Már dolgoznak a különböző szintek kialakításán a Hajdú-bástyánál
Fotó: Székelyhon
A falak megőrzésére irányuló teendőkkel jól haladtak, jelenleg pedig két bástyánál zajlik a felújítási munkálatok dandárja a székelyudvarhelyi Székelytámadt-várban. Bizonyos, a támogatott projekttel nem összefüggő, ám lényeges tanulmányok elkészítése azonban jövőre tolódik.
2023. szeptember 17., 09:192023. szeptember 17., 09:19
Ötmillió euróra pályázott sikeresen 2019-ben az Európai Uniónál Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, amelyből a Székelytámadt-vár restaurálását finanszírozhatják. Két évvel később készültek el a konkrét felújítási tervek, idén tavasszal pedig már a kivitelezés is elkezdődhetett.
Mostanra szinte teljesen befejeződött a hátsó várfal megerősítése, illetve a hiányzó elemek pótlása, ugyanakkor a többi várfal esetében is jól haladnak a munkálatokkal, a nagy részét már elvégezték – tudtuk meg Zörgő Noémitől, az intézmény szóvivőjétől.
Utóbbi helyszínen 80 centiméter mélységben távolították el a járófelületet, ott most régészek dolgoznak. A leletek függvényében fogják meghatározni az új járószintet. A Hajdú-bástyánál – ahol kulturális és turisztikai központot szeretnének létrehozni – jelenleg a fémszerkezetű elválasztó szintek elhelyezése van folyamatban. Ezzel párhuzamosan a lőréseket is restaurálják a szakemberek, azok ugyanis nagyon rossz állapotban vannak.
A legutóbbi tanácsülésen
ezért erről is bővebben érdeklődtünk. Zörgő Noémi kifejtette, az említett költségvetési tételnek nem volt közvetlen köze az európai uniós támogatású beruházás megvalósításához, valójában egy tanulmányt kell készítsenek arról, hogy rendbetétele után miként üzemeltetik (látogatók bevonzása, minél jobb bemutatása stb.) a várat. Ezen dokumentumokat viszont csak akkor lehet majd összeállítani, ha elkészült a városközpontra vonatkozó zonális területrendezési terv (PUZ). Utóbbira egyébként az országos helyreállítási programban (PNRR) nyert támogatást nemrég a város, ám a megvalósításhoz idő kell.
A szóvivő hangsúlyozta, a helyzettől függetlenül közbeszerzési eljárást fog indítani a város az említett tanulmány elkészíttetésére, ám arra csak akkor tudnak pénz fordítani, ha az említett PUZ-t is összeállították már.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
szóljon hozzá!