
Negyedévszázada alakult a gyermekvédelem Hargita megyében. Az intézménynek jelenleg 700 alkalmazottja van
Fotó: Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság
Fennállásának 25. évfordulóját ünnepelte a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság a csíkszeredai megyeháza amfiteátrumában a hétvégén. A résztvevők az intézmény jelenétől egészen az 1997-es indulásáig, sőt még azt megelőzően a rendszerváltást követő időszakról is sokat megtudhattak.
2022. november 28., 09:532022. november 28., 09:53
2024. augusztus 19., 09:462024. augusztus 19., 09:46
25. jubileumi ünnepélyét tartotta a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság a csíkszeredai megyeházán a hétvégén. Időutazás – 25. év a közösség szolgálatában címmel szervezett eseményen Hargita megye vezető politikusai az intézmény dolgozóit. Beszédeikben kiemelték, hogy
„A megyei tanács minden tőle telhetőt megtesz továbbra is a finanszírozás tekintetében, ámbár a bukaresti törvényhozók felelősségvállalása is elengedhetetlen az ügyben” – mondta Borboly a források előteremtésének
nehézségeire kitérve.
A köszöntőbeszédek után Elekes Zoltán, a Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője visszakalauzolta a jelenlevőket a kezdés időpontjáig, egészen 1997-ig.
„Kezdetben az igazgatóság alig pár alkalmazottal működött, napjainkra viszont több mint hétszáz kollégával dolgozunk az árva gyermekek, illetve szociálisan hátrányban élő felnőttek megsegítésén.
– hívta fel a figyelmet Elekes. Hozzátette: sok esetben még törvény sem létezett arra vonatkozóan, hogy munkájukat miként végezzék, de
Elmondta: a nehézségek ellenére sikerült a korábbi nagy árvaházak helyett kisebb létszámmal dolgozó gyermekotthonokat létrehozni. Az évek során többek között tehetséggondozó programokat, tanulást és sportot célzó tevékenységeket szerveztek a fiatalok számára. Azonban
– mondta Elekes. Kiemelte: a gyermekvédelmi és szociális háló az első olyan intézmény, amit a parlament azonnal decentralizált, de korábban még nehezebben lehetett átlátni a működését.
A köszöntő-, és pódiumbeszélgetéseket a szociális rendszer valamely ágában nevelkedett fiatalok előadásai színesítették. Énekkel, fuvolával, sőt még tánccal is készültek. A múltidéző pódiumbeszélgetésen többek között szó esett arról is, hogy miért kellett kisebb gyermekotthonokat létrehozni a nagy árvaházak helyett. Utóbbiakban ugyanis a körülmények borzasztók voltak, a gyerekeket rendkívül sok trauma érte testileg, lelkileg és szellemileg egyaránt.
– mondta az egyik résztvevő.
A gyermekvédelmi rendszer kedvezményezettei egyhangúan hálájukat fejezték ki, azért, hogy a gyermekvédelem családi típusú házaiban megtanultak tagjai lenni egy közösségnek, fejlődhettek, és olyan lehetőségek nyíltak meg előttük, melyek minden bizonnyal nem adattak volna meg, ha a biológiai szülőkkel maradtak volna.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!