg mellett felállított konténerekben, egyet a csíksomlyói, fertőző betegségeket kezelő egységnél, a harmadikat pedig a kórház szentegyházi külső egységénél. Székelyudvarhelyen a kórház udvarán, a korábbi étkezde épületében működik a Covid-ambulanciaközpont, Gyergyószentmiklóson a kórház épületében a sürgősségi részleg mellett, Maroshévízen pedig szintén a kórház épületében. A központok elérhetőségeit a háziorvosoknak is elküldik.

Az eljárás szerint a tünetes pácienseket már a háziorvosok is letesztelhetik, a 112-es sürgősségi segélyhívószámon a mentőszolgálat is fogad ilyen kéréseket, ugyanakkor a kórházi laboratóriumokban is zajlik a tesztelés.

Ha valaki tüneteket észlel magán és van kéznél gyorstesztje, végezze el, de ezek eredményét jó megerősíteni egy PCR-teszttel is.

Erre van is bőven lehetőség, mondta Tar Gyöngyi, hiszen Csíkszeredában három, Székelyudvarhelyen pedig egy kórházi laboratóriumban is van PCR-berendezés, de fontos tudni azt is, hogy a minisztérium által engedélyezett magánlaboratóriumok is ingyen kell elvégezzék a tünetes betegek tesztelését, amelynek a költségét az állam fizeti ki számukra. Ha valakinek a hivatalosan elvégzett tesztje pozitív eredményt hoz, sms-t kap róla, ez alapján már értesítheti háziorvosát, noha az orvos is kap erről értesítést, amint az eredmény bekerül a rendszerbe. Covid-tünetek esetén érdemes kérni a háziorvostól a tesztelés megszervezését még akkor is, ha az otthon elvégzett gyorsteszt eredménye negatív, illetve a 112-es segélyhívót is lehet hívni ez ügyben – tájékoztatott Tar Gyöngyi.

A Covid-ambulanciaközpontba a háziorvos küldi majd el betegét, ha úgy ítéli meg, hogy a páciensnek röntgen-, labor-, vagy komolyabb szakorvosi vizsgálatra van szüksége, esetleg gyógyszeres vagy monoklonális antitest-kezelésre szorul.

Utóbbira főként a rizikócsoportba tartozóknak lehet szüksége, minél korábban, tehát már az első 4–5 napban, hogy megelőzze a súlyos szövődményeket. Persze, nem kell mindenkinek ilyen kezelés, van akinek az immunrendszere ugyanezt produkálja, tehát legyőzi a fertőzést – magyarázta a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője.

Egészségbiztosítás, küldőpapír nem kell, előjegyzés igen

Fontos tudni, hogy a kijelölt központokba – telefonos, egyes központokban akár e-mailen történő – előjegyzés alapján lehet elmenni, hogy elkerülhető legyen a tumultusok kialakulása. A központok elérhetőségeit a vonatkozó kormányrendelet megjelenésekor teszik közzé. Ezekbe a központokba spontán is lehet időpontot kérni, de szerencsésebb, ha a háziorvos ajánlásával érkeznek a betegek – mondta Tar Gyöngyi, hangsúlyozva azt is, hogy küldőpapír viszont nem kell, illetve hogy azok is ellátást kaphatnak ezekben a központokban, akik nem rendelkeznek egészségbiztosítással.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Hargita megye: egyre csak „fogynak” a burgonyaföldek

Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.

Hargita megye: egyre csak „fogynak” a burgonyaföldek
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Ritka csillagászati jelenség lesz látható néhány nap múlva, aki lemarad, csak tíz év múlva láthat hasonlót

A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.

Ritka csillagászati jelenség lesz látható néhány nap múlva, aki lemarad, csak tíz év múlva láthat hasonlót
2026. június 25., csütörtök

Nicușor Dan: nem lehet a rendszer ellen harcolni úgy, hogy közben te vagy a rendszer vezetője

Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.

Nicușor Dan: nem lehet a rendszer ellen harcolni úgy, hogy közben te vagy a rendszer vezetője
2026. június 25., csütörtök

Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom

Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.

Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom
Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom
2026. június 25., csütörtök

Városünnep Bikinivel – kezdődik a Sokadalom

Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Videón, ahogy a szolgálaton kívüli csendőr betöri az autó ablakát, miután egy csecsemő a járműben ragadt

Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.

Videón, ahogy a szolgálaton kívüli csendőr betöri az autó ablakát, miután egy csecsemő a járműben ragadt
2026. június 25., csütörtök

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye

Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!

Könnyű vagy nehéz munkát találni Romániában? A Jooble szakértői véleménye
2026. június 25., csütörtök

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban

A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

Még egy kategória, ahol élen vagyunk a drágulásban
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat

Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.

Át kell alakítani a sérült felnőtteket ellátó otthonokat: felfüggesztik a beutalásokat
2026. június 25., csütörtök

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.

Fizetett szabadnapot kapnának a daganatos betegeket kísérők
2026. június 25., csütörtök

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére

A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.

Iránymutatásokat tett közzé a katasztrófavédelem a hőhullám átvészelésére
Hirdetés