A Csíkszeredai Karon a legalacsonyabb, körülbelül ötvenszázalékos az átoltottság. Nyolcszáz fölött van a hallgatók létszáma
Fotó: Veres Nándor
Zöldigazolványhoz köti a jelenléti oktatáson való részvételt a Sapientia EMTE szenátusa által elfogadott október 29-i határozat az egyetem mindhárom – csíkszeredai, marosvásárhelyi és kolozsvári – karán november 8-tól. Noha a tanszékek rendelkeznek azzal a lehetőséggel, hogy online vagy más alternatív módokon biztosítsák az oktatást az oltatlan vagy zöldigazolvánnyal nem rendelkező hallgatók számára, ez nem kötelező érvényű, magyarán megeshet, hogy az igazolvánnyal nem rendelkező hallgatók nem tudnak részt venni egyes egyetemi órákon – nyilatkozta érdeklődésünkre Tonk Márton rektor.
2021. november 03., 21:432021. november 03., 21:43
A felsőoktatási intézmény rektora úgy fogalmazott,
Ez alól engedmény az egyes karok belátása szerint történhet, azaz „felajánlhatják mint lehetőség az alternatív oktatási formákat az oltatlan hallgatók számára, de a fő szabály azt tartalmazza, hogy ha a diáknak van zöldigazolványa, akkor részt vehet a jelenléti oktatáson”.
A rektor úgy fogalmazott, hogy az igazolvánnyal nem rendelkező hallgatók nem léphetnek be az egyetemi épületekbe, és „nyilván egyetemi életet sem fognak tudni élni e tekintetben”. Hozzáfűzte,
Hiszen – mint folytatta – az online oktatásról már tapasztalataik szerint bebizonyosodott, hogy sokkal kevésbé hatékony, mint a jelenléti.
„Az egyetem a tanévkezdéstől számítva két dolog mellett tette le nagyon erősen a voksát. Az egyik, hogy az országos közegészségügyi állapotnak a segítségére kell lenni, a járvány legyűrésében az egyetemnek is részt kell vennie, magyarán,
A másik, hogy a fizikai jelenlét mellett zajló oktatás az egyetlen olyan forma, amely jó szakmai lelkiismerettel alkalmas a tudás átadására. Úgy gondolom, mind szakmai, mind morális tekintetben igazunk van” – fejtette ki Tonk Márton.
Szeptemberben egyébként személyes jelenléttel indult el az oktatás a Sapientia mindhárom karán, azonban, ahogy az országban a járványügyi helyzet egyre súlyosbodott, két hétre áttértek kizárólag az online-ra, amely november 8-án ér véget. A rektor azt is elmondta, hogy
Tonk Márton, a felsőoktatási intézmény rektora
Fotó: Pinti Attila
Tonk Márton beszélgetésünkkor egy üzenetet is megfogalmazott az oltás szükségszerűségével kapcsolatban. „Nagyon sokan nem úgy adattuk be magunknak ezt az oltást, hogy azt gondoltuk, ej, de mennyire rászorulnánk erre. Magamat hozom példának. Sportoló, mozgó ember vagyok, úgy gondolom, hogy az immunrendszerem állapota kielégítő. De amikor beadattam az oltásokat, mindvégig az vezérelt, hogy
Van egy nagyon komoly felelősségem, hogy ne legyek lehetőség szerint multifaktor a vírusátadásban, vagy csekélyebb esetben legyek az. Felelősségem van a közösség, Székelyföld, Erdély és az ország vonatkozásában is. Egy olyan világot élünk, ahol a jogok mindig az elsődlegesek, amik az emberek eszébe jutnak. Érthető, a demokrácia ezt jelenti Romániában. De az emberi kötelezettségekkel hogyan állunk?
Mindenképpen azt szeretnénk, hogy azoknak a hallgatóinknak és azoknak a szülöknek, akik bizonytalanságban vannak, e határozatunk legyen a döntés felé vezető dolog, mert ez fog jót tenni a fiataloknak is, részt tudnak venni az oktatásban, el tudják sajátítani a szakmai értéktartalmakat” – osztotta meg a véleményét a rektor.
Zárásként elmondta, a járványügyi helyzet alakulásától függően az egyetem módosíthatja a jelenleg hatályos döntését. A felsőoktatási intézmény határozata itt olvasható.
Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
szóljon hozzá!