Turisztikai, ifjúsági, honismereti programokat is támogat a Hargita megyei önkormányzat. Képünk illusztráció
Fotó: Rab Zoltán
Hargita Megye Tanácsa idén a civil szervezetek számára 2,74 millió lej vissza nem térítendő támogatást nyújt a kulturális rendezvények, sportesemények, turisztikai programok, családoknak szóló tevékenységek, a román közösségek kulturális programjainak megszervezéséhez. Mint minden évben, az idén is nyolc kategóriában lehetett pályázni.
2022. április 14., 11:082022. április 14., 11:08
Míg a családi tevékenységekre és a román közösségek programjaira 70–70 ezer lej jut, az ifjúsági szervezeteket 500, a sportegyesületeket pedig 800 ezer lejjel támogatja a megyei tanács.
Népviseletek támogatására idén 300 ezer lejt szánnak, ebből az összegből a népi és hagyományos viseletek elkészíttetésére és beszerzésére pályázhattak a megyében bejegyzett civil szervezetek. A fúvószenekarok azzal a feltétellel pályázhatnak, ha a támogatási összegnek legalább a húsz százalékát hangszervásárlásra fordítják. Ezenkívül pályázhatnak még a Hargita megyei amatőr színjátszócsoportok, zenei együttesek és előadóművészek, ugyanakkor támogatást nyújtanak a megyei kulturális értéktár adatbázisának kidolgozására, a régió kulturális turizmusának fejlesztésére, a falunapok kulturális tevékenységeire, néptáncoktatásra, rendszeres néptáncestekre, néptáncelőadások szervezésére – a keretösszeg itt 400 ezer lej.
A Hargita megyei román közösségek kulturális tevékenységét 70 ezer lejjel támogatja a megyei önkormányzat. Ebből az összegből az amatőr színjátszócsoportok, fúvószenekarok, zenei együttesek, előadóművészek részesülnek, valamint a régió kulturális turizmusának fejlesztését szolgáló kulturális jellegű programok, falunapok kulturális tevékenységei, néptáncoktatás, tájházak tevékenysége.
Ezt többek között tematikus táborok szervezési költségeire, vizsgafelkészítésre, cseretáborok szervezésére, digitális oktatás fejlesztésére, ifjúsági tevékenységek szervezésére, iskolai versenyekre, illetve a 2022-es Európai Ifjúsági Évhez kapcsolódó ifjúsági tevékenységekre fordítják.
Turisztikai programokra és tevékenységekre 200 ezer lej jut az idei költségvetésből, sportra 800 ezer lej, családoknak szóló tevékenységekre 70 ezer, míg az önkéntes tűzoltó egyesületek támogatására 400 ezer lej.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
szóljon hozzá!