Két napon át tartott a Diákszínjátszó Fesztivál Gyergyószentmiklóson
Fotó: Facebbok/Ifitéka
A középiskolások kategóriájában a Szín-kron csoport, az általános iskolások mezőnyében pedig a Játszínkék csapata nyerte az első díjat a hétvégén tartott Diákszínjátszó Fesztiválon, Gyergyószentmiklóson. A vándorkupának a színkronosok örülhetnek a rendezvény következő kiadásáig.
2018. november 11., 12:572018. november 11., 12:57
2018. november 11., 12:582018. november 11., 12:58
Mesefeldolgozást, verses-zenés összeállítást, a képzelet és a valóság ihlette előadásokat egyaránt láthatott a közönség a pénteken és szombaton zajlott Diákszínjátszó Fesztiválon, Gyergyószentmiklóson. Az Ifitéka rendezvényének idei, sorban a hetedik kiadására négy helyi és három más településen működő csapat nevezett be. A vándorkupáért szállt versenybe a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola, a Sfântu Nicolae-középiskola, a város kisebb és nagyobb korosztályú diákszínjátszóit tömörítő Játszínkék és a Szín-kron csoport, illetve a székelyudvarhelyi Üvegfigurák, a szászrégeni Kemény János Társulat ifjúsági csoportja és a balánbányai Vidám Retkek színjátszó csoport.
Amint a kiértékelőn elhangzott, nem volt könnyű dolga a zsűrinek, az előadások mindegyikében találtak díjazni valót, ám a fesztivál versenyjellegéhez igazodva kénytelenek voltak rangsort állítani. Az általános iskolások kategóriájában a Vajda Gyöngyvér színművész által vezetett Játszínkék csapat Jancsi és Juliska című előadását, a középiskolások korcsoportjában pedig a Kolozsi-Borsos Gábor színművész által irányított Szín-kron csoport Ki vagyok én? című verses-zenés összeállítását találták a legjobbnak.
A középiskolások kategóriájában a legjobb férfi és legjobb női alakításrét járó elismerést a Bekő-Fóri Zenkő színművész vezette udvarhelyi csapat tagjai vitték: Buttu Krisztián, illetve Tódor Erika örülhetett a díjaknak. A kisebb korosztályban ugyanezeket az elismeréseket Baricz Dorka (Játszínkék), illetve Csata Hunor Erich (Nyolcszínűek) kapták.
A fesztivál amellett, hogy alkalmat adott a bemutatkozásra, a színészi szakmából is ízelítőt nyújtott a résztvevő diákoknak – szakemberek által vezetett műhelymunkákat iktattak a programba a szervezők. A képzőművészetet a Művészeti Népiskola kiállításával hozták közelebb a közönséghez és a rendezvény résztvevőihez, a verselőknek pedig slam poetry esten biztosítottak lehetőséget a megmutatkozásra.
A fesztivál kerekasztal-beszélgetéssel zárult, ahol arra is lehetőség volt, hogy a résztvevő diákok a zsűrinek tegyenek fel kérdéseket az értékeléssel kapcsolatban, illetve szakmabeliektől halljanak tanácsokat a színjátszás témakörében.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!