
Forrás: Google Maps, infografika: Csáki Ferencz
Nem mindennapi sporteseménynek ad otthont a hétvégén Csíkszereda: Székelyföld labdarúgó-válogatottja a Független Labdarúgó Egyesületek Szövetség (CONIFA) vb-selejtezőjére készül, és két csapattal játszik majd. Utánanéztünk annak, hogy mit kell tudni a Két Szicília Királyságáról és Csámöriáról (Chameria).
2023. június 28., 14:022023. június 28., 14:02
Szicíliai (pontosabban dél-olaszországi) és görögországi albán vendégek látogatnak a napokban Csíkszeredába: Olaszország egy történelmi régiójának, illetve Albánia és Görögország közös részein elterülő Chameriának (magyarul Csámöria) labdarúgó-válogatottja mérkőzik meg a székelyekkel. A vendégek megismerésére Póka Ferenc tanulmányát, a Wikipédia szabad enciklopédiát és a CONIFA hivatalos oldalát hívtuk segítségül.
A Két Szicília Királysága 1816-ban alakult meg, miután hivatalosan is egyesítették a Szicíliai Királyságot és a Nápolyi Királyságot. Nevét annak a ténynek köszönheti, hogy mindkét királyságot hivatalosan Szicíliai Királyság név alatt ismerték, a Nápolyi Királyság megnevezést inkább megkülönböztetés céljából használták.
Noha a két királyságban hosszabb időn keresztül egyazon király uralkodott, hivatalosan csak 1816-ban egyesültek. A Két Szicília Királysága, a Nápolyi és a Szicíliai Királyságok 1816-os egyesítésével létrejött egy modern kori történelmi államalakulat, amely 1816 és 1861 között állt fenn.
ami magában foglalta Szicíliát és az egész Appennini-félszigetet a Pápai államtól délre, amely nagyjából lefedte a mai Olaszország Mezzogiorno régióját. 1860-ban Giuseppe Garibaldi seregei elfoglalták az országot, majd II. Viktor Emánuel szárd-piemonti királynak adták azt.
A Két Szicíliai Királyság Labdarúgó-szövetség 2008 és 2010 között már létezett, aztán megszűnt. 2018-ban a labdarúgó-szövetség korábbi elnöke játékvezetőként részt vett a CONIFA világbajnokságon, két évre rá pedig megalapította (pontosabban újraalapította) a Két Szicíliai Királyság Labdarúgó-szövetséget, amely
A Székelyföld – Két Szicília Királysága selejtezőt vasárnap (július 2.) 19.30-tól játsszák a csíkszeredai stadionban.
Póka Ferenc kutatót hívjuk segítségül ahhoz, hogy többet is megtudhassunk a székely válogatott másik ellenfeléről. Csámöria (hangsúlytalan „ö”-vel, albánul Çamëria) földrajzi régiója Albánia délnyugati és Görögország északnyugati részének egyes vidékeire terjed ki, északon az albániai Konispoli városától, délen a görögországi Prevezáig, nyugaton a Jón-tenger partjától keleten a görögországi Janinától nyugatra húzódó vonalig terjed.
lélekszámuk vitatott, a különböző becslések szerint Albániában 170-250 ezer, Görögországban 45-60 ezer, Törökországban 80-100 ezer, az Egyesült Államokban 50-70 ezer csám élhet.
A 19. században az ő képviselőik is szerepet játszottak az albán nemzeti önazonosság kialakításában, formálásában, az albán kulturális újjászületésben. A két nagy albán nyelvjárás közül a déli, a toszk egyik sajátos, ősi dialektusát beszélik. A csámok történelméről bővebben itt olvashatnak.
A Székelyföld – Csámöria labdarúgó-mérkőzést pénteken (június 30.) 19.30-tól játsszák a csíkszeredai városi stadionban.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!