Júdásszenet az itatóvízbe

A szentelésre szánt tűz. Nagyszombat reggelén a pap a templom előtt tüzet, a templomban pedig vizet szentelt •  Fotó: Barabás Ákos

A szentelésre szánt tűz. Nagyszombat reggelén a pap a templom előtt tüzet, a templomban pedig vizet szentelt

Fotó: Barabás Ákos

Nagyszombat – az északi csángóknál húsvét szenvedje – a feltámadásra való készülődésről szól, emellett sonkát, tyúkhúslevest főznek, édességet sütnek, és ahol nagypéntekről elmaradt, tojást festenek. A szertartások közül főként a tűz- és vízszentelés rítusa teremtett sajátos hagyományokat, előbbit már a 12. századi Pray-kódex is megemlíti. A 17. század eleje óta ekkor tartják a feltámadási körmeneteket, amelyen régen minden vidék a saját népviseletében vett részt.

Kocsis Károly

2023. április 08., 08:462023. április 08., 08:46

Bár a böjt elvileg a déli ebéd után megszűnik, a moldvai Magyarfaluban naplementéig kitartanak. A húsvéti bárányt is szombat este vagy vasárnap reggel vágják le, ebből készítik a húsvéti vacsorát, a „csigert”, ám a nap legfontosabb vallási eseménye itt is a vigília.

A feltámadási szertartáson használt és az új tűz lángjáról meggyújtott gyertyát Szent Márta-imádság elmondásakor égetik.

„Reggel kelepelnek misére, mert a harangszó még nem szól. Délután négy órakor a pap taplóval tüzet csihol kovával s abból tüzet tesz, amit megszentel, s attól gyújtja meg a húsvéti gyertyát.

Idézet
Tűzszentelés után következik a vízszentelés, s azután kezdődik a mise. Abból a szentelt parázsból, aki teheti, viszen haza, mert az jó orvosság az állatoknak vérhülés vagy valamilyen más betegség ellen”

– mesélte Bosnyák Sándornak egy istensegítsi adatközlő a múlt század ’60-as évei elején.

A szentelésre szánt tüzet az előző évben szentelt barkából és korhadt sírkeresztek forgácsaiból gyújtották meg eredetileg kovakő-szikrával – a „pogány” időkben ez volt a „tavaszi tűz”. Az ebből nyert júdásszenet, ahogy az andrásfalviak nevezték, nagyon sokféle célra használták.

Ahol nagypéntek óta nem égett a tűz, most ezzel gyújtották meg, hogy hozzákezdhessenek a sütéshez-főzéshez, de tettek belőle a jószág itatóvizébe is, szétszórták a házban, az istállóban és a földeken. Vihar idején a tűzbe rakták, hogy a villám ne tudjon ártani, zsírba keverve sebkenőcsként használták.

Szenteltvíz minden baj ellen

Székelyvarságon nagyszombat reggelén a pap a templom előtt tüzet, a templomban pedig vizet szentelt. A szertartáson jobbára azok a fiatalok vettek részt, akiket az új szenteltvízért küldtek otthonról, a templomot viszont egész nyitva tartották, hogy bárki hozzájuthasson. A kászonfeltízi gyerekek már élelmesebbeknek bizonyultak, ők csak

piros tojásért voltak hajlandók szenteltvizet hordani a házakhoz.

Csíkmenaságon a pap a templom udvarán csöbrökben odakészített vizet szentelte meg, hogy abból bárki meríthessen.

Az ozsdolai asszonyok is kisebb-nagyobb üvegekben vitték haza a templomból. Egy részével – kereszt alakban – végiglocsolták az istállót, hogy semmilyen baj ne érje az állatokat, a másik részét pedig igyekeztek beosztani a következő vízszentelésig, mert bizony elő kellett venni, ha betegség ütötte fel a fejét: azzal kenték be a fájó testrészt. Persze, imádkozni is kellett melléje!

Csíkborzsovában vasárnap csak az ehetett a megszentelt ételből, aki előbb szenteltvízben mosakodott.

Csíkdelnén – szentelt barkát mártva bele – az egész udvart meghintették, hogy a békák ne járják. Csekefalván is elsősorban a lakószobát és a gazdasági épületeket óvták ily módon, de az ivóvízbe is töltöttek belőle: fejfájós embert, beteg állatot egyaránt azzal itattak; Csíkmenaságon inkább a nagybetegeket.

Csíkszentgyörgyön a legelőre való kicsapás előtt mosták meg – kereszt alakban! – a jószágokat szenteltvízzel.

Farkaslakán szenteltvízzel keresztet rajzolva akadályozták meg nyáron, hogy a jég elverje a határt, de azzal kenték be a tehén tőgyét is ellés után. Néhol az a hiedelem járta, hogy

akit a szentelt vízben először keresztelnek meg, egész életében szerencsés lesz.

Pozsony Ferencnél olvassuk, hogy a kézdiszentlélekiek csak este 6 órakor szenteltettek tüzet, olajat, gyertyát és vizet (utóbbit megigézett gyerekek gyógyítására használták), és az éjfélig tartó szentmise után indultak körmenetre.

Idézet
A nagyszombati feltámadási körmenet végén, az első harangszó után Kézdikőváron leszedték a fákról azt a szalmát, amit még karácsony éjjelén a betlehemi jászolból vagy az angyalok ágyából vittek ki a gyümölcsöskertbe, és ott szorosan a fákra tekerték, hogy a következő évben azoknak jó termést idézzenek elő.”
•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Hajnalozás, legényavatás

„A húsvét előtti nap – ünnepszombatja, nagyszombat – inkább házi munkával, sütéssel, főzéssel, házrendezéssel telik. Ilyenkor aki csak teheti, mellőzi a mezei munkát, erdőlést, utazást, napszámosságot. Ekkor söprik tisztára az életszert, a kapu előtti bejáratot,

Idézet
fát vágnak, takarítanak, tyúkot vágnak, veteményt tisztítanak, szobákat rendeznek, súrolnak, textíliát cserélnek.

A meszelést egy-két héttel korábban végzik el” – írja Jeles napok, ünnepek, szokások Vadasdon című monográfiájában Székely Ferenc.

Ott – és még néhány helyen – ezen a napon indultak húsvéti hajnalozásra a serdülő legények, hogy színes papírokkal megtűzdelt fenyőágakkal díszítsék fel a kapubejáratokat. Gegesen ma is így fejezik ki a hétfőn esedékes öntözés szándékát, de

a 14. életévüket még be nem töltött gyerekeknek este 10 órakor már a házban kell lenniük, mert ha utána kapják el őket az utcán a nagyobbak, a náluk levő fenyőgallyakkal megvesszőzik őket.

Aki legénnyé akar válni, annak sajátos avatási szertartáson kell átesnie: egy 5 méter hosszú és 20 centiméter széles, a Nagyhídra lefektetett deszkán kell úgy átszaladnia, hogy közben a nagyobbak két oldalról fenyőágakkal csapkodják! 1969-ben sikerült is eltörni egyikük karját!

Nagyszombaton délután fenyőágat osztanak minden házhoz, kivétel nélkül. Ezt „szokás szerint” mindenki elfogadja. Már ez oly jóleső, húsvéti hangulatot teremt a falu apraja, nagyja között a nagypénteki szomorú esemény után. Alig várja mindenki, hogy megérkezzék a falusi szekér a szovátai havasból hozott jó illatú fenyőágakkal. A falu gyermeke, aki csak nem halálos beteg, mind ott sorakozik már a megérkezés előtt, hogy minél több ágat vihessen. Érdekes a gyermeksereg között az a versengés, hogy melyik vigye az ágat a legtehetősebb házhoz, mert ott több ajándékot adnak fáradságáért (egy-két tojás vagy pénz). A gazdák kitűzik az ágat a kapura; ez a jele annak, hogy szívesen látják majd másodnapján az ajándékgyűjtőket; ezek csak oda mennek, ahol ki van tűzve vagy szegezve az ág. A vecsernyekor megkezdett szétosztás szürkületre véget ér. Akkor kezdődik a „határkerülés”…

Szabó Bálint: Húsvéti népszokások Nyárádszentimrén (Erdély, 1938/7–10.)

Korondon, amikor szombat délben megszólalt a nagycsütörtök óta néma harang, a kertben jól megrázták a gyümölcsfákat, hogy szép termést adjanak. A 19. század végén a Nyárád-vidéki fiatalság nagyszombaton este járta be a határt, imádkozott a jó termésért és az annak betakarításához szükséges jó egészségért. A legtöbb helyen viszont húsvétvasárnapra hagyták a határkerülést – ám erről vasárnap lesz szó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 23., péntek

Útjaik százfelé válnak, de szívük egy célért dobog – ballagnak a sepsiszentgyörgyi végzősök

Csaknem hatszáz sepsiszentgyörgyi diákot búcsúztattak el pénteken a belvárosi református templomban megszervezett ökumenikus istentiszteleten. A ballagók útravalója bátorság, szeretetet, és tisztesség.

Útjaik százfelé válnak, de szívük egy célért dobog – ballagnak a sepsiszentgyörgyi végzősök
2025. május 23., péntek

Hasznosnak bizonyult az első csíkszeredai pályabörze

Megérte részt venni – így értékelték a csíkszeredai diákok az első pályabörzét. Az Erőss Zsolt Arénában ugyanis amellett, hogy több munkaadó kínálta pénteken a szabad állásait, a Hargita megyei középiskolák is népszerűsítették szakjaikat.

Hasznosnak bizonyult az első csíkszeredai pályabörze
2025. május 23., péntek

Esernyő vagy napernyő? – megvan, hogy milyen lesz június időjárása

Csapadékos idővel búcsúzik a május, de júniustól szárazabb, az évszakra jellemző időjárás várható, a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekkel – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 26-tól június 23-ig érvényes előrejelzéséből.

Esernyő vagy napernyő? – megvan, hogy milyen lesz június időjárása
2025. május 23., péntek

Nicușor Dan szerint akár egy hónapig is elhúzódhat a kormányalakítás

Nicușor Dan arra számít, hogy legtöbb négy héten belül lezárulnak a kormányalakítási tárgyalások.

Nicușor Dan szerint akár egy hónapig is elhúzódhat a kormányalakítás
2025. május 23., péntek

Árvízvédelmi készültség székelyföldi folyókon is

Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el pénteken az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 15 folyó vízgyűjtő területére és Dobrudzsa folyóira.

Árvízvédelmi készültség székelyföldi folyókon is
2025. május 23., péntek

Nicușor Dan lemondott a főpolgármesteri tisztségéből

Nicușor Dan megválasztott államfő hétfői hatállyal lemondott a főpolgármesteri tisztségéből.

Nicușor Dan lemondott a főpolgármesteri tisztségéből
2025. május 23., péntek

Viharos időjárás lesz hétfő estig az egész országban

Viharos időjárásra figyelmeztető elsőfokú riasztást bocsátott ki pénteken a meteorológiai szolgálat az egész országra.

Viharos időjárás lesz hétfő estig az egész országban
2025. május 23., péntek

Két fiatal vesztette életét, amikor összeütköztek egy kamionnal

Csütörtök éjjelre állt helyre a közlekedés a Craiovát elkerülő úton, miután este egy személyautó és egy teherautó ütközött össze nagy sebességgel. A balesetben két fiatal vesztette életét.

Két fiatal vesztette életét, amikor összeütköztek egy kamionnal
2025. május 23., péntek

Légi támogatással hajtották végre a komoly hatósági erőt felmutató házkutatási akciót – videóval

Fegyverrel a vállon, légi támogatással tartottak házkutatási akciót a rendőrök Máramaros megyében szerdán.

Légi támogatással hajtották végre a komoly hatósági erőt felmutató házkutatási akciót – videóval
2025. május 23., péntek

Orosz manipulációs kampányra figyelmeztetett a külügyminisztérium

A külügyminisztérium csütörtök este figyelmeztetett, hogy a romániai közvélemény továbbra is célpontja egy külföldi manipulációs kampánynak, amelyik „az orosz dezinformáció összes jegyét magán viseli”.

Orosz manipulációs kampányra figyelmeztetett a külügyminisztérium