Fotó: Barabás Ákos
Hat juhot pusztított el egy medve péntek óta Székelyudvarhely határában, két gazdaságban. A károsultak szerint a környéken évek óta fel-felbukkan a több-bocsos anyamedve, ám eddig nem tett kárt az állatállományban.
2017. július 31., 18:382017. július 31., 18:38
Két juhnak csak a maradványait, a harmadiknak még a nyomát sem találta meg Béla Mózes szombatfalvi juhász, akinek
Fotó: Barabás Ákos
Azt, hogy egy harmadik állata is hiányzik, csak azután vette észre, hogy rátalált a két elpusztult egyed maradványaira és megszámlálta az állományt. „Tavaly nem volt ilyen probléma, az állatok kint aludtak, mégsem történt baj” – fogalmazott Béla Mózes, hozzáfűzve, hogy
Fotó: Barabás Ákos
Dombi Ferenc gazdasága mintegy száz méterre van a szombatfalvi juhászétól, az Ugron Gábor utcán át megközelíthető dombtetőn. A pénteki pusztítás után utóbbi éjszaka is éberen őrizte állatait, meg is jelent a medve vasárnap 23 óra körül. A férfi kutyáival elűzte a vadat, ám az csak a szomszédos telekig menekült. Ott a drótkerítésen átmászva jutott be Dombi kertjébe, ahol szabadon legelésztek a gazda juhai.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Korábban mindkét gazda a tolvajoktól tartott inkább, hiszen mindkettejüktől loptak már, a medvével azonban eddig nem gyűlt meg a bajuk. Mostantól éjszakára be kell zárniuk állataikat, ami főként Béla Mózesnek jelent gondot, hiszen nagy az állománya. A kárt egyébként egyikük sem jelentette, mert – mint mondták – a korábbi lopások alkalmával sem kaptak kártérítést, hiába került meg a tolvaj.
Fotó: Barabás Ákos
Annak dacára, hogy a gazdák egy része nem jelenti be veszteségeit, a múlt év hasonló időszakában mérthez képest közel harminc százalékkal nőtt a medvék által okozott károk száma. Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, hétfőig 114 medvegarázdálkodásról kaptak bejelentést, miközben tavaly július végéig összesen 90 hasonló jellegű kárt jegyeztek fel hivatalosan. A terménykárok mellett idén 55 szarvasmarhát és 151 juhot öltek meg a medvék, továbbá 55 méhkaptárt is tönkretettek – tájékoztatott az ügynökség vezetője.
Fotó: Barabás Ákos
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
szóljon hozzá!