Forrás: Google Maps, infografika: Csáki Ferencz
Nem mindennapi sporteseménynek ad otthont a hétvégén Csíkszereda: Székelyföld labdarúgó-válogatottja a Független Labdarúgó Egyesületek Szövetség (CONIFA) vb-selejtezőjére készül, és két csapattal játszik majd. Utánanéztünk annak, hogy mit kell tudni a Két Szicília Királyságáról és Csámöriáról (Chameria).
2023. június 28., 14:022023. június 28., 14:02
Szicíliai (pontosabban dél-olaszországi) és görögországi albán vendégek látogatnak a napokban Csíkszeredába: Olaszország egy történelmi régiójának, illetve Albánia és Görögország közös részein elterülő Chameriának (magyarul Csámöria) labdarúgó-válogatottja mérkőzik meg a székelyekkel. A vendégek megismerésére Póka Ferenc tanulmányát, a Wikipédia szabad enciklopédiát és a CONIFA hivatalos oldalát hívtuk segítségül.
A Két Szicília Királysága 1816-ban alakult meg, miután hivatalosan is egyesítették a Szicíliai Királyságot és a Nápolyi Királyságot. Nevét annak a ténynek köszönheti, hogy mindkét királyságot hivatalosan Szicíliai Királyság név alatt ismerték, a Nápolyi Királyság megnevezést inkább megkülönböztetés céljából használták.
Noha a két királyságban hosszabb időn keresztül egyazon király uralkodott, hivatalosan csak 1816-ban egyesültek. A Két Szicília Királysága, a Nápolyi és a Szicíliai Királyságok 1816-os egyesítésével létrejött egy modern kori történelmi államalakulat, amely 1816 és 1861 között állt fenn.
ami magában foglalta Szicíliát és az egész Appennini-félszigetet a Pápai államtól délre, amely nagyjából lefedte a mai Olaszország Mezzogiorno régióját. 1860-ban Giuseppe Garibaldi seregei elfoglalták az országot, majd II. Viktor Emánuel szárd-piemonti királynak adták azt.
A Két Szicíliai Királyság Labdarúgó-szövetség 2008 és 2010 között már létezett, aztán megszűnt. 2018-ban a labdarúgó-szövetség korábbi elnöke játékvezetőként részt vett a CONIFA világbajnokságon, két évre rá pedig megalapította (pontosabban újraalapította) a Két Szicíliai Királyság Labdarúgó-szövetséget, amely
A Székelyföld – Két Szicília Királysága selejtezőt vasárnap (július 2.) 19.30-tól játsszák a csíkszeredai stadionban.
Póka Ferenc kutatót hívjuk segítségül ahhoz, hogy többet is megtudhassunk a székely válogatott másik ellenfeléről. Csámöria (hangsúlytalan „ö”-vel, albánul Çamëria) földrajzi régiója Albánia délnyugati és Görögország északnyugati részének egyes vidékeire terjed ki, északon az albániai Konispoli városától, délen a görögországi Prevezáig, nyugaton a Jón-tenger partjától keleten a görögországi Janinától nyugatra húzódó vonalig terjed.
lélekszámuk vitatott, a különböző becslések szerint Albániában 170-250 ezer, Görögországban 45-60 ezer, Törökországban 80-100 ezer, az Egyesült Államokban 50-70 ezer csám élhet.
A 19. században az ő képviselőik is szerepet játszottak az albán nemzeti önazonosság kialakításában, formálásában, az albán kulturális újjászületésben. A két nagy albán nyelvjárás közül a déli, a toszk egyik sajátos, ősi dialektusát beszélik. A csámok történelméről bővebben itt olvashatnak.
A Székelyföld – Csámöria labdarúgó-mérkőzést pénteken (június 30.) 19.30-tól játsszák a csíkszeredai városi stadionban.
Még mindig van pénzalap, így ingyenesen lehet elvégeztetni a család- vagy szakorvos által felírt laboratóriumi vizsgálatokat a marosvásárhelyi nagykórházban.
Az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) mutatja be William Shakespeare darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata péntek este.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
szóljon hozzá!