Krón Ernő, a marosvásárhelyiek Ernő bácsija a száz évnél is idősebb műhelyében
Fotó: Haáz Vince
Átadták A könyv szenátora elnevezésű díjakat pénteken délelőtt a Maros megyei könyvtár szervezésében. Ezúttal Krón Ernő könyvkötőmestert, Anamaria Oltean nyugalmazott könyvtárost és Csősz Andrea Gabriella nyolcadik osztályos tanulót jutalmazták mindazért, amit a könyvek, az írott kultúra népszerűsítéséért tettek.
2019. november 22., 17:102019. november 22., 17:10
2019. november 22., 17:142019. november 22., 17:14
Marosvásárhely közismert személyisége, akinek élete egybeforrt a városnak az utóbbi száz évnyi múltjával, akinek „hétköznapi élete nem hétköznapi történetekről szól”, méltán érdemes A könyv szenátora díjra – méltatta az 1924-ben született Krón Ernőt Lázok Klára, a Teleki Téka osztályvezetője, ismertetve e hosszú élet kiemelkedőbb szakaszait.
Édesapja mellett kitanulta a mesterséget, vizsgázott belőle, és könyvkötőként dolgozott addig, amíg társult az induló marosvásárhelyi bábszínházhoz, ahol 1976-os nyugdíjazásáig dolgozott mint bábszínész. Azóta már 43 éve újból eredeti szakmájának él.
Fotó: Haáz Vince
A díjazott megköszönte a kitüntetést, majd arról beszélt röviden, hogy színes élete volt, sok történelmi eseménnyel, amelyeket úgy kellett átélnie, hogy minden körülmények között emelt fővel járhasson embertársai között, és szembenézhessen bárkivel.
A marosvásárhelyi könyvkötőműhely generációról generációra szállt, a ma már mindenki által Ernő bácsinak titulált tulajdonosa
A mai Krón Ernő nagyapja, akit szintén Krón Ernőnek hívtak, még a 19. század végén indult Felvidékről, Bartfáról, hogy Marosvásárhelyen telepedjen le, alapítson családot az akkor már fejlődésnek induló városban.
Fotó: Haáz Vince
A könyvkötő mester átadta a mesterségbeli tudását a fiának, akitől pedig, mikor eljött az idő, a legkisebb fiú vette át a szakmát, amelyet kisebb kitérővel azóta is folytat. Műhelyének érdekessége többek közt az, hogy
ahogy a legfontosabb kellékeket – ragasztót, papírt, aranyozást – is elődeitől örökölte. A sérült könyveket a száz évnél is régebbi alapanyagok segítségével újítja fel.
Van Marosvásárhelyen az egykori Sáros (ma Târgului) utcában egy könyvkötő műhely, cégére alig észrevehető, az évek, évtizedek és a 20. század korma, pora már szinte teljesen ellepte. Ott dolgozik ma is a 94 éves Krón Ernő, akit ma már mindenki csak Ernő bácsinak szólít. Betértünk hozzá.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint a jelenlegi törvények nem teszik lehetővé, hogy a közigazgatási bíróság felfüggessze vagy megsemmisítse az alkotmánybíróság határozatait.
Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Marosvásárhelyen péntekre virradóan.
Jelentős méhpusztulás történt a télen a méhészetekben, és egyelőre ennek még a pontos okait sem ismerik a méhészek. A jelenség egy, az ágazatot érintő általános problémára is rávilágít.
A kormány döntése értelmében nemzeti gyásznap lesz Romániában április 26-a, Ferenc pápa temetésének napja – számolt a Ciolacu-kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
Gyergyócsomafalván egy égő csűrhöz, Balánbányán nagy felületen égő száraz növényzethez riasztották a Hargita megyei tűzoltókat csütörtök délután.
szóljon hozzá!