Fotó: Barabás Orsolya
A nők szerepe ugyan sokan változott az elmúlt évtizedekben, ám az utóbbi időben mind többen igyekeznek visszanyúlni a gyökerekhez, újra előásni a déd- és nagymamák jól bevált módszereit, gyakorlatban alkalmazni. Ehhez nyújt segítséget a Caritas Vidékfejlesztés Gyergyószentmiklóson, ahol a gazdasszonyoknak második alkalommal szerveztek képzéseket, találkozókat az elmúlt közel egy évben.
2022. augusztus 01., 13:342022. augusztus 01., 13:34
2022. augusztus 01., 14:502022. augusztus 01., 14:50
„Összesen huszonötön vettek részt a két képzésen, aminek keretében két-három hetente töltöttünk együtt egy-egy délutánt. Nagyon széles skálájúak ezek a találkozók, kezdve a női szerepektől, egészen a gyermeknevelésen, állattenyésztésen át a növénytermesztésig. Készítettünk száraztésztát, igazi pityókás, kovászos kenyeret kemencében, tejet dolgoztunk fel, beszéltünk az eltevésekről, felelevenítettük elődeink hagyományait, de az elsősegélynyújtásról is próbáltunk hasznos gyakorlati tudnivalókkal szolgálni” – részletezte Köllő Réka projektmenedzser, a képzések vezetője, aki elmondta, mindez nem előadások formájában történt, hanem a gyakorlatban, beszélgetésekkel kísérve igyekeztek átadni a tudást, tapasztalatokat cserélni.
„Mind többen rájövünk arra, hogy
és fontos, hogy ezt adjuk át a gyermekeinknek is” – hangsúlyozta a Caritas Vidékfejlesztés munkatársa.
Fotó: Barabás Orsolya
A Caritas tangazdaság udvarán adott volt minden, ami szükséges ahhoz, hogy a gyakorlatban is sok mindent kipróbálhassanak a gazdasszonyok. Igazán bensőséges, barátságos hangulatban teltek a közös délutánok, megidézve az egykori gazdasszonyok kalákás együttléteit.
„Úgy éreztem, hogy ebben az életben, ami most van körülöttünk, gyógyszerként jött ez a gazdasszonyképző nekem.
Nekem sajnos a nagymamáim már nem élnek, és kicsi voltam ahhoz, hogy elleshessem tőlük a tudást a konyhában, a ház körül, a kertben. Most a képzés során azt éreztem, mintha ők tanítanának, hogy jelen vannak ezeken a találkozókon” – részletezte Vass Annamária, a második gazdasszonyképző egyik résztvevője.
Fotó: Barabás Orsolya
A gazdasszonyképzésnek lesz folytatása, hiszen az őseinktől hátrahagyott tudást továbbadni, egymástól tanulni, tapasztalatot cserélni, közös tevékenységeken részt venni maradandó élmény – vallják a résztvevők.
„Kissé újragondoltuk a képzést, mert többen jelentkeztek volna, de rövidebb idő alatt szerették volna elsajátítani a tudást. Ezért
De azoknak sem ér véget, akiknek lezárult a képzés, mert időszakonként, kedden délutánonként szívesen találkoznék a gazdasszonyokkal egy-egy témát megvitatni. Azt szeretném, hogy közösen döntsük el, mi az, ami érdekli őket” – zárta Köllő Réka.
Fotó: Barabás Orsolya
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!