Ha csak az órabért nézzük, nem is olyan rossz a szociális segély

Ha csak az órabért nézzük, nem is olyan rossz a szociális segély

Naponta előkerülnek a hólapátok. Egy szociális segélyezettnek 11 órát kell dolgoznia havonta a 142 lejes juttatásért

Fotó: Pinti Attila

Szociális segélyben részesülő családok százai kötelesek közmunkát végezni a székelyföldi településeken. Utánajártunk, miért jogosultak a juttatásra, hány órát kell ezért dolgozniuk, és pontosan milyen munkát végezhetnek az előírásoknak megfelelően.

Iszlai Katalin

2019. február 08., 22:162019. február 08., 22:16

Első körben azt kell tisztázni az illetékesek szerint, hogy miként is helyes megnevezni a szóban forgó személyeket. A közbeszédben ugyanis gyakran – tévesen – szociális munkásoknak nevezik őket, ez azonban helytelen, hiszen az ebben a munkakörben tevékenykedők, azaz a szociális munkások, egyetemet végzett szakemberek, akik főként a hátrányos helyzetűek segítésével foglalkoznak. Ezzel szemben cikkünkben a szociális segélyezettekről vagy szociális segélyben részesülő, közmunkát végző személyekről lesz szó.

Ki jogosult a segélyre?

Mint a csíkszeredai önkormányzat szociális közszolgálati irodájának munkatársaitól megtudtuk, az országos előírások szerint

szociális segélyben azok a családok vagy egyedülállók részesülhetnek, akiknek az egy főre eső jövedelmük nem haladja meg a segély értékét, azaz a havi 142 lejt.

Utóbbi összeg évek óta változatlan, így a többszörös minimálbér-emeléssel párhuzamosan nem emelték a szociális segély értékét is, hanem az ezért ledolgozandó órák számát csökkentették. Ennek megfelelően január elsejétől a korábbi 12 óra helyett 11 órát kell dolgoznia egy személynek a 142 lejes juttatásért. Egy többtagú családnál természetesen nő a támogatás összege a családtagok függvényében, egy öttagú család esetében például 527 lejre. Ezért az öttagú család munkaköteles tagjainak 42 órát kell dolgozniuk. Az előírások értelmében ugyanis

csak a munkaképes felnőttek kötelesek közmunkát végezni a szociális segély értékének megfelelően.

Nem munkakötelesek a 16 évnél fiatalabbak, a nyugdíjas korúak, illetve azok az egyedülálló szülők, akik hétévesnél fiatalabb vagy fogyatékkal élő gyereket nevelnek. Így olyan eset is előfordulhat, hogy egy öttagú családból például senki sem munkaköteles, amennyiben az anya egyedül nevel négy gyereket, akik közül az egyik hétévesnél fiatalabb. Ha időközben az egyik gyerek betölti a 16. életévét és otthagyja az iskolát, akkor már közmunkakötelessé válik.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Mivel lehet megbízni őket?

Csíkszeredában jelenleg 92 család részesül szociális segélyben, ebből 107 személy köteles közmunkát végezni. Utóbbiak egy beosztás szerint dolgoznak négy csoportra osztva, egy-egy csoport a hónap mindegyik hetén. Ezt szigorúan be kell tartani, tehát nem jelentkezhetnek máskor, mint amikor be vannak osztva, kizárólag orvosi igazolással dolgozhatnak más időpontban. Mint már említettük, az érintettek a segély értékének megfelelő óraszámot kell közmunkával ledolgozzanak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az önkormányzatnál

havonta kifüggesztenek egy táblázatot, amelyben össze van foglalva, hogy abban a hónapban kinek mikor, hol és mit kell elvégeznie.

Egyébként az önkormányzat minden évben tanácshatározattal hagy jóvá egy tevékenységi tervet, melynek alapján a segélyezettek elvégzik a rájuk szabott munkát. Nyáron többnyire takarítási, télen pedig csúszásmentesítési munkálatokat végeznek, de emellett számos egyéb feladat is rájuk bízható. A takarítás kategóriájában egyebek közt ablaktisztítást, folyosók, udvarok tisztítását is rájuk lehet bízni, de lehetnek segédmunkások meszeléseknél, füvet is nyírhatnak, illetve kerítésjavítás és -festés is szerepel a számukra kiosztható feladatok között. Emellett besegítenek a városi kertészetnél, szemetet gyűjtenek, illetve nagyobb rendezvények után, mint például a csíksomlyói búcsú, szintén segítenek a szemét összegyűjtésében és a takarításban.

Télen főként csúszásmentesítéssel foglalkoznak a városháza környékén és azokon a városrészeken, ahol szükség van rájuk. Továbbá sürgősségi esetekkor, mint például földrengés vagy tűzesetek alkalmával is kisegítő munkát lehetne bízni rájuk. Ezzel azonban nem igazán él a csíkszeredai önkormányzat, mivel meglátásuk szerint

komolyabb és nehezebb munkákhoz, amelyekhez felkészültség és gyakorlat is szükséges, nem szívesen küldik őket.

Egy újításnak köszönhetően továbbá ettől az évtől szezonális munkát is végezhetnek a közmunkások (például lehetnek napszámosok), amennyiben lesz erre igény és felkérés jogi vagy magánszemélyek részéről. Ezeket a munkákat kötelező módon el kell vállalniuk, ellenkező esetben nem kaphatnak szociális segélyt, továbbá ha két alkalommal is visszautasítják a szezonális munkát, egy évig nem tehetnek le kérést a juttatásra. A korábban is rájuk bízható munkák esetében, mint a takarítás vagy a csúszásmentesítés, szintén érvényes az, hogy ha megtagadják ezek elvégzését, elveszítik a szociális segélyt.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

Nemkívánatos a munka?

Azt is megtudtuk, hogy a szociális segélyben részesülők munkáját folyamatosan felügyeli az önkormányzat egyik kifejezetten ezzel megbízott alkalmazottja, illetve a szociális iroda munkatársai is rengeteg terepmunkát végeznek. Erre azért van szükség, mert bár vannak közöttük jó munkaerők is, akiknek teljesítményével elégedettek, sajnos olyanok is akadnak, akiknek munkája hagy kívánnivalót maga után. Az önkormányzat szerint nehéz őket tartalmasabb ideig munkára fogni, és sokszor nehezükre esik dolgozni:

többször is megtörtént, hogy amikor valaki feladatot kapott, inkább a segélyről is lemondott, csak ne kelljen elvégeznie.

Emellett néha a rendszert is megpróbálják „kicselezni”. Egy egyedülálló édesanya például letagadja, hogy van egy élettársa vagy a gyerekeknek él az édesapjuk, hogy megszabaduljanak a közmunkától. „Ezt sokszor nagyon nehéz kideríteni, olyan is van, hogy két-három évig vezetnek az orrunknál fogva, mivel amikor ellenőrizni megyünk, nincs ott a munkaköteles személy. Az ilyen esetekre fényt deríteni azért is nagyon nehéz, mert

Idézet
elképesztően védik egymást, összetartanak. Valaminek történnie kell, például egy veszekedésnek ahhoz, hogy elárulják egymást, és így mi is megtudjuk az igazságot”

– részletezték a szociális iroda illetékesei.

Szigorú ellenőrzés Székelyudvarhelyen

Székelyudvarhelyen két évvel ezelőtt vált szigorúbbá a szociális segélyben részesülők munkájának számonkérése, mivel nem szerették volna azt az igazságtalan és a lakosság által is jogosan kifogásolt helyzetet erősíteni, hogy egyesek munka nélkül kapnak segélyt. Az önkormányzat tájékoztatása szerint azóta gördülékenyen működik a rendszer, hiszen a szociális segélyezettek megszokták az új szabályokat, és elfogadták, hogy nincs ingyen segély, csak akkor jár, ha betartják a feltételeket.

Székelyudvarhelyen 151 család jogosult szociális segélyre, közülük 115 személy köteles közmunkát végezni. Utóbbiaknak minden hónapban be kell menniük a helyi rendőrségre, ahol megkapják a listát arról, hogy pontosan hány órát és mit kell dolgozniuk. Azt is megtudtuk, hogy fizikai állapotuktól, tudásuktól, megbízhatóságuktól és szándékuktól függően különböző közintézményekhez vannak beosztva. Segítenek például a piacokon vagy az oktatási intézményeknél. Emellett télen a csúszásmentesítésben, nyáron pedig főként az útszéli kaszálásokban, elhagyott városrészek tisztításában és sáncásásban vállalnak szerepet. A közmunkások továbbá folyamatosan felügyelet alatt állnak Székelyudvarhelyen is: egy városházi alkalmazott minden alkalommal velük tart és felügyeli a munkájukat.

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 28., csütörtök

Hamarosan kiírják a versenytárgyalást a Nyárádszereda-Sóvárad autópályaszakasz megépítésére

A közúti infrastruktúráért felelős országos társaság csütörtökön továbbította jóváhagyásra az Országos Közbeszerzési Ügynökségnek a Nyárádszereda-Sóvárad autópályaszakasz megépítésre kiírandó versenytárgyalás ajánlattételi dokumentációját

Hamarosan kiírják a versenytárgyalást a Nyárádszereda-Sóvárad autópályaszakasz megépítésére
2024. március 28., csütörtök

Akik pénz és taps nélkül tettek Sepsiszentgyörgyért

Sepsiszentgyörgy képviselő-testületének csütörtöki döntése értelmében idén kivételesen négy kitüntetett veheti át a Pro Urbe-díjat. Azért, mert több, a város hírnevét öregbítő jeles személyiség érte el a 70 éves életkort, amely feltétele a díjazásnak.

Akik pénz és taps nélkül tettek Sepsiszentgyörgyért
2024. március 28., csütörtök

Adja az ég, hogy sose kelljen még csak hasonlót se lássunk élesben

Látványos tűzoltósági gyakorlatot tartott a székelyudvarhelyi hivatásos és korondi önkéntes tűzoltóság Korond határában, csütörtökön. A nagyjából egyórás, szimulált bevetés alkalmával egy felborult üzemanyag-szállító mentését gyakorolták.

Adja az ég, hogy sose kelljen még csak hasonlót se lássunk élesben
2024. március 28., csütörtök

Önkormányzati szinten tesznek a kóbor kutyák elszaporodása ellen Sepsiszentgyörgyön

Ismét nekiveselkedik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat annak, hogy megfékezze a kóbor kutyák elszaporodását a városban és csökkentse a zoonózis (állatról emberre terjedő fertőzések) elterjedésének veszélyét.

Önkormányzati szinten tesznek a kóbor kutyák elszaporodása ellen Sepsiszentgyörgyön
2024. március 28., csütörtök

Mutatjuk, hogy mennyibe kerül a bárányhús Székelyföldön

A legtöbb érdeklődő fél bárányt szeretne vásárolni, esetleg a bárány különböző részeire van leginkább kereslet, így a comb- és lábrészekre. Körbejártuk a székelyföldi városokat, hogy képet kaphassunk a húsvéti bárányfelhozatallal kapcsolatban.

Mutatjuk, hogy mennyibe kerül a bárányhús Székelyföldön
2024. március 28., csütörtök

Egy kis huzavona után rábólintottak a Bolyai utca átalakítására

Vitát szült csütörtökön a marosvásárhelyi tanácsülésen a Bolyai utca átalakítása. De nem volt egyetértés abban sem, hogy a nagy befektetőknek kell-e de minimis támogatást adni vagy sem adókedvezmény formájában.

Egy kis huzavona után rábólintottak a Bolyai utca átalakítására
2024. március 28., csütörtök

Határellenőrzés nélkül utazhatunk vasárnaptól a repterekről

Március 31-től kezdve megszűnnek a légi és tengeri határellenőrzések Romániában: ez azt jelenti, hogy az állampolgárok határ- és vámellenőrzés nélkül utazhatnak más schengeni övezethez tartozó tagállamba a romániai repülőterekről és a tengeri kikötőkből.

Határellenőrzés nélkül utazhatunk vasárnaptól a repterekről
2024. március 28., csütörtök

A diákok fele zaklatás áldozatává válik

A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet az oktatási minisztériummal együttműködve szervezte meg csütörtökön a Jog a zaklatásmentes szünethez – együttműködés és jó gyakorlatok a biztonságos oktatási közösségekért elnevezésű konferenciáját Marosvásárhelyen.

A diákok fele zaklatás áldozatává válik
A diákok fele zaklatás áldozatává válik
2024. március 28., csütörtök

A diákok fele zaklatás áldozatává válik

2024. március 28., csütörtök

Adókedvezmények a beruházó vállalkozásoknak

A Csíkszeredában új munkahelyeket biztosító beruházásokat megvalósító vállalkozások akár három évig is részleges vagy teljes helyi adómentességet élvezhetnek az önkormányzati képviselő-testület erre vonatkozó határozata értelmében.

Adókedvezmények a beruházó vállalkozásoknak
Adókedvezmények a beruházó vállalkozásoknak
2024. március 28., csütörtök

Adókedvezmények a beruházó vállalkozásoknak

2024. március 28., csütörtök

Péntektől keddig zárva tart a posta Kovászna és Hargita megyékben

Zárva lesznek a postahivatalok a húsvéti hosszúhétvégén két székelyföldi megyében, a római katolikus alkalmazottak magas számára való tekintettel.

Péntektől keddig zárva tart a posta Kovászna és Hargita megyékben
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!