
Fotó: Boda L. Gergely
Immár négy évtizede Marosvásárhely szimbólumává vált a főtéri virágóra. Negyven évvel ezelőtt készítette el egy helybeli órásmester a szerkezetét, azóta évről évre megcsodálják az erre járó turisták. Egy kicsit arról is ismerik a várost, hogy központjában ott "ketyeg" a színpompás óra.
2010. május 31., 17:172010. május 31., 17:17
Amolyan kiindulási pont ez a mindenkori marosvásárhelyiek számára, mely amellett, hogy a pontos időt mutatja – nyáron és ősszel, mert télire leszerelik, s karácsonyfát ültetnek a helyébe –, egyszersmind tájékozódási pont is, innen lehet tudni, hogy az „órától lennebb, vagy fennebb” van valami. Romantikus tinédzser-találkozó hely is volt a virágóra, s ha egy kicsit jobban odafigyelünk a környékére, az ma is.
Minden nyárelőn felújítják az óralapot alkotó virággruppot, üzembe helyezik az óraszerkezetet, amely ha nem is atomóra, de viszonylagos pontossággal mutatja az idő múlását. Azt viszont mára már bizonyára kevesen tudják, hogy egy helybéli maszek-órásmester, bizonyos Tamás készítette, akinek a Kossuth utca elején volt az órásműhelye hosszú évekig. A kisipar űzésének engedélye bizonyára annak is volt köszönhető, hogy elkészítette és karban tartotta a híres virágóra szerkezetét.
Néhány nappal ezelőtt újra „felhúzták” az órát a főtéren. A városi virágkertészet helyettes vezetője, Anca Teban szerint 8 virágfajta 12 változatához tartozó 7500 szál növényt ültetett a mutatók alá a kertészet egytucatnyi dolgozója.
Az óraszerkezet – immár 12 éve – karbantartója, Emil Florea villamossági szakember szerint is történelmi műemléknek tekinthető a virágóra, mert bár elvétve máshol is van ilyen, ez az, amelyik a leghosszabb ideje folyamatosan működik.
Fotó: Boda L. Gergely
Az elmúlt években sok vitára adott okot, hogy hol kellene újjáépíteni Bodor Péter zenélő kútját. A választás végül a virágóra helyére esett. Azóta sem történt semmi ez ügyben. A legtöbb vásárhelyi lakos egyetért abban, hogy mindkét szimbólumra szükség van – a zenélő kútra ugyanúgy, mint a virágórára. És egy kis jóakarattal el is férnének egymás mellett a vásárhelyi \"fő téren\", ami lényegében nem is tér, hanem egy hosszabb, jellegzetesen marosvásárhelyies széles utca.
Egy kis mosoly
Egy külföldi turisztikai internetes portálon, ahol feltűnik a virágóra képe is, egy hozzászóló lelkesen dicséri, csodálja, s csak úgy mellékesen megkérdi: napelemekkel működik-e? Mire egy másik – bizonyára jó humorú földink – hóttkomolyan válaszol neki. „Egy fenét! Van alatta egy akna, abban két pasas, azok tolják előre percenként a mutatókat!”
Több tucatnyian vonultak utcára szombaton Gyergyószentmiklóson egy héttel a csíkszeredai és székelyudvarhelyi adóemelés elleni megmozdulások után. A demonstráción a polgármester is felszólalt. Fotókon mutatjuk.
Behúzták a farsangot szombat délben Kézdivásárhelyen. Az alakoskodás lakodalmi mentként indult, medveébresztésbe csapott át, végül temetésbe torkollott a céhes város főterén.
A szilágycsehi református templom tornyának kedd esti összeomlása előtt négy napon át egyre súlyosbodó szerkezeti károsodások jelezték az épület gyorsuló állagromlását – tájékoztatott szombaton a kulturális minisztérium.
Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak a kormány adóemelési intézkedései ellen tiltakozva szombaton.
Az indokolatlan segélyhívások száma az elmúlt években csökkent, de továbbra is magas – tájékoztatott szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a hét folyamán országszerte végzett ellenőrzései során 1080 bírságot szabott ki, összesen több mint 6,6 millió lej értékben – tájékoztatott szombaton az intézmény.
Szarvas, farkas, medve, őz és vaddisznó, vagyis az Erdélyben is élő nagyvadak díszítik a székelykeresztúri Hubertus Vadásztársaság nemrég felavatott zászlaját. A társulat vezetősége közli, hogy csapatuk összetartozását is szimbolizálja a lobogó.
Hetven évvel a fakó keselyűk eltűnése után végre úgy tűnik, minden feltétel adott hozzá, hogy visszatelepítsék a fajt Romániába. Dögevőként a keselyűk – habár emberi megítélésük sokszor negatív – fontos egészségügyi szerepet töltenek be.
Őrizetbe vették pénteken az ügyészek az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársát.
A kürpödi család egyetlen túlélő gyermekét sürgősségi eljárással nevelőszülői gondozásba helyezték, miután a másik négy testvér meghalt, kettő vízbefúlás, kettő pedig tüdőgyulladás szövődményei miatt.