Tíz éve várnak az elmaradás törlesztésére az oktatásban dolgozók. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Összesen több mint három és fél millió lejt utal át – várhatóan már kedden – a Hargita Megyei Tanfelügyelőség a megyében működő tanintézetek mintegy 2500 alkalmazottjának, akik az oktatásban dolgozók szakszervezete által évekkel korábban bírósági pereket nyertek a visszamenőleges béremelésekre. A nagyobb összegek elérik a 10–20 ezer lejes nagyságrendet.
2019. április 16., 14:112019. április 16., 14:11
2019. április 16., 16:152019. április 16., 16:15
Az ortodox húsvét előtt megkapják az oktatásban dolgozók a bírósági perekben számukra megítélt visszamenőleges béremeléseket – jelentette be múlt hét végén Ecaterina Andronescu oktatási miniszter. Azokról az 50 százalékos béremelésekről van szó, amelyeket a parlament által még 2008-ban elfogadott 221-es törvény garantált számukra, ám nem kapták meg. Az összegeket később a tanügyben dolgozók szakszervezete által indított bírósági perekben megítélték az érintetteknek, a tartozások kifizetését azonban az állam öt évre felosztotta, de nem tudta tartani a határidőket. Ezeket
országosan mintegy 700 millió lejt. A bejelentés szerint az összegeket már átutalták a megyei tanfelügyelőségeknek.
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség 3 millió 567 ezer lejt kapott e célra, és ezt mintegy 2500 oktatásban dolgozó alkalmazottnak utalják ki, többségükben pedagógusoknak, illetve a kisegítő didaktikai személyzet tagjainak – tájékoztatott megkeresésünkre Csukás Levente, az intézmény gazdasági igazgatója. A tanfelügyelőség hétfőre kérte be a tanintézetek vezetőségétől a frissített kimutatásokat arról, hogy az ott dolgozóknak egyénenként mennyi pénz jár, és a nyilvántartások ellenőrzése után várhatóan kedden megtörténik az összegek kiutalása – tudtuk meg Csukás Leventétől. Átlagolva ugyan fejenként mintegy 1500 lej jut a pénzkeretből a pedagógusoknak, valójában azonban egyénenként is nagy eltérést mutatnak az összegek, a nagyobbak elérik a 10–20 ezer lejt is. Egyebek közt
Vannak olyan iskolák is, amelyek alkalmazottai nem kapnak semmit, ők ugyanis korábban nem vettek részt a bírósági perekben – tudtuk meg a tanfelügyelőség gazdasági igazgatójától. Most egyébként csak az alapösszegből hátramaradt elmaradásokat kapják meg az érintettek, hallani ugyan híreket az összegek kamatainak májusi kifizetéséről, de erről hivatalosan még semmilyen értesítést nem kapott a szaktárcától a tanfelügyelőség – közölte Csukás Levente.
A kamatok is jelentős értékre duzzadtak
A késedelmi kamatok, illetve büntetőkamatok szintén tekintélyes értékre rúgnak, esetenként elérik a 18–20 ezer lejt is – tudtuk meg Kocs Ilonától, az oktatásban dolgozók érdekvédelmi tömörülésének, a Tanügyi Szabad Szakszervezetnek a Hargita megyei területi vezetőjétől. Ő egyébként az oktatási miniszter bejelentését véleményezve azt mondta, a kormány illetékesei már annyiszor megszegték ígéreteiket, hogy ő
Korábban az elsők között volt, aki mintegy 2500 Hargita megyei szakszervezeti tag felhatalmazásával bírósági eljárást kezdeményezett a kamatok kifizetése érdekében, majd egyre több megyében cselekedtek hasonlóan a szakszervezeti vezetők, és meglátása szerint az újabb perektől tartva döntött a szaktárca az elmaradások mihamarabbi kifizetése mellett.
Már tíz évnél hosszabb ideje „folyik ez a cirkusz”, valószínűleg azért döntöttek az elmaradás mihamarabbi teljes törlesztése mellett, hogy a kamatok összege ne nőjön – véli a szakszervezet képviselője. Példaként elmondta, nem kis összegekről van szó, hiszen egy pedagógus, aki az 50 százalékos béremelésről szóló 2008-as törvény megjelenése idején igazgatóként dolgozott 3000–4000 lejes fizetésért, a peres időszak egy évére vonatkozó visszamenőleges béremelés mellett 18–20 ezer lejes kamatra is jogosult. A helyzet azonban még ennél is bonyolultabb, hiszen – mint azt Kocs Ilona elmagyarázta – az állam alapesetben csak késedelmi kamatot számol ezekre az összegekre,
Ezért azokban a megyékben is elkezdtek perelni a büntetőkamatokért, amelyekben korábban ezt nem tették meg, és sorra nyerik a pereket ezek is – magyarázta az elmaradások gyors átutalásának általa feltételezett okát a szakszervezet képviselője, aki egyébként úgy értesült, hogy április második felében a kamatelmaradások törlesztésére is pénzt utal ki a tanügyi tárca.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata frissítette a 35 év alatti fiatalokat célzó lakbértámogatási programját.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Rekordszámú jelölt vett részt az idei címzetes tanári vizsga írásbelijén, köztük több mint 7400 friss végzős. Székelyföldön mintegy 2500-an vizsgáztak, és legtöbben az óvodapedagógusi és tanítói állásokért szálltak versenybe.
A Szent Anna-tó szomszédságában létezett egy másik krátertó, ami vulkáni tevékenység következtében fokozatosan átalakult. A Mohos-tőzegláp területén ma is visszaköszön a jégkorszak: különleges növényeket, tószemeket csodálhatunk meg itt.
A hétfő késő esti FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo élvonalbeli labdarúgó-mérkőzés előtt a rendőrségnek petárdákat kellett elkoboznia, de vandalizmusról egyelőre nem érkezett panasz a Hargita megyei rendőrséghez.
Csak kerülőutakon lehet eljutni Oroszhegybe, hiszen hétfőn elbontották a veszélyessé vált fahidat Székelyszentkirályon a 134C jelzésű megyei úton. Remélhetőleg a tél beköszönte előtt megépül az új betonátkelő.
A Step Dance Sportklub idei nagyszabású gálaműsorában a The Greatest Showman című film varázslatos világát idézte meg: musical, revü, látvány, és több mint 400 táncos tette felejthetetlenné a hét telt házas előadást.
Kilenc évig szolgálta a Hargita megyei csendőrséget Siz, a németjuhászkutya, a mentőkutyának most örökbefogadót, szerető gazdát keresnek.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el kedden az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 17 megye folyóira.
szóljon hozzá!