Hirdetés
Hirdetés

Hallgatók tiltakoznak a zöldigazolvány ellen, néhányan ki is iratkozhatnak a Sapientiáról

A Marosvásárhelyi Karon ötven százalék körüli az átoltottsági arány •  Fotó: Haáz Vince

A Marosvásárhelyi Karon ötven százalék körüli az átoltottsági arány

Fotó: Haáz Vince

Több mint ötszáz egyetemista és egyetemi alkalmazott írta alá nagyjából egy nap alatt, csütörtök délutánig azt a tiltakozó levelet, amelyben követelik, hogy biztosítson egyenlő jogokat a Sapientia EMTE a hallgatói számára az oktatás terén.

Molnár Rajmond

2021. november 04., 17:292021. november 04., 17:29

2021. november 04., 18:162021. november 04., 18:16

„Mindenkit megillet az oktatáshoz való jog. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem október 29-én (...) egy olyan rendelkezést fogadott el, amely az oktatás fizikai jelenlétét zöldigazolványhoz vagy teszteléshez köti, emellett pedig nem jelenik meg semmilyen alternatív intézkedési forma azon személyek számára, akik a járványügyi szabályozások miatt karanténba kerülnek, vagy nem rendelkeznek zöldigazolvánnyal (és nem is kívánják igényelni), avagy nem tudják anyagilag megengedni a tesztelést” – olvasható a Marosvásárhelyi Karon tanuló hallgatók által indított petícióban.

A tiltakozó levél kezdeményezői ezért arra kérik a Sapientia vezetőségét, hogy „vegyen fontolóra több lehetőséget is annak érdekében, hogy továbbra is mindenki számára biztosítani tudja az egyetem a tanuláshoz és a szabad akarathoz való alkotmányos jogait”. A kezdeményezők

három javaslatot fogalmaztak meg.

  • Elsőként az egyetem által biztosított ingyenes tesztelési lehetőséget a zöldigazolvánnyal nem rendelkező hallgatók számára,

  • másodsorban online csatlakozási lehetőséget az órákra azok számára, akik nem tudnak fizikailag megjelenni a korlátozások miatt,

  • harmadsorban pedig azt, hogy egyetem törölje a határozatát, és ne kösse az oktatást, illetve a bentlakási helyek elfoglalását zöldigazolványhoz.

„Különösen fontos, hogy ezekben a nehéz időkben, amelyet a járványhelyzet okoz, kitartsunk, támogassuk és megértsük egymást, közös kompromisszumokra törekedjünk, tiszteletben tartva mindenki saját szabad akaratát, döntését, lehetőségeit és véleményét” – mondták érdeklődésünkre a petíciót kezdeményező hallgatók. Fontosnak tartották kiemelni, hogy elsőként az egyetemhez kapcsolódó Facebook-csoportokban tették közzé a petíciót, azonban mind a marosvásárhelyi, mind a csíkszeredai fórumokról az adminisztrátorok törölték a posztjaikat, illetve

a csíkszeredai csoportból ki is tiltották a petíciót megosztó hallgatókat, így kénytelenek voltak egy külön zárt körű Facebook-csoportot létrehozni, amely már több mint háromszáz tagot számlál.

A kérvény egyébként a felsőoktatási intézmény mindhárom karának a hallgatóit hivatott képviselni – tudtuk meg.

Nem oltásellenesek vagy járványtagadók 

Csütörtök délelőtti beszélgetésünkkor a kezdeményezők elmondták, noha próbáltak egyeztetni a Marosvásárhelyi Kar Hallgatói Önkormányzatával (HÖK) az ügyben, azt a választ kapták, hogy a hallgatói érdekképviselet nem segít nekik a kezdeményezésük népszerűsítésében, viszont végül arra jutottak, hogy a petíciót csütörtök délután a HÖK-kel közösen juttatják el az egyetem szenátusához.

Hirdetés

A Marosvásárhelyen tanuló egyetemisták úgy fogalmaztak, hogy a petíció aláírói nem oltásellenesek és járványtagadók, csupán azt szeretnék elérni, hogy az egyetem egyenlő feltételeket biztosítson az oktatás terén minden hallgatója számára, az ő céljuk is a fizikai jelenléti oktatás folytatása, semmiképp nem szeretnének átmenni teljes online oktatásba. Ráadásul – tették hozzá – tudomásuk szerint

az egyetemről több hallgató is kiiratkozik az elkövetkezendőkben, amennyiben hatályban marad a Sapientia szenátusa által hozott döntés.

Magánakció

Váradi Csaba, a Marosvásárhelyi Kar Hallgatói Önkormányzatának elnöke érdeklődésünkre úgy fogalmazott, noha hallgatói érdekképviselet szintjén is nehezen értenek egyet a petíció kezdeményezőivel, közösen juttatják el azt az egyetem szenátusához. Elmondta, a kérvényt indító hallgatók eleinte nem egyeztettek a HÖK-kel az ügyben.

Idézet
Csak azután kerestek meg minket is, hogy közöltük, mi vagyunk a kapocs az egyetem és a hallgatók között. De végül az egész egy magánakcióba fulladt, a kezdeményezők saját Facebook-csoportot hoztak létre, ahová csak azt veszik be, aki aláírja a petíciót

– mondta.

Véleménye szerint a kérvénnyel a hallgatók kissé átestek a ló túloldalára, hiszen nincsen szó diszkriminációról az oktatás terén, ugyanis az egyetem biztosít alternatív lehetőségeket a zöldigazolvánnyal nem rendelkező hallgatók számára, mint például a 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszteredmény, illetve a 48 óránál nem régebbi negatív antigénteszt-eredmény. A HÖK-elnök szerint

rendkívül fontos az egyre súlyosbodó járványhelyzet kezelése, ezért is volt szükség az egyetem szenátusa által hozott döntésre.

A Marosvásárhelyi Karon egyébként ötven százalék körüli az átoltottsági arány, mintegy ezer hallgatói létszámból. A Kolozsvári Karon a legmagasabb az átoltottsági arány a hallgatók körében, kilencven százalék fölötti, a Csíkszeredai Karon pedig körülbelül ötvenszázalékos, mindez nyolcszáz fölötti hallgatói létszámból. 

Zöldigazolványhoz köti a jelenléti oktatáson való részvételt a Sapientia EMTE szenátusa által elfogadott október 29-i határozat az egyetem mindhárom – csíkszeredai, marosvásárhelyi és kolozsvári – karán november 8-tól. Noha a tanszékek rendelkeznek azzal a lehetőséggel, hogy online vagy más alternatív módokon biztosítsák az oktatást az oltatlan vagy zöldigazolvánnyal nem rendelkező hallgatók számára, ez nem kötelező érvényű, magyarán megeshet, hogy az igazolvánnyal nem rendelkező hallgatók nem tudnak részt venni egyes egyetemi órákon.

korábban írtuk

A jelenléti oktatás zöldigazolványhoz kötött, online pedig nem biztos, hogy lesz a Sapientián
A jelenléti oktatás zöldigazolványhoz kötött, online pedig nem biztos, hogy lesz a Sapientián

Zöldigazolványhoz kötik a jelenléti oktatáson való részvételt a Sapientia egyetem mindhárom – csíkszeredai, marosvásárhelyi és kolozsvári – karán jövő hétfőtől. A tanszékek pedig maguk dönthetnek arról, hogy tartanak-e online is órákat. Nem kötelező.

Hirdetés
15 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés