
Fotó: Henning János
A Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma azt kéri a művelődési minisztériumtól, hogy vonják vissza Sepsiszentgyörgy központjának átépítéséi tervére adott engedélyüket. Kérésüket azzal magyarázzák, hogy a területrendezés során több mint öt méter magas földrakás takarásába kerülhet Mihai Viteazul szobra – tudósít az Agerpres hírügynökség.
2016. november 17., 16:232016. november 17., 16:23
A szervezet emlékeztet arra, hogy a szobor rajta van a minisztérium emlékműlistáján, és a tér átépítése ellentmond a 2001/422-es, az emlékművek védelméről szóló törvény 46. cikkelyének. Az aláírók kifejtik, támogatják a főtér átépítését azzal a feltétellel, hogy a földhalom tervezett magasságát 5,5 méterről 1,5 méterre csökkentsék.
A civil szervezet szerint a „szörnyűséges halom” emelése nem más, mint Antal Árpád RMDSZ-es polgármester „szélsőséges, sovén és románellenes agressziójának” újabb megnyilvánulása – írja az Agerpres. A fórum felszólítja az ország kulturális szervezeteit, hogy legyenek szolidárisak a kezdeményezéssel, hogy „megőrizhessék Mihai Viteazul, a nemzeti egység szimbólumának emlékét”.
A sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal által kidolgozott rendezési terv szerint a teret egy befüvesített dombbal zárják le, amely – az építészek meglátása szerint – a város védőszentje, Szent György lovag által legyőzött sárkány megkövesedett testét jelképezné.
Antal Árpád polgármester szerint a projekt „logikája” az, hogy a felújított főteret urbanisztikailag elválasszák, a szomszédos, „kommunista stílusú” Mihai Viteazul tértől.
Több mint húszféle segély, támogatás kezelője, közvetítője a Kovászna Megyei Szociális Kifizetési és Ellenőrzési Ügynökség, melynek igazgatója ma a prefektus meghívottjaként számolt be az intézmény tevékenységéről.
Júliustól drágít a Kovászna megye nagy részén szolgáltató Hydrokov Rt. Ezentúl az ivóvíz köbméteréért 1,16, a szennyvíz után 0,81 lejjel kell többet fizetnünk, ami 12 százalékos emelést jelent.
A sepsiszentgyörgyi megyei kórház idei éve az elkezdett korszerűsítések lezárásáról, finomhangolásról, ötletelésről szól. Terveik között szerepel a régi kórházépület felújítása és a leendő egészségügyi komplexum projektjének elindítása is.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
szóljon hozzá!