Január közepén nem sikerült megszavazni. A hó végén napirendre sem kerül?
Fotó: László Ildikó
Közelítenek az álláspontok, ám újabb szakbizottsági ülésre van szükség, hogy megegyezhessenek a helyi önkormányzati képviselők, illetve a székelyudvarhelyi városházán dolgozók a közalkalmazottak béremelésével kapcsolatban. Ha ez megtörténik, akkor a csütörtöki önkormányzati ülésen pozitív döntés születhet a kérdésről.
2024. január 23., 15:432024. január 23., 15:43
Három sikertelen előterjesztést, illetve a téma múlt heti széleskörű megtárgyalását követően ezúttal hiányzik a soron következő, január végi önkormányzati ülés napirendi pontjai közül (a sajtónak is továbbított változatból) a közalkalmazottak béremelésével kapcsolatos határozattervezet. Ezt figyelembe véve érdeklődtünk üggyel kapcsolatan.
A törvények értelmében a minimálbér lehet a legalacsonyabb fizetés a hivatalban, a legtöbbet pedig az alpolgármester kereshet – szögezte le lapunknak Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának szóvivője. Be kell tartani ugyanakkor az intézmény hierarchikus rendszerét is, ami azt jelenti, hogy
A jelenlegi, béremeléssel kapcsolatos határozattervezet a városi könyvtár esetében egy, a Tomcsa Sándor Színháznál négy, az Udvarhely Néptáncműhelynél két, a Művelődési Háznál kilenc, a Haáz Rezső Múzeumnál pedig öt állást befolyásol. Mindemellett érinti a helyi rendőrséget, a Városi Sportklubot (VSK), a Tourinfót (az önkormányzat által működtetett turisztikai irodát) és a polgármesteri hivatal alkalmazottjait.
Ismét nem sikerült megszavazni a polgármesteri hivatalban, illetve az alárendelt intézményekben dolgozók bérének emeléséről szóló határozattervezetet a soron kívüli ülésen. Emellett heves vitát és magyarázkodást szült Gálfi Árpád polgármester DNA-ügye is.
Tudni kell azt is, hogy a felsoroltak között jelenleg több olyan állás is van, amelyek nincsenek betöltve, tehát azok egyelőre nem eredményeznek pluszköltséget.
A szóvivő arról is beszélt, hogy az elmúlt csütörtökön lezajlott szakbizottsági ülést követően egy újabb, az áttárgyalthoz képest némileg eltérő javaslatot küldött ki hétfőn az önkormányzati képviselőknek a dolgozók érdekképviselete. Ennek kidolgozásakor figyelembe vették a tanácsosok javaslatait, ám a számítások némileg változtak. Erre egyelőre nem kaptak visszajelzést.
Szakbizottsági ülésen fognak tárgyalni a székelyudvarhelyi RMDSZ-frakció azon módosító javaslatáról, amelyet a helyi polgármesteri hivatal munkatársainak béremeléséről szóló – többször is előterjesztett – határozattervezettel kapcsolatban fogalmaztak meg.
Amennyiben egy újabb szakbizottsági ülésen sikerül megegyezni, akkor a béremeléssel kapcsolatos határozattervezet kiegészítésként bekerül az e havi soros képviselő-testületi ülés napirendjei közé.
Berde Zoltán, az RMDSZ-frakció vezetője lapunknak azt nyilatkozta, valóban megkapták az újabb elképzeléssel kapcsolatos dokumentumokat, amelyek átnézése folyamatban van. Bíznak benne, hogy ez a verzió nem tér el túlságosan az általuk javasoltaktól – amivel korábban a többi képviselő is egyetértett –, így végre egyezség születhet az ügyben.
Hangsúlyozta, továbbra is fontosnak tartják, hogy megtörténjen a béremelés, ám lényeges, hogy
Mindezt természetesen a hivatal hierarchikus rendszeréhez igazítva képzelik el. Az is fontos számukra, hogy az emelésekkel ne okozzanak 3,5 millió lejnél nagyobb pluszköltséget, hiszen számos kiadása lesz az önkormányzatnak az idei évben.
Zörgő Noémi szerint a képviselők meglátásai figyelembe vannak véve a határozattervezet újabb verziójában, ráadásul az újabb számításokkal bele is férnek az említett keretösszegbe.
Hozzátette, a dolgozók érdekképviseletének már az első javaslata is úgy készült el, hogy elsősorban az alacsonyabb fizetések növekedjenek. A törvények betartásával csak ötszázalékos emelkedés van előirányozva a vezetők esetében, míg az alacsonyabb beosztásokért járó honorárium ennél nagyobb mértékben növekedne.
Dragoș Anastasiu kedden este bejelentette, hogy a kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő csomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni”.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
1 hozzászólás