A gyergyószentmiklósi és csíkcsicsói címerek
Fotó: Székelyhon-montázs
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta Gyergyószentmiklós és Csíkcsicsó címereit, ezáltal a két település hivatalosan is használhatja ezeket a jelképeket.
2021. április 02., 19:432021. április 02., 19:43
Az elfogadott kormányhatározat értelmében a gyergyószentmiklósi címer azúrkék, rajta zöld hármashalom, aranynap és ezüsthold közé foglalt ezüstfenyő. A beterjesztett leírás szerint
A címerpajzs fölött elhelyezkedő ötbástyás falkorona arra utal, hogy Gyergyószentmiklós megyei jogú város.
A csíkcsicsói címer kék mezőben három ezüstfenyőt ábrázol, jobb és bal oldalukon aranyszínű nappal és holddal, alatta egy hullámzó szürke sáv, illetve egy zöld hármashalomra helyezett bástya. A beterjesztett leírás szerint
Megjelenik hullámzó sávként az Olt, a zöld hármashalom a természeti környezetre, a bástya pedig a csicsói várra utal. A címerpajzs fölötti falkorona egy bástyával arra emlékeztet, hogy a településnek községi rangja van.
A gyergyószentmiklósi városcímer elkészítése érdekében, amely hagyományosan a kék mezőben hármashalmon álló fenyőt, kétoldalt pedig a székelység jelképeit, a Napot és a Holdat jeleníti meg, 2010-ben több tervváltozat is készült, ezek közül viszont egyik sem nyerte el maradéktalanul a lakosság tetszését. Végül a most elfogadott változatot terjesztették fel jóváhagyás céljából a megyei, majd az országos fórumokhoz.
A csíkcsicsói címer tervét 2019-ben bocsátották közvitára, majd küldték tovább jóváhagyás céljából – tájékoztatott Péter Lukács polgármester. A település egykori címerén található jelképek nem változtak, viszont a jegenyefát fenyőre cserélték, és grafikai változtatásokat végeztek. A községvezető szerint Csíkcsicsó zászlójának jóváhagyásához szükséges eljárást is el akarják indítani, ehhez először a címert kellett elfogadtatni.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!