Vita vitát szült az év első önkormányzati ülésén
Fotó: László Ildikó
Ismét nem sikerült megszavazni a polgármesteri hivatalban, illetve az annak alárendelt intézményekben dolgozók bérének emeléséről szóló határozattervezetet a helyi önkormányzat soron kívüli ülésén. Emellett heves vitát és magyarázkodást szült Gálfi Árpád polgármester ügye is, akit sorozatos hivatali visszaéléssel vádol az Országos Korrupcióellenes Ügyészség.
2024. január 11., 17:122024. január 11., 17:12
2024. január 12., 11:212024. január 12., 11:21
Egy perc néma csenddel emlékeztek meg a székelyudvarhelyi képviselők a Tamási Áron Gimnázium bentlakásának leomlása következtében elhunyt Orsolyáról, aki ezen a héten vesztette életét.
Jakab Zoltán RMDSZ-es képviselő már az ülés elején kijelentette, hogy érintettség jogán nem vesz részt a polgármesteri hivatalban, illetve az annak alárendelt közintézményekben dolgozók bérének emeléséről szóló határozattervezet eldöntésében. Mint mondta, a korábbi üléseken tévedésből voksolt, ugyanis akkor ha nem is szándékosan, de félretájékoztatták őt a jelenlévők, és úgy tűnt, hogy nem érintett az ügyben. Hasonló okból zárkózott el a szavazástól Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője is.
Fotó: László Ildikó
Az említett napirendi pont előterjesztésekor elhangzott, hogy az önkormányzati képviselők kérésére úgy módosították a határozattervezetet, hogy a béremelés ne legyen több 3,5 millió lejes pluszköltségnél a hivatal apparátusa esetében. A változtatás lényege az, hogy
Dávid Endre RMDSZ-es képviselő hangsúlyozta, tulajdonképpen nincs is szükség a pártjából érkező voksokra ahhoz, hogy a többségben lévő Szabad Emberek Pártja (POL) megszavazza az előterjesztést. Ők ugyanakkor
Hozzátette, amennyiben a többségi frakció nem képes önállóan megszavazni a napirendet, az RMDSZ egy héten belül előterjeszti saját módosító javaslatát.
– szögezte le.
Dávid Endre RMDSZ-es képviselő
Fotó: László Ildikó
Péter Balázs, a POL frakcióvezető-helyettese rámutatott, a hibát nem pártja képviselőiben kell keresni, hanem az előzetes egyeztetésekben, illetve az ülés időpontjában.
Gálfi Árpád polgármester kijelentette, az RMDSZ-nek a város érdekében kell dolgoznia akkor is, ha csak hat képviselőjük jutott be az önkormányzatba.
Venczel Attila főjegyző köztisztviselőként sajnálatosnak nevezte, hogy míg más esetben meghallgatják az embereket, akiknek a fizetéséről döntést kell hozni, ez esetben inkább
Kiemelte, a polgármesteri hivatal munkatársai egyik párthoz sem tartoznak, nem is tőlük, hanem egy testülettől várják el a döntést. A határozattervezet végül elbukott (csupán egy helyeslő voksra lett volna még szükség), ami ellen a teremben nagy számban jelenlévő közalkalmazottak a padok kopogtatásával tiltakoztak.
A döntést követően Péter Balázs ismét hangsúlyozta, az előzetes egyeztetések miatt bukott el a határozat. Bíró Jolán, POL-os tanácsos azt nem értette, hogy ha már többször is elő volt terjesztve a béremelés tervezete, az RMDSZ-nek pedig van módosító javaslata, akkor azt miért nem terjesztette be eddig.
Péter Balázs, a POL frakcióvezető-helyettese
Fotó: László Ildikó
Benedek Árpád Csaba szövetségi képviselő szerint tényleges konkrét egyeztetésekre lett volna szükség a döntést megelőzően, hiszen a béremelés növeli a költségvetés kiadási részét, amiatt pedig kénytelenek feltenni bizonyos kérdéseket. Azzal nyugtatta a jelenlévőket, hogy „lesz fizetésemelés,” ennek érdekében
Megjegyezte, fontos a tisztánlátás, hiszen csak a folyamatban lévő beruházások miatt mintegy 110 millió lejt kell előteremteni a költségvetésben.
Ölvedi Zsolt alpolgármester közölte, a napirend korábbi előterjesztései során többször kértek adatokat a képviselők, amit megkaptak, továbbá egyeztettek az ülés időpontjáról is.
– tette fel a költői kérdést. Kijelentéseit a közalkalmazottak tapsa követte.
Fotó: László Ildikó
„Én azt mondom, hogy mindenki megkapott minden aktát. Legutóbb is azt mondták, hogy ha megkapják a kért adatokat, akkor az befolyásolja majd a döntésüket. Egyszer adatokat kérnek, máskor nem, hol összeférhetetlenek, hol nem. Ez nem egy koldus társaság tisztelt képviselő urak. (…)
– szögezte le Venczel Attila, akinek felszólalását szintén taps követte.
Gálfi Árpád emlékeztetett, a képviselők tavaly egész évben azzal riogattak, hogy eladósítják a várost, most is ne takarózzanak ezzel. A tanácsosok további felvetéseire reagálva kijelentette, az egyeztetéseket nem az RMDSZ-irodában vagy más vállalatok udvarán kell megtenni, hanem a városházán kell megejteni.
„Polgármester úr, Kim Dzsongun sír, hogy ön mennyivel jobb diktátor, mint ő. Hol írja a törvényben, hogy itt a hivatalban kell egyeztetni? (…) Be van drótozva a hivatal, vagy miért kell itt egyeztetni?” – fakadt ki Péter Balázs.
Hosszadalmas vita után tértek át csak azokra a határozattervezetekre, amelyeket Gálfi Árpád törvényileg megkérdőjelezhető ügyvédfogadásai okán, illetve a korrupcióellenes ügyészség által ezügyben indított büntetőeljárás miatt kell meghozni. Mint ismert, a korrupcióellenes ügyészség bűnvádi eljárást indított Gálfi Árpád ellen, a polgármestert hivatali visszaéléssel gyanúsítják. A DNA szerint Gálfi a város képviselőtestületének jóváhagyása nélkül szerződött egy ügyvédi irodával azzal a céllal, hogy az jogi szolgáltatásokat nyújtson a város peres ügyeiben, és ezzel megkárosította a várost.
A polgármester közölte, a DNA vádirata szerint öt alkalommal fogadott ügyvédet 2019-ben az önkormányzat jóváhagyása nélkül, amit hatalommal való visszaélésnek minősítenek. Kijelentette, ebből három esetben Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalát perelte a volt beruházási igazgató a szejkefürdői ivó- és szennyvízhálózat kiépítésével összefüggő ügyekben, két esetben pedig a városháza indított pert.
Több alkalommal fogadott ügyvédet Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester a helyi képviselő-testület jóváhagyása nélkül, ezért indított bűnvádi eljárást ellene a DNA. Gálfi lapunknak hangsúlyozta, a város érdekeit képviselte a perek során.
Utóbbiak egyike azután kezdődött, hogy a számvevőszék megalapozatlannak ítélte a korábbi polgármester több mint 50 ezer lejes protokollköltségeit, és annak behajtását követelték.
A másik per a szejkei ivó- és szennyvízhálózat kiépítésével megbízott céggel megkötött kétmillió lej értékű szerződés felbontását célozta.
Állítja, ő minden esetben a város érdekében járt el – az adókból befolyt közpénzeket védve – egy tapasztalt ügyvédi iroda felfogadásával, mindezt pedig
Az említett ügyvédfogadásokat a testület elé terjesztette, azok viszont elutasították, így kénytelen volt lépni a város érdekében – hangoztatta a polgármester.
Gálfi Árpád polgármester
Fotó: László Ildikó
Gálfi furcsállotta, hogy csak 2019-ben ellenezte a tanács az ügyvédfogadásokat, előtte és utána nem voltak ilyen gondok. Emlékeztetett, 2020-ban tízezer lejes maximális ügyvédi költséget szabtak meg a képviselők, ami éppen a duplája az általa elköltötteknek.
Benedek Árpád Csaba arról tájékoztatott, hogy 2019-ben összesen hat ügyvédfogadással kapcsolatos előterjesztés volt, amelyből hármat elfogadtak a képviselők. Szerinte azonban furcsa, hogy a DNA jelentése szerint van két ügyvédfogadás, amely 2019 áprilisában megtörtént, ám ezzel kapcsolatban csak ugyanazon év októberében kérték ki a tanácsosok véleményét. Éppen ezért
Azt is felhozta, hogy vannak olyan perek, amelyeket az önkormányzat jóváhagyása nélkül történt ügyvédfogadások ellenére sem nyert meg a város.
Gálfi Árpád szerint Benedek félretájékoztat. A vitát követően a képviselők jóváhagyták, hogy Ölvedi Zsolt képviselje a város érdekeit az említett DNA-s ügyekben.
Venczel Attila főjegyző egy újabb határozattervezetet is bemutatott, amelyben azt kérik, hogy ugyancsak Ölvedi Zsolt képviselhesse a várost abban a perben, amely során visszakövetelik az ügyvédfogadásokra elköltött pénzt. Ez utóbbi büntető- és késedelmi kamatostól 37 318 lejt jelent. Ezt is jóváhagyták a tanácsosok.
Ezzel gyakorlatilag eldőlt, hogy a székelyudvarhelyi önkormányzat károsult polgári peres félként csatlakozik a korrupcióellenes ügyészség (DNA) által Gálfi Árpád polgármester ellen kezdeményezett büntetőperhez.
A különfélékben heves vitát gerjesztett a polgármester levele, amelyben felkéri az intézményvezetőket, hogy a költségvetés összeállításával kapcsolatban kizárólag a polgármesteri hivatallal egyeztessenek. Ez ellen több tanácsos is tiltakozott. Arra is rákérdeztek, hogy mikor készülnek el a helyi költségvetéssel. Elhangzott, ezt legkésőbb február 12-ig kell elfogadni. A képviselők megjegyezték, hogy a törvények értelmében ezt akkor előzőleg 30 napig nyilvánossá kell tenni.
Újabb megemelt gyalogátjárókat alakítottak ki Csíkszeredában, hogy megfékezzék a sebességhatárt jóval túllépő száguldozókat. Most Csíksomlyón és Csobotfalván történt ilyen beavatkozás, de Zsögödben is folytatják.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!