Felfoghatatlanul gazdag Székelyföld madárvilága

A libák közül a nagy lilik október vége fele vonul át környékünkön •  Fotó: Ifj. Szabó Jozsef

A libák közül a nagy lilik október vége fele vonul át környékünkön

Fotó: Ifj. Szabó Jozsef

Zajlanak az őszi madárvonulások: számos áthaladó, ide érkező vagy éppen innen távozó faj figyelhető meg környékünkön – a különleges fajokról, a telelésről és a madarak szokásairól Szabó József ornitológussal, madárszakértővel beszélgettünk. Az is kiderült, hogy nem kell télen a etetni madarakat, ám vannak technikák, amikkel különböző fajokat csalogatni lehet.

Pál Emil

2022. szeptember 10., 21:502022. szeptember 10., 21:50

A madárvonulásról a legfontosabb tudni, hogy ezek többségében észak-déli irányba történő mozgolódások, amit elsősorban a táplálékhiány vált ki – nyitotta meg a beszélgetést Szabó József székelyudvarhelyi ornitológus, majd rögtön hozzátette, létezik a nyugat-kelet irányú vándorlás is, ezt az adott madárfaj habitusa (viselkedése, magatartása) és terjeszkedése határozza meg. Példaként megemlítette a rozsdás nádiposzátát és a karmazsinpirókot – ezek a fajok inkább kelet-nyugati irányban vándorolnak. A hegyvidéki madárfajok vonulásáról kifejtette:

Idézet
a magashegyi fajok nagy része nem hosszútávvonuló, a siketfajd például át is telel. Van egy pár déli faj, mint a havasi sarlósfecske, de az csak délebben magashegyi faj, az adott terület klímája miatt – nálunk nem.

A szakember kivételként a keresztcsőrűt említette meg, ám állítása szerint nem jellemző a területünkre ennek a fajnak a jelenléte, leginkább „kóborolni szokott.”

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„A gólyák nemrég mentek el, nagyjából két héttel ezelőtt nagy csapatokban. A meleg levegőoszlopokat használva felemelkednek 2–3 ezer méter magasba és onnan lassan vitorláznak vissza. Ők inkább nagy felhőkben repülnek, nem csapnak annyit a szárnyaikkal” – részletezte Szabó, aki szerint a fekete gólyák is hasonló stratégiát használnak.

Érdemes időnként felfele is nézni •  Fotó: Ifj. Szabó Jozsef Galéria

Érdemes időnként felfele is nézni

Fotó: Ifj. Szabó Jozsef

A következő nagyobb csapatok a libáké lesznek. „Székelyudvarhely fölött leginkább éjszaka hallhatók, felhős nappalokon lehet őket látni is, tiszta időben viszont a kék égen majdnem észrevehetetlenek.” A szakember megjegyezte,

a madarak vonulását pontosan követni nagyon költséges lenne – a műholdas követés miatt minden országnak roamingdíjat kellene fizetni, nem beszélve a szükséges jeladók értékéről – így csak hozzávetőleges adataik vannak a szakértőknek.

Érdekesség még, hogy ha befagynak a vízfelületek délebben, szoktak erre jönni kárókatonák is – jegyezte meg Szabó.

A kisebbek vonulása

Erre haladnak át ősszel a rigók, nagy csapatok is szoktak feltűnni a környéken – folytatta az ornitológus, aki hangsúlyozta, a feketerigók terjeszkedését sem könnyű követni, gyűrűzésekre lenne szükség, hiszen, mint mondta, ő sem tud szemre két feketerigót megkülönböztetni. Egy másik, télire ide érkező madár a fenyőpinty; ezek a madarak a bükkös termésben gazdag években szoktak többen lenni, városi környezetben viszont ez nehezen megfigyelhető, Ausztriából viszont több milliós csapatot is jelentettek – tette hozzá. „A süvöltő is egy itt telelő faj, viszont gyakori, hogy fészkelnek is nálunk. Az itt telelő süvöltők nagy része keletről jön, az Ural-hegységtől”.

A pótköltéssel kapcsolatban közölte:

a kisebb termetű madaraknál jellemző, például a fecskéknél, hogy viszonylag rövid idő alatt fel tudják nevelni a fiókáikat, így gyakori, hogy egy évben többször is költenek.

„Függőcinegéknél van, hogy egy évben több fészekalj is kikel, de nekik elég bonyolult a párkapcsolati életük” – tette hozzá humorosan.

Itt telelő gólyákról, hattyúkról

„Környékünkön egyre gyakrabban megfigyelhetők itt telelő gólyák. Ezeket legtöbbször egyedül látjuk, mivel a tojók és a hímek külön repülnek” – magyarázta a szakember. Arra a kérdésünkre, hogy a gólyáknak szükséges-e télen segíteni, azt felelte: „a gólyák a táplálékbeszerzést megoldják nélkülünk is, normális esetben a természetnek hagyni kell, hogy végezze a dolgát, nincs értelme beleszólni. Ám, ha lehűl az idő, és tudunk egy olyan gólyáról, amely a közelben telel, lehet tudatosan, mértékkel, táplálékkal segíteni.” Szabó szerint erre a célra a legmegfelelőbbek az apró állattetemek (mint például a csirke).

Fontos, hogy ne csupasz húst adjunk, hanem csontosat, szőröset, hiszen ez segíti a madár emésztését.

A ragadozó madarakról elmondta, a gatyás ölyv, a kékes rétihéja és a kis sólyom is ide szokott jönni északról telelni, ám ezek táplálkozásáért közel sem kell aggódni. A hattyúk áttelelésével kapcsolatban a szakember megjegyezte: „abban az esetben, ha a környezetükben nem fagynak be a vízfelületek, a hattyú áttelel, ellenkező esetben átmennek olyan helyekre, ahol nem fagynak be. A hattyú növényevő, szóval tud csipegetni a tó széléről és a víz alól is növényeket. Jelenleg két pár hattyú is van a homoródszentpáli halastavaknál, az egyik párnak a fészkelése meghiúsult, ugyanis leengedték az egyik tó vízszintjét” – jegyezte meg Szabó, aki szerint nem jelent nagy gondot a kimaradt költés, mivel egy javában terjeszkedő fajról van szó.

Nem könnyű a dolguk

Több madárfaj életét is megnehezítik az építkezések, a felgyorsult infrastrukturális növekedés – bontotta ki a problémát a szakértő, aki szerint a verebek fészkelő helyének drasztikus csökkenése miatt egyre kevesebb példány figyelhető meg. Ez javarészt az emberi hozzáállás hozadéka, mert a házakat és az épületeket egyre gondosabban szigetelik az emberek, minden apró rést betömve – hangsúlyozta. A háztetők üregeibe fészkelő kuvikok is hasonlóan jártak, hiszen ők is kezdenek emiatt kiszorulni az élőhelyükről. A megoldást valószínűleg a műodúk kihelyezése jelenti. Ennek kapcsán a madárszakértő megjegyezte, egyik ismerőse, aki kizárólag álfecskeodúkat gyárt, mára több mint hatvan molnárfecske-családdal él együtt, az odúkat a házára rögzítve. Portálunk a harkályokról is kikérte a madárkutató véleményét, ugyanis több helyen bontják ki a szigetelést. Erre is ajánlott a szakember megoldást: Nyugaton már fémlemezekkel borítják a szigeteléseket, hogy ne tudjanak a madarak kárt tenni benne, viszont ez nyilván egy költségesebb eljárása a kivitelezésnek.

Hogyan etessük, csalogassuk

A madarak téli etetését tekintve alapfeltétel, hogy

kenyeret és sós szalonnát nem szabad a madaraknak kitenni, ugyanis a sós és a kovászos eledelt a madarak nem tudják megemészteni

– közölte Szabó.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

„Az etetéshez a zsiradék – sima zsírnakvaló – megfelelő, hiszen nagy fagyokban is tudnak ezekből csipegetni a madarak, ám fontos, hogy ez ne legyen fűszerezett. Ezt szeretik a harkályok és a cinkék is. Etetési alapnak jó a napraforgómag, de bármilyen olajos magot kitehetünk nekik. Etetési titkokba is beavatott. Mint említette,

az ökörszemet főtt tojással vagy almával csalogathatjuk, a cinkéknek inkább a magok kellenek.

A verébalakúak rendjébe tartozó őszapónál például az vált be, hogy labdacsot készítenek felmelegített hájból és napraforgómagból, azt visszahűtve kell a fára akasztani, így csak azok a madarak tudnak enni belőle, amelyek meg tudnak állni a kis gömb felszínén. Ezzel a kis praktikákkal – a szakértő állítása szerint – el lehet kerülni, hogy a ravasz szajkók megdézsmálják a kisebb madaraknak kitett eleséget. Szabó zárásként elmondta: az etetés általában azért történik, hogy az ember csodálni tudja a madarakat; tisztában kell azonban azzal lenni, hogy a madaraknak nincs szükségük arra, hogy télen etessék őket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Megújul a Cipészek utca Székelyudvarhelyen, rendezik a parkolást is

Elkezdik a Cipészek utca felújítását Székelyudvarhelyen, jövő héten. Az utcában a forgalmi rend is megváltozik, melynek hatására több parkolóhely lesz.

Megújul a Cipészek utca Székelyudvarhelyen, rendezik a parkolást is
2025. július 03., csütörtök

Leváltotta az adóhatóság vezetőségét a kormányfő

Adrian Nicușor Nicát nevezte ki a miniszterelnök az országos adóhatóság (ANAF) vezetőjévé. Ilie Bolojan döntése szerda este jelent meg a Hivatalos Közlönyben.

Leváltotta az adóhatóság vezetőségét a kormányfő
2025. július 02., szerda

Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?

Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.

Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?
Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?
2025. július 02., szerda

Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?

2025. július 02., szerda

Bolojan: jövő évben sem nőnek a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések

Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.

Bolojan: jövő évben sem nőnek a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések
2025. július 02., szerda

Az állatkínzás csúcsa: kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal

Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.

Az állatkínzás csúcsa: kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal
2025. július 02., szerda

Az ombudsmanhoz fordulnak a közigazgatási szakszervezetek a megszorító rendelet miatt

A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.

Az ombudsmanhoz fordulnak a közigazgatási szakszervezetek a megszorító rendelet miatt
2025. július 02., szerda

Vádat emeltek Călin Georgescu ellen

Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.

Vádat emeltek Călin Georgescu ellen
Vádat emeltek Călin Georgescu ellen
2025. július 02., szerda

Vádat emeltek Călin Georgescu ellen

2025. július 02., szerda

Képességfelmérő: segíthet a dolgozatok megtekintése?

A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.

Képességfelmérő: segíthet a dolgozatok megtekintése?
2025. július 02., szerda

Baleset miatt nehezen halad a forgalom Sepsiszentgyörgy egyik kereszteződésénél

Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.

Baleset miatt nehezen halad a forgalom Sepsiszentgyörgy egyik kereszteződésénél
2025. július 02., szerda

Leosztották a feladatait Tánczos Barna miniszterelnök-helyettesnek

Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.

Leosztották a feladatait Tánczos Barna miniszterelnök-helyettesnek