Negyedévszázada alakult a gyermekvédelem Hargita megyében. Az intézménynek jelenleg 700 alkalmazottja van
Fotó: Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság
Fennállásának 25. évfordulóját ünnepelte a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság a csíkszeredai megyeháza amfiteátrumában a hétvégén. A résztvevők az intézmény jelenétől egészen az 1997-es indulásáig, sőt még azt megelőzően a rendszerváltást követő időszakról is sokat megtudhattak.
2022. november 28., 09:532022. november 28., 09:53
2024. augusztus 19., 09:462024. augusztus 19., 09:46
25. jubileumi ünnepélyét tartotta a Hargita Megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság a csíkszeredai megyeházán a hétvégén. Időutazás – 25. év a közösség szolgálatában címmel szervezett eseményen Hargita megye vezető politikusai az intézmény dolgozóit. Beszédeikben kiemelték, hogy
„A megyei tanács minden tőle telhetőt megtesz továbbra is a finanszírozás tekintetében, ámbár a bukaresti törvényhozók felelősségvállalása is elengedhetetlen az ügyben” – mondta Borboly a források előteremtésének
nehézségeire kitérve.
A köszöntőbeszédek után Elekes Zoltán, a Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője visszakalauzolta a jelenlevőket a kezdés időpontjáig, egészen 1997-ig.
„Kezdetben az igazgatóság alig pár alkalmazottal működött, napjainkra viszont több mint hétszáz kollégával dolgozunk az árva gyermekek, illetve szociálisan hátrányban élő felnőttek megsegítésén.
– hívta fel a figyelmet Elekes. Hozzátette: sok esetben még törvény sem létezett arra vonatkozóan, hogy munkájukat miként végezzék, de
Elmondta: a nehézségek ellenére sikerült a korábbi nagy árvaházak helyett kisebb létszámmal dolgozó gyermekotthonokat létrehozni. Az évek során többek között tehetséggondozó programokat, tanulást és sportot célzó tevékenységeket szerveztek a fiatalok számára. Azonban
– mondta Elekes. Kiemelte: a gyermekvédelmi és szociális háló az első olyan intézmény, amit a parlament azonnal decentralizált, de korábban még nehezebben lehetett átlátni a működését.
A köszöntő-, és pódiumbeszélgetéseket a szociális rendszer valamely ágában nevelkedett fiatalok előadásai színesítették. Énekkel, fuvolával, sőt még tánccal is készültek. A múltidéző pódiumbeszélgetésen többek között szó esett arról is, hogy miért kellett kisebb gyermekotthonokat létrehozni a nagy árvaházak helyett. Utóbbiakban ugyanis a körülmények borzasztók voltak, a gyerekeket rendkívül sok trauma érte testileg, lelkileg és szellemileg egyaránt.
– mondta az egyik résztvevő.
A gyermekvédelmi rendszer kedvezményezettei egyhangúan hálájukat fejezték ki, azért, hogy a gyermekvédelem családi típusú házaiban megtanultak tagjai lenni egy közösségnek, fejlődhettek, és olyan lehetőségek nyíltak meg előttük, melyek minden bizonnyal nem adattak volna meg, ha a biológiai szülőkkel maradtak volna.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!