A hatékony öntözéssel még jobb termésátlag érhető el. Képünk illusztráció
Fotó: Sóki Tamás/MTI
Kovászna megyében az Országos Talajfeljavító Ügynökség (ANIF) megyei kirendeltsége összesen 37 700 hektár termőföldön tud eső- vagy talajvíz elvezetésével foglalkozni, ekkora területen vannak a kezelésében az esővíz-elvezető árkok, amelyek hossza összesen 175 kilométert tesz ki.
2023. december 04., 08:032023. december 04., 08:03
2023. november 29., 10:562023. november 29., 10:56
Mihai Ioan Moraru, az Országos Talajfeljavító Ügynökség (ANIF) Kovászna megyei kirendeltségének igazgatója arról számolt be, hogy hatáskörükbe tartozik a mezőgazdasági területeken felgyűlő fölösleges víz elvezetésére, illetve a különböző növényi kultúrák öntözésére koncentrálnak, de a talajerózió megelőzésére is odafigyelnek. Szerinte nagy lehetőségekkel élhetnének a mezőgazdászok, ha további vízfelhasználói egyesületeket alakítanánk – hívta fel a figyelmet Moraru.
Ami az öntözést illeti, 4087 hektár lefödésére van kapacitása a hivatalnak:
Ott a felhasználói egyesület a vízügyi hivatallal kötött közvetlen szerződés alapján saját szivattyúival biztosította az öntözést közel 1300 hektáron, viszont előkészített pályázata van a másodlagos infrastruktúra – a nagynyomású vezetékektől a végfelhasználókig kiépített rendszer – felújítására 650 hektáron.
A locsolás lehetőségével jelenleg három vízfelhasználói egyesület élhet: a gidófalvi egyesület tulajdonában 987, a sepsiszentgyörgyiében 986 hektár termőföld van, 1015 hektár pedig az uzoni gazdák tulajdona, ők viszont nem használják az öntözőrendszert, mivel ahhoz még egy nyomóállomást kellene építeniük, és a másodlagos vezetékrendszert felújítani a területükön. Ehhez adott a pályázati finanszírozási lehetőség, ám senki nem vállalja a felelősséget és a projekt kivitelezésével járó munkát – mondta Moraru.
A Sepsiszentgyörgy környéki öntözési infrastruktúra azonban rendkívül hatékonyan működik annak köszönhetően, hogy főleg föld alatti vezetékeken jut el a víz a megfelelő területekre, így
Szépmezőn jelenleg is 600 hektáron dolgoznak a vezetékek földbehelyezésén. Miután korábban (2020-ban) a gidófalvi szivattyúházat európai uniós finanszírozással felújították, a sepsiszentgyörgyi vízfelhasználók egyesülete is finanszírozást nyert a másodlagos öntözőredszerek felújítására.
Az öntözővíz ingyenes a gazdák számára, amennyiben az ANIF által kiépített infrastruktúrán keresztül történik és az igényelt vízmennyiséget leszerződik a vízügyi hivatallal (SGA).
Új infrastuktúra kiépítésére lehet a Vidéki Beruházásokat Finanszírozó Ügynökségnél (AFIR) vissza nem térítendő pályázati támogatást igényelni – önrész nélkül –, de ezt csak vízfelhasználói egyesületek hívhatják le, és összefüggő földfelületek kellenek hozzá. Az ANIF vezetője arra biztatja a mezőgazdászokat, hogy
Mihai Moraru szerint a cél az, hogy Kovászna megyében az öntözhető földfelületet 24 ezer hektárra növeljék, főleg a Feketeügy mellékén bővítve az infrastruktúrát, ilyenformán a megyében a termelékenység az országos élvonalba kerülne. Azonban ahhoz, hogy minél hatékonyabban használhassák a vizet – ezt a fontos erőforrást – felkészültség és vízió kell, fejtette ki a hivatalvezető, hozzátéve, hogy két-három generációnak biztosítva lenne a termés.
Idén október közepéig Kovászna megyében közel 718 ezer köbméter vizet használtak fel a termőföldeken, elsődlegesen a krumpli vízigényét kielégítve – szép is lett az idei termés.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!