A Marosvásárhelyi Karon ötven százalék körüli az átoltottsági arány
Fotó: Haáz Vince
Több mint ötszáz egyetemista és egyetemi alkalmazott írta alá nagyjából egy nap alatt, csütörtök délutánig azt a tiltakozó levelet, amelyben követelik, hogy biztosítson egyenlő jogokat a Sapientia EMTE a hallgatói számára az oktatás terén.
2021. november 04., 17:292021. november 04., 17:29
2021. november 04., 18:162021. november 04., 18:16
„Mindenkit megillet az oktatáshoz való jog. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem október 29-én (...) egy olyan rendelkezést fogadott el, amely az oktatás fizikai jelenlétét zöldigazolványhoz vagy teszteléshez köti, emellett pedig nem jelenik meg semmilyen alternatív intézkedési forma azon személyek számára, akik a járványügyi szabályozások miatt karanténba kerülnek, vagy nem rendelkeznek zöldigazolvánnyal (és nem is kívánják igényelni), avagy nem tudják anyagilag megengedni a tesztelést” – olvasható a Marosvásárhelyi Karon tanuló hallgatók által indított petícióban.
A tiltakozó levél kezdeményezői ezért arra kérik a Sapientia vezetőségét, hogy „vegyen fontolóra több lehetőséget is annak érdekében, hogy továbbra is mindenki számára biztosítani tudja az egyetem a tanuláshoz és a szabad akarathoz való alkotmányos jogait”. A kezdeményezők
Elsőként az egyetem által biztosított ingyenes tesztelési lehetőséget a zöldigazolvánnyal nem rendelkező hallgatók számára,
másodsorban online csatlakozási lehetőséget az órákra azok számára, akik nem tudnak fizikailag megjelenni a korlátozások miatt,
harmadsorban pedig azt, hogy egyetem törölje a határozatát, és ne kösse az oktatást, illetve a bentlakási helyek elfoglalását zöldigazolványhoz.
„Különösen fontos, hogy ezekben a nehéz időkben, amelyet a járványhelyzet okoz, kitartsunk, támogassuk és megértsük egymást, közös kompromisszumokra törekedjünk, tiszteletben tartva mindenki saját szabad akaratát, döntését, lehetőségeit és véleményét” – mondták érdeklődésünkre a petíciót kezdeményező hallgatók. Fontosnak tartották kiemelni, hogy elsőként az egyetemhez kapcsolódó Facebook-csoportokban tették közzé a petíciót, azonban mind a marosvásárhelyi, mind a csíkszeredai fórumokról az adminisztrátorok törölték a posztjaikat, illetve
A kérvény egyébként a felsőoktatási intézmény mindhárom karának a hallgatóit hivatott képviselni – tudtuk meg.
Csütörtök délelőtti beszélgetésünkkor a kezdeményezők elmondták, noha próbáltak egyeztetni a Marosvásárhelyi Kar Hallgatói Önkormányzatával (HÖK) az ügyben, azt a választ kapták, hogy a hallgatói érdekképviselet nem segít nekik a kezdeményezésük népszerűsítésében, viszont végül arra jutottak, hogy a petíciót csütörtök délután a HÖK-kel közösen juttatják el az egyetem szenátusához.
A Marosvásárhelyen tanuló egyetemisták úgy fogalmaztak, hogy a petíció aláírói nem oltásellenesek és járványtagadók, csupán azt szeretnék elérni, hogy az egyetem egyenlő feltételeket biztosítson az oktatás terén minden hallgatója számára, az ő céljuk is a fizikai jelenléti oktatás folytatása, semmiképp nem szeretnének átmenni teljes online oktatásba. Ráadásul – tették hozzá – tudomásuk szerint
Váradi Csaba, a Marosvásárhelyi Kar Hallgatói Önkormányzatának elnöke érdeklődésünkre úgy fogalmazott, noha hallgatói érdekképviselet szintjén is nehezen értenek egyet a petíció kezdeményezőivel, közösen juttatják el azt az egyetem szenátusához. Elmondta, a kérvényt indító hallgatók eleinte nem egyeztettek a HÖK-kel az ügyben.
– mondta.
Véleménye szerint a kérvénnyel a hallgatók kissé átestek a ló túloldalára, hiszen nincsen szó diszkriminációról az oktatás terén, ugyanis az egyetem biztosít alternatív lehetőségeket a zöldigazolvánnyal nem rendelkező hallgatók számára, mint például a 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszteredmény, illetve a 48 óránál nem régebbi negatív antigénteszt-eredmény. A HÖK-elnök szerint
A Marosvásárhelyi Karon egyébként ötven százalék körüli az átoltottsági arány, mintegy ezer hallgatói létszámból. A Kolozsvári Karon a legmagasabb az átoltottsági arány a hallgatók körében, kilencven százalék fölötti, a Csíkszeredai Karon pedig körülbelül ötvenszázalékos, mindez nyolcszáz fölötti hallgatói létszámból.
Zöldigazolványhoz köti a jelenléti oktatáson való részvételt a Sapientia EMTE szenátusa által elfogadott október 29-i határozat az egyetem mindhárom – csíkszeredai, marosvásárhelyi és kolozsvári – karán november 8-tól. Noha a tanszékek rendelkeznek azzal a lehetőséggel, hogy online vagy más alternatív módokon biztosítsák az oktatást az oltatlan vagy zöldigazolvánnyal nem rendelkező hallgatók számára, ez nem kötelező érvényű, magyarán megeshet, hogy az igazolvánnyal nem rendelkező hallgatók nem tudnak részt venni egyes egyetemi órákon.
Zöldigazolványhoz kötik a jelenléti oktatáson való részvételt a Sapientia egyetem mindhárom – csíkszeredai, marosvásárhelyi és kolozsvári – karán jövő hétfőtől. A tanszékek pedig maguk dönthetnek arról, hogy tartanak-e online is órákat. Nem kötelező.
Dulakodásra lett figyelmes egy olvasónk kedden reggel röviddel 8 óra előtt, amely Csíkszeredában, a Kossuth Lajos utcai Electrica előtt tört ki, több ember között.
Újabb fagyos regelre ébredt szinte a teljes ország, Csíkszeredában volt a leghidegebb: éppen csak, de mínusz tíz fok alá esett a hőmérséklet.
Pro Urbe-díjra és díszpolgári címre javasolhatnak a közösségért és a városért önzetlenül munkálkodó személyeket a gyergyószentmiklósiak november 18-ig.
Szinte egyik pillanatról a másikra maradhat pedagógusok nélkül a közoktatási rendszer tíz–tizen-egynéhány éven belül, és egyes szakemberek szerint már most késő ezt megelőzni. A pedagógushiány már tapasztalható, de ez még a jelenség enyhébb formája.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
15 hozzászólás