Január közepén nem sikerült megszavazni. A hó végén napirendre sem kerül?
Fotó: László Ildikó
Közelítenek az álláspontok, ám újabb szakbizottsági ülésre van szükség, hogy megegyezhessenek a helyi önkormányzati képviselők, illetve a székelyudvarhelyi városházán dolgozók a közalkalmazottak béremelésével kapcsolatban. Ha ez megtörténik, akkor a csütörtöki önkormányzati ülésen pozitív döntés születhet a kérdésről.
2024. január 23., 15:432024. január 23., 15:43
Három sikertelen előterjesztést, illetve a téma múlt heti széleskörű megtárgyalását követően ezúttal hiányzik a soron következő, január végi önkormányzati ülés napirendi pontjai közül (a sajtónak is továbbított változatból) a közalkalmazottak béremelésével kapcsolatos határozattervezet. Ezt figyelembe véve érdeklődtünk üggyel kapcsolatan.
A törvények értelmében a minimálbér lehet a legalacsonyabb fizetés a hivatalban, a legtöbbet pedig az alpolgármester kereshet – szögezte le lapunknak Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának szóvivője. Be kell tartani ugyanakkor az intézmény hierarchikus rendszerét is, ami azt jelenti, hogy
A jelenlegi, béremeléssel kapcsolatos határozattervezet a városi könyvtár esetében egy, a Tomcsa Sándor Színháznál négy, az Udvarhely Néptáncműhelynél két, a Művelődési Háznál kilenc, a Haáz Rezső Múzeumnál pedig öt állást befolyásol. Mindemellett érinti a helyi rendőrséget, a Városi Sportklubot (VSK), a Tourinfót (az önkormányzat által működtetett turisztikai irodát) és a polgármesteri hivatal alkalmazottjait.
Ismét nem sikerült megszavazni a polgármesteri hivatalban, illetve az alárendelt intézményekben dolgozók bérének emeléséről szóló határozattervezetet a soron kívüli ülésen. Emellett heves vitát és magyarázkodást szült Gálfi Árpád polgármester DNA-ügye is.
Tudni kell azt is, hogy a felsoroltak között jelenleg több olyan állás is van, amelyek nincsenek betöltve, tehát azok egyelőre nem eredményeznek pluszköltséget.
A szóvivő arról is beszélt, hogy az elmúlt csütörtökön lezajlott szakbizottsági ülést követően egy újabb, az áttárgyalthoz képest némileg eltérő javaslatot küldött ki hétfőn az önkormányzati képviselőknek a dolgozók érdekképviselete. Ennek kidolgozásakor figyelembe vették a tanácsosok javaslatait, ám a számítások némileg változtak. Erre egyelőre nem kaptak visszajelzést.
Szakbizottsági ülésen fognak tárgyalni a székelyudvarhelyi RMDSZ-frakció azon módosító javaslatáról, amelyet a helyi polgármesteri hivatal munkatársainak béremeléséről szóló – többször is előterjesztett – határozattervezettel kapcsolatban fogalmaztak meg.
Amennyiben egy újabb szakbizottsági ülésen sikerül megegyezni, akkor a béremeléssel kapcsolatos határozattervezet kiegészítésként bekerül az e havi soros képviselő-testületi ülés napirendjei közé.
Berde Zoltán, az RMDSZ-frakció vezetője lapunknak azt nyilatkozta, valóban megkapták az újabb elképzeléssel kapcsolatos dokumentumokat, amelyek átnézése folyamatban van. Bíznak benne, hogy ez a verzió nem tér el túlságosan az általuk javasoltaktól – amivel korábban a többi képviselő is egyetértett –, így végre egyezség születhet az ügyben.
Hangsúlyozta, továbbra is fontosnak tartják, hogy megtörténjen a béremelés, ám lényeges, hogy
Mindezt természetesen a hivatal hierarchikus rendszeréhez igazítva képzelik el. Az is fontos számukra, hogy az emelésekkel ne okozzanak 3,5 millió lejnél nagyobb pluszköltséget, hiszen számos kiadása lesz az önkormányzatnak az idei évben.
Zörgő Noémi szerint a képviselők meglátásai figyelembe vannak véve a határozattervezet újabb verziójában, ráadásul az újabb számításokkal bele is férnek az említett keretösszegbe.
Hozzátette, a dolgozók érdekképviseletének már az első javaslata is úgy készült el, hogy elsősorban az alacsonyabb fizetések növekedjenek. A törvények betartásával csak ötszázalékos emelkedés van előirányozva a vezetők esetében, míg az alacsonyabb beosztásokért járó honorárium ennél nagyobb mértékben növekedne.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
1 hozzászólás