Minden a helyén. Jó volt a virágzás és bőségesen alakult a virágtermés
Fotó: Székelyhon
Kedvezett a tavaszi időjárás a gyümölcsfáknak, bőséges volt a virágzás, jó termésre számítanak idén a gyümölcstermesztők, noha egyes csonthéjas fajták esetében biztosan lesz terméskiesés. A szilvadarazsak elleni védekezést a napokban feltétlenül meg kell ejteni – hívja fel a figyelmet a szakember.
2022. május 24., 09:032022. május 24., 09:03
Jót tett a gyümölcsfáknak a fokozatos, elhúzódó kitavaszodás, ugyanis az időjárás visszafogta a korai virágzást. Bőségesen virágoztak a fák – igaz, ez viszonylag gyorsan lezajlott –, ezért általánosságban jó termésre számítanak idén a gyümölcstermesztők. Egyes csonthéjas fajták esetében azonban biztosan lesz terméskiesés, aminek a pontos okáról még a szakembereknek is csak feltételezései vannak.
„Jó volt a virágzás, bő virágtermés volt, a kötődés viszont nem éppen olyan, mint amilyen jó virágtermés volt. Főleg a csonthéjasokra – meggyre, cseresznyére, a szilva egyes fajtáira – jellemző ez, a többi gyümölcsfajtánál csakugyan szép termés ígérkezik idén.
– ismertette a gyümölcskötődéssel kapcsolatos gondokat Székely Csaba nyikómalomfalvi gyümölcstermesztő. A jelenség okáról még a szakembereknek is csak sejtései vannak. „A gyors elvirágzás nem tesz jót a gyümölcsfának, az elnyújtottabb, hosszabb virágzás a jobb, mert van idő arra, hogy a beporzórovarok végezzék a dolgukat. Egy kicsit
– magyarázta a szakember. Az említett okok miatt egyes gyümölcsfajták esetében a terméskiesés megközelítheti az ötven százalékot is.
– mondott egy példát. Azt is hozzáfűzte viszont, hogy mindezzel együtt is jó esztendőnek ígérkezik az idei a gyümölcstermés szempontjából, csak figyelni kell a növényápolásra.
A csonthéjasok esetében terméskieséssel lehet számolni, de összességében jó gyümölcstermés várható idén
Fotó: Bálint István
Aki még nem tette meg, ezekben a napokban még elvégezheti a szilvadarazsak elleni védekezést, ami nagyon fontos, ha szeretné megelőzni a termésveszteséget. „A szilvadarázs egynemzedékes károsító, egy jól időzített rovarirtással – méhkímélő szerek is kaphatók e célra – megoldható a védekezés. Még nem késő, de aki a napokban nem végzi el ezt, az elkésett. A szilvadarazsak nagy kárt tudnak tenni, mert kezdetben észrevétlen a kártétel.
Nagy kárt tud csinálni, és ez szinte észrevétlenül történik. Csak annyit látunk, hogy potyog a termés, amikor már a búzaszemnél nagyobbra nőttek a szemek. Tömegesen hullanak le, sokan azt hiszik, hogy ez fiziológiai hullás, tehát természetes folyamatnak véli, de nem az. Ha figyelmesen megnézzük a lepotyogó apró szilvaszemeket, akkor is csak egy fehéres-barnás tűszúrásnyi pontot látunk rajta, de ha felnyitjuk a gyümölcsöt, megtaláljuk benne az apró lárvát. Tehát
– magyarázta Székely Csaba.
Az almatermésűek esetében május végén, június első hetében kell gondot fordítani a kártevők elleni védekezésre. „Akkor kezdődik a molylepkék rajzása, ami okozza az alma, körte, szilva nyüvesedését, ahogy népiesen mondjuk. Abban az időszakban a molyok lárváinak az első generációja okoz károkat – normális esztendőkben kétgenerációs ez a kártevő. Ajánlott ez ellen védekezni, de sajnos ezt kicsit nehezebb jól időzíteni.
Van egy optimális, négy-öt napos időszak, amikor a lepkék rajzása a csúcson van. Ha a petézés és lárvakelés megtörtént, akkor már nehezebb védekezni” – hívta fel a figyelmet a szakember, rovarcsapdák használatát ajánlva azoknak, akik nagyobb területen termesztenek gyümölcsfákat.
Az említett két kártevőn kívül a levéltetvek ellen ajánlott védekezni, az ugyanis a rózsától a gyümölcsfákig mindenen megtelepedhet, és éppen ebben az időszakban okoz nagyobb károkat. A levéltetvek rajzása már elkezdődött, de azok ellen szerencsére aránylag könnyű permetezéssel védekezni – mondta Székely Csaba.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!