Júdásszenet az itatóvízbe

A szentelésre szánt tűz. Nagyszombat reggelén a pap a templom előtt tüzet, a templomban pedig vizet szentelt •  Fotó: Barabás Ákos

A szentelésre szánt tűz. Nagyszombat reggelén a pap a templom előtt tüzet, a templomban pedig vizet szentelt

Fotó: Barabás Ákos

Nagyszombat – az északi csángóknál húsvét szenvedje – a feltámadásra való készülődésről szól, emellett sonkát, tyúkhúslevest főznek, édességet sütnek, és ahol nagypéntekről elmaradt, tojást festenek. A szertartások közül főként a tűz- és vízszentelés rítusa teremtett sajátos hagyományokat, előbbit már a 12. századi Pray-kódex is megemlíti. A 17. század eleje óta ekkor tartják a feltámadási körmeneteket, amelyen régen minden vidék a saját népviseletében vett részt.

Kocsis Károly

2023. április 08., 08:462023. április 08., 08:46

Bár a böjt elvileg a déli ebéd után megszűnik, a moldvai Magyarfaluban naplementéig kitartanak. A húsvéti bárányt is szombat este vagy vasárnap reggel vágják le, ebből készítik a húsvéti vacsorát, a „csigert”, ám a nap legfontosabb vallási eseménye itt is a vigília.

A feltámadási szertartáson használt és az új tűz lángjáról meggyújtott gyertyát Szent Márta-imádság elmondásakor égetik.

„Reggel kelepelnek misére, mert a harangszó még nem szól. Délután négy órakor a pap taplóval tüzet csihol kovával s abból tüzet tesz, amit megszentel, s attól gyújtja meg a húsvéti gyertyát.

Idézet
Tűzszentelés után következik a vízszentelés, s azután kezdődik a mise. Abból a szentelt parázsból, aki teheti, viszen haza, mert az jó orvosság az állatoknak vérhülés vagy valamilyen más betegség ellen”

– mesélte Bosnyák Sándornak egy istensegítsi adatközlő a múlt század ’60-as évei elején.

A szentelésre szánt tüzet az előző évben szentelt barkából és korhadt sírkeresztek forgácsaiból gyújtották meg eredetileg kovakő-szikrával – a „pogány” időkben ez volt a „tavaszi tűz”. Az ebből nyert júdásszenet, ahogy az andrásfalviak nevezték, nagyon sokféle célra használták.

Ahol nagypéntek óta nem égett a tűz, most ezzel gyújtották meg, hogy hozzákezdhessenek a sütéshez-főzéshez, de tettek belőle a jószág itatóvizébe is, szétszórták a házban, az istállóban és a földeken. Vihar idején a tűzbe rakták, hogy a villám ne tudjon ártani, zsírba keverve sebkenőcsként használták.

Szenteltvíz minden baj ellen

Székelyvarságon nagyszombat reggelén a pap a templom előtt tüzet, a templomban pedig vizet szentelt. A szertartáson jobbára azok a fiatalok vettek részt, akiket az új szenteltvízért küldtek otthonról, a templomot viszont egész nyitva tartották, hogy bárki hozzájuthasson. A kászonfeltízi gyerekek már élelmesebbeknek bizonyultak, ők csak

piros tojásért voltak hajlandók szenteltvizet hordani a házakhoz.

Csíkmenaságon a pap a templom udvarán csöbrökben odakészített vizet szentelte meg, hogy abból bárki meríthessen.

Az ozsdolai asszonyok is kisebb-nagyobb üvegekben vitték haza a templomból. Egy részével – kereszt alakban – végiglocsolták az istállót, hogy semmilyen baj ne érje az állatokat, a másik részét pedig igyekeztek beosztani a következő vízszentelésig, mert bizony elő kellett venni, ha betegség ütötte fel a fejét: azzal kenték be a fájó testrészt. Persze, imádkozni is kellett melléje!

Csíkborzsovában vasárnap csak az ehetett a megszentelt ételből, aki előbb szenteltvízben mosakodott.

Csíkdelnén – szentelt barkát mártva bele – az egész udvart meghintették, hogy a békák ne járják. Csekefalván is elsősorban a lakószobát és a gazdasági épületeket óvták ily módon, de az ivóvízbe is töltöttek belőle: fejfájós embert, beteg állatot egyaránt azzal itattak; Csíkmenaságon inkább a nagybetegeket.

Csíkszentgyörgyön a legelőre való kicsapás előtt mosták meg – kereszt alakban! – a jószágokat szenteltvízzel.

Farkaslakán szenteltvízzel keresztet rajzolva akadályozták meg nyáron, hogy a jég elverje a határt, de azzal kenték be a tehén tőgyét is ellés után. Néhol az a hiedelem járta, hogy

akit a szentelt vízben először keresztelnek meg, egész életében szerencsés lesz.

Pozsony Ferencnél olvassuk, hogy a kézdiszentlélekiek csak este 6 órakor szenteltettek tüzet, olajat, gyertyát és vizet (utóbbit megigézett gyerekek gyógyítására használták), és az éjfélig tartó szentmise után indultak körmenetre.

Idézet
A nagyszombati feltámadási körmenet végén, az első harangszó után Kézdikőváron leszedték a fákról azt a szalmát, amit még karácsony éjjelén a betlehemi jászolból vagy az angyalok ágyából vittek ki a gyümölcsöskertbe, és ott szorosan a fákra tekerték, hogy a következő évben azoknak jó termést idézzenek elő.”
•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Hajnalozás, legényavatás

„A húsvét előtti nap – ünnepszombatja, nagyszombat – inkább házi munkával, sütéssel, főzéssel, házrendezéssel telik. Ilyenkor aki csak teheti, mellőzi a mezei munkát, erdőlést, utazást, napszámosságot. Ekkor söprik tisztára az életszert, a kapu előtti bejáratot,

Idézet
fát vágnak, takarítanak, tyúkot vágnak, veteményt tisztítanak, szobákat rendeznek, súrolnak, textíliát cserélnek.

A meszelést egy-két héttel korábban végzik el” – írja Jeles napok, ünnepek, szokások Vadasdon című monográfiájában Székely Ferenc.

Ott – és még néhány helyen – ezen a napon indultak húsvéti hajnalozásra a serdülő legények, hogy színes papírokkal megtűzdelt fenyőágakkal díszítsék fel a kapubejáratokat. Gegesen ma is így fejezik ki a hétfőn esedékes öntözés szándékát, de

a 14. életévüket még be nem töltött gyerekeknek este 10 órakor már a házban kell lenniük, mert ha utána kapják el őket az utcán a nagyobbak, a náluk levő fenyőgallyakkal megvesszőzik őket.

Aki legénnyé akar válni, annak sajátos avatási szertartáson kell átesnie: egy 5 méter hosszú és 20 centiméter széles, a Nagyhídra lefektetett deszkán kell úgy átszaladnia, hogy közben a nagyobbak két oldalról fenyőágakkal csapkodják! 1969-ben sikerült is eltörni egyikük karját!

Nagyszombaton délután fenyőágat osztanak minden házhoz, kivétel nélkül. Ezt „szokás szerint” mindenki elfogadja. Már ez oly jóleső, húsvéti hangulatot teremt a falu apraja, nagyja között a nagypénteki szomorú esemény után. Alig várja mindenki, hogy megérkezzék a falusi szekér a szovátai havasból hozott jó illatú fenyőágakkal. A falu gyermeke, aki csak nem halálos beteg, mind ott sorakozik már a megérkezés előtt, hogy minél több ágat vihessen. Érdekes a gyermeksereg között az a versengés, hogy melyik vigye az ágat a legtehetősebb házhoz, mert ott több ajándékot adnak fáradságáért (egy-két tojás vagy pénz). A gazdák kitűzik az ágat a kapura; ez a jele annak, hogy szívesen látják majd másodnapján az ajándékgyűjtőket; ezek csak oda mennek, ahol ki van tűzve vagy szegezve az ág. A vecsernyekor megkezdett szétosztás szürkületre véget ér. Akkor kezdődik a „határkerülés”…

Szabó Bálint: Húsvéti népszokások Nyárádszentimrén (Erdély, 1938/7–10.)

Korondon, amikor szombat délben megszólalt a nagycsütörtök óta néma harang, a kertben jól megrázták a gyümölcsfákat, hogy szép termést adjanak. A 19. század végén a Nyárád-vidéki fiatalság nagyszombaton este járta be a határt, imádkozott a jó termésért és az annak betakarításához szükséges jó egészségért. A legtöbb helyen viszont húsvétvasárnapra hagyták a határkerülést – ám erről vasárnap lesz szó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 21., szombat

Fiatal lány készítette a legfinomabb mézeskalácsot

Gergely Tímea sütötte idén a legfinomabb házi készítésű mézeskalácsot a kézdivásárhelyi önkormányzata és a Wegener Pro Sanitate Alapítvány által meghirdetett versenyen. A felhívásra összesen 18 nő, család, közösség vagy civil csoport jelentkezett.

Fiatal lány készítette a legfinomabb mézeskalácsot
2024. december 21., szombat

A forradalom hőseire emlékeztek, méltó emlékművet szeretnének

Hatan meghaltak Marosvásárhelyen 1989 december 21-én este, amikor a katonaság a békésen tüntető felvonulókra lövetett. Rájuk emlékeztek szombaton Marosvásárhelyen, méltatlanul kevesen.

A forradalom hőseire emlékeztek, méltó emlékművet szeretnének
2024. december 20., péntek

A PSD részvételével folytatódnak a koalíciós tárgyalások

Az új kormány megalakításáról és a parlamenti többségről tárgyal péntek este a Victoria-palotában Marcel Ciolacu kormányfő a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyivő elnökével, Ilie Bolojannal és Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.

A PSD részvételével folytatódnak a koalíciós tárgyalások
2024. december 20., péntek

Orbán Viktor Bukarestben: a két országnak van egy történelmi sorsközössége

A magyaroknak régóta érdekük, hogy Románia a schengeni övezet tagja legyen, és a két ország együtt élvezze ennek az előnyeit – jelentette ki pénteken Bukarestben Orbán Viktor.

Orbán Viktor Bukarestben: a két országnak van egy történelmi sorsközössége
2024. december 20., péntek

Újabb sípályák várják a vakációzókat

A vakációt kezdő gyerekeknek és a hozzájuk csatlakozó felnőtteknek jó hír, hogy december 21-től újabb sípályák nyitnak meg Hargita megyében.

Újabb sípályák várják a vakációzókat
Újabb sípályák várják a vakációzókat
2024. december 20., péntek

Újabb sípályák várják a vakációzókat

2024. december 20., péntek

Pettyes szarvasborjú született a marosvásárhelyi állatkertben

Pettyes szarvasborjú született a marosvásárhelyi állatkertben – adta hírül a szabadidős közintézmény a közösségi oldalán.

Pettyes szarvasborjú született a marosvásárhelyi állatkertben
2024. december 20., péntek

A forgalmi dugók elkerüléséért megnyitottak egy félig kész útszakaszt

Ideiglenesen megnyitották a Marosvásárhelyt Maroskeresztúrral összekötő, felújítás alatt álló útszakaszt. Korlátozások azért vannak.

A forgalmi dugók elkerüléséért megnyitottak egy félig kész útszakaszt
2024. december 20., péntek

Énekeld meg a múzeumot! Adventi meghívás a Tarisznyás Márton Múzeumtól

Idén is megrendezi a Tarisznyás Márton Múzeum az Énekeld meg a múzeumot! programját. Szombaton aki megénekli a gyergyószentmiklósi intézményt, ingyenesen látogathatja a tárlatokat.

Énekeld meg a múzeumot! Adventi meghívás a Tarisznyás Márton Múzeumtól
2024. december 20., péntek

Előrelépés Csíkszeredában a vasút fölött átvezető új híd építése ügyében

A Nagy István festő sétány felújításának költségeihez járul hozzá a város saját költségvetéséből, meghosszabbították a Goscom távhőszolgáltatóval 5 évre a szolgáltatási szerződést – ülésezett pénteken a csíkszeredai önkormányzati kèpviselő-testület.

Előrelépés Csíkszeredában a vasút fölött átvezető új híd építése ügyében
2024. december 20., péntek

Megvonnák a területalapú támogatásokat a gazdálkodóktól, petícióval tiltakoznak

Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy az uniós gazdálkodóktól megvonja a területalapú támogatásokat, ezért A MAGOSZ és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – a Magyar Kormány támogatásával – online aláírásgyűjtést indít a gazdák védelmében.

Megvonnák a területalapú támogatásokat a gazdálkodóktól, petícióval tiltakoznak
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!