Forrás: Google Maps, infografika: Csáki Ferencz
Nem mindennapi sporteseménynek ad otthont a hétvégén Csíkszereda: Székelyföld labdarúgó-válogatottja a Független Labdarúgó Egyesületek Szövetség (CONIFA) vb-selejtezőjére készül, és két csapattal játszik majd. Utánanéztünk annak, hogy mit kell tudni a Két Szicília Királyságáról és Csámöriáról (Chameria).
2023. június 28., 14:022023. június 28., 14:02
Szicíliai (pontosabban dél-olaszországi) és görögországi albán vendégek látogatnak a napokban Csíkszeredába: Olaszország egy történelmi régiójának, illetve Albánia és Görögország közös részein elterülő Chameriának (magyarul Csámöria) labdarúgó-válogatottja mérkőzik meg a székelyekkel. A vendégek megismerésére Póka Ferenc tanulmányát, a Wikipédia szabad enciklopédiát és a CONIFA hivatalos oldalát hívtuk segítségül.
A Két Szicília Királysága 1816-ban alakult meg, miután hivatalosan is egyesítették a Szicíliai Királyságot és a Nápolyi Királyságot. Nevét annak a ténynek köszönheti, hogy mindkét királyságot hivatalosan Szicíliai Királyság név alatt ismerték, a Nápolyi Királyság megnevezést inkább megkülönböztetés céljából használták.
Noha a két királyságban hosszabb időn keresztül egyazon király uralkodott, hivatalosan csak 1816-ban egyesültek. A Két Szicília Királysága, a Nápolyi és a Szicíliai Királyságok 1816-os egyesítésével létrejött egy modern kori történelmi államalakulat, amely 1816 és 1861 között állt fenn.
ami magában foglalta Szicíliát és az egész Appennini-félszigetet a Pápai államtól délre, amely nagyjából lefedte a mai Olaszország Mezzogiorno régióját. 1860-ban Giuseppe Garibaldi seregei elfoglalták az országot, majd II. Viktor Emánuel szárd-piemonti királynak adták azt.
A Két Szicíliai Királyság Labdarúgó-szövetség 2008 és 2010 között már létezett, aztán megszűnt. 2018-ban a labdarúgó-szövetség korábbi elnöke játékvezetőként részt vett a CONIFA világbajnokságon, két évre rá pedig megalapította (pontosabban újraalapította) a Két Szicíliai Királyság Labdarúgó-szövetséget, amely
A Székelyföld – Két Szicília Királysága selejtezőt vasárnap (július 2.) 19.30-tól játsszák a csíkszeredai stadionban.
Póka Ferenc kutatót hívjuk segítségül ahhoz, hogy többet is megtudhassunk a székely válogatott másik ellenfeléről. Csámöria (hangsúlytalan „ö”-vel, albánul Çamëria) földrajzi régiója Albánia délnyugati és Görögország északnyugati részének egyes vidékeire terjed ki, északon az albániai Konispoli városától, délen a görögországi Prevezáig, nyugaton a Jón-tenger partjától keleten a görögországi Janinától nyugatra húzódó vonalig terjed.
lélekszámuk vitatott, a különböző becslések szerint Albániában 170-250 ezer, Görögországban 45-60 ezer, Törökországban 80-100 ezer, az Egyesült Államokban 50-70 ezer csám élhet.
A 19. században az ő képviselőik is szerepet játszottak az albán nemzeti önazonosság kialakításában, formálásában, az albán kulturális újjászületésben. A két nagy albán nyelvjárás közül a déli, a toszk egyik sajátos, ősi dialektusát beszélik. A csámok történelméről bővebben itt olvashatnak.
A Székelyföld – Csámöria labdarúgó-mérkőzést pénteken (június 30.) 19.30-tól játsszák a csíkszeredai városi stadionban.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
szóljon hozzá!