Fontos a képzés és a kapcsolattartás: az udvarhelyi IT-s szakemberek a klaszter tevékenységébe is bekapcsolódnak
Fotó: Pál Árpád
Kiaknázatlan lehetőségek vannak az IT-ágazatban, amely már évek óta egyre növekvő humánerőforrás-hiánnyal küzd. Ezen a téren kíván „dobbantani” az udvarhelyi IT-közösség.
2017. november 06., 15:282017. november 06., 15:28
A városvezetés kiemelt gazdasági projektjeként indult a Székelyudvarhelyi IT Park Projekt, melynek Simon Károly a menedzsere. Az idei év az előkészítésről és a felkészülésről szólt, tudtuk meg tőle.
– magyarázta.
Több szempontból fontos az IT-szektor fejlesztése: kitörési lehetőség és a megmaradás záloga is, tudtuk meg. Egyrészt a statisztikák azt mutatják, hogy
Ennek egyik oka, hogy a régióban kevés a magas hozzáadott értéket termelő vállalkozás. „Ilyen szempontból az IT egy jó kitörési pont lehet, mert tipikusan magas hozzáadott értéket termelő szektor, és a munkavégzés kevésbé kötött földrajzilag. Valószínű, hogy egyik napról a másikra nem fogják idehozni központjaikat a nagyobb cégek, viszont fejlesztő részlegeket ide telepíthetnek, hiszen ezeknél kevésbé számít például a logisztikai infrastruktúra” – magyarázza a szakember.
A technika fejlődése több szempontból is exponenciális jelleget mutat, tehát akár négy-öt éven belül teljesen átalakíthatja a társadalmat: például
Az a régió, amely ilyen szempontból nem próbál majd felzárkózni, teljesen le fog szakadni – hangsúlyozza Simon Károly.
A projekt előkészítő szakaszában tehát több tanulmány is elkészült, ezek közül a legfontosabbak a humánerőforrás-potenciállal kapcsolatosak: elszármazott szakemberekkel, egyetemistákkal és középiskolásokkal beszéltek a kezdeményezők. Az eredményeket egyébként november folyamán publikálni is fogják, és december végére készülne el a helyzetelemzés és stratégia. A sok háttérmunka mellett azonban van már olyan tevékenység is, amely „kifele is látványosabb”.
– sorolta a projektmenedzser.
A programnak talán a legfontosabb eleme az oktatás: a külső cégek bevonásának feltétele ugyanis, hogy helyben legyen humánerőforrás. „Az illúzió, hogy csupán a hazaköltöző szakemberek révén el lehet érni azt a szintű fejlődést, amelyben mi gondolkodunk. Egyrészt az elszármazottak nincsenek olyan sokan, másrészt nem fog mindenki hazatérni” – jegyzi meg Simon Károly.
Az egyetemisták és a középiskolások megszólítása mellett a helyi cégeket is bevonnák az oktatási programokba, hiszen olyan képzési progamokat is indítanak, amelyek továbbtanulásra adnak lehetőséget azon szakembereknek, akik már IT-ban dolgoznak itthon. Egy komplexebb átképzési program is indul: az egyéves képzés célja az lesz, hogy más területeken dolgozók sajátíthassák el az IT-alapjait.
Egyébként azon cégek, amelyeket már megkerestek az IT-park kezdeményezés tagjai, belföldieket és külföldieket, szinte kivétel nélkül azt jelezték, hogy létrehoznának fejlesztési részlegeket Udvarhelyen, amennyiben lenne ehhez elegendő szakember és megfelelő humánerőforrás utánpótlás.
– matematikázott a projektmenedzser.
Globális és országos szinten is emberhiány van az IT-szakmában, Romániában viszont ennek ellenére elég erős az IT-szektor, a leggyorsabban fejlődő ágazat, és egyre jelentősebben járul hozzá a GDP-hez is. „Nagyon pörög a romániai IT-szektor, jelenleg mintegy 110 ezer szakember dolgozik ebben a szakában, egyes elemzések szerint viszont 120–140 ezer IT-s állás továbbra is betöltetlen. Fontos szempont az is, hogy ez a több mint 100 ezer szakember zömmel néhány nagyvárosba – Kolozsváron, Bukarestben, Temesváron és Jászvásáron – koncentrálódik. Ezért a kisvárosokban lévő cégeknek még nehezebb dolguk van a humánerőforrás-utánpótlás tekintetében. Jó hír viszont, hogy az udvarhelyi tanulmányokból az is kiderül: elég sokan gondolkodnak azon, hogy hazaköltözzenek, hosszabb vagy rövidebb távon” – tudtuk meg.
A kezdeményezők egyébként a középiskolai képzés helyzetét is megvizsgálták. Az iskolai tananyag az informatikával kapcsolatos nagyon fontos, alapvető témaköröket fed le, amelyek mindenképpen szükségesek a szakmához, viszont önmagukban talán „szárazak”, kevésbé érdekesek. A projekten belül középiskolások számára indított programoknak tehát kifejezetten az a célja, hogy a diákok belelássanak a szakmába, kiszélesedjen a szakmai látóterük, ne legyenek előítéleteik, hiszen
„Fontos arról is beszélni, hogy nagyon kevés, gyakorlatilag másfél, informatika profilú osztály működik Udvarhelyen. Ilyen szempontból is tettünk lépéseket, például a készülő oktatási stratégiában elég hangsúlyos szerepet kap ez a gondolat. Azt viszont látni kell, hogy ez a probléma egy-két éven belül így sem fog megoldódni” – jegyezte meg Simon Károly.
Viszont nemcsak informatikai osztályokból lehet sikeresen felvételezni IT-val kapcsolatos szakokra, ezért olyan opcionális programokat terveznek kidolgozni természettudomány osztályokban tanuló diákoknak, amelyek segíthetnék őket abban, hogy esetleg az IT-szektorban tanuljanak tovább.
Mindez viszont nem azt jelenti, hogy a program csak és kifejezetten a természettudomány osztályokban tanulónak szól majd, hiszen be tudnak kapcsolódni mások is, akik az IT iránt érdeklődnek. Az egyetemisták számára indított U-Hub Mentorprogram, illetve a középiskolás diákoknak indított U-Hub Heuréka program is beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A mentorprogram első szakasza lezárult – a képzés és a szakmai gyakorlat –, de maga a program nem állt le, hiszen a diákok a projektjeiket továbbviszik.
– számolt be a menedzser. A középiskolás program továbbra is folyamatban van, decemberig folytatódik a diákok mentorálása.
Ha minden projekt és kezdeményezés beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor nem irreális a kezdeti elképzelés, hogy akár ötszáz szakembernek is munkát lehetne adni itthon. Viszont ez egy hosszabb távú terv. Vannak viszont már jó, ezirányba mutató példák, tudtuk meg. 2017-ben például többen is hazaköltöztek.
„Ha egy szakember hazaköltözik, akkor a döntés meghozatalakor nyilván több szempontot figyelembe vesz. Reméljük, hogy a mi kezdeményezésünk is az egyik lesz ezek közül, amely a hazatérésre ösztönzi majd a fiatalokat” – summázott Simon Károly.
A Székelyudvarhelyi IT Park Projekt a városvezetés kezdeményezése, ennek részeként jött létre a U-Hub közösség, amely azonban nem egy különutas projekt, hanem az IT-klaszter része, amely a székelyföldi IT szakmai tömörülés. A U-Hub-ot tekinthetjük úgy, mint a klaszter egy helyi csomópontja, melynek már az indulásakor partnere volt a klaszter, és aktívan részt vett a kezdeményezés támogatásában, illetve a helyi szakemberek is részt vesznek a klaszter programjain.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!