Felfoghatatlanul gazdag Székelyföld madárvilága

A libák közül a nagy lilik október vége fele vonul át környékünkön •  Fotó: Ifj. Szabó Jozsef

A libák közül a nagy lilik október vége fele vonul át környékünkön

Fotó: Ifj. Szabó Jozsef

Zajlanak az őszi madárvonulások: számos áthaladó, ide érkező vagy éppen innen távozó faj figyelhető meg környékünkön – a különleges fajokról, a telelésről és a madarak szokásairól Szabó József ornitológussal, madárszakértővel beszélgettünk. Az is kiderült, hogy nem kell télen a etetni madarakat, ám vannak technikák, amikkel különböző fajokat csalogatni lehet.

Pál Emil

2022. szeptember 10., 21:502022. szeptember 10., 21:50

A madárvonulásról a legfontosabb tudni, hogy ezek többségében észak-déli irányba történő mozgolódások, amit elsősorban a táplálékhiány vált ki – nyitotta meg a beszélgetést Szabó József székelyudvarhelyi ornitológus, majd rögtön hozzátette, létezik a nyugat-kelet irányú vándorlás is, ezt az adott madárfaj habitusa (viselkedése, magatartása) és terjeszkedése határozza meg. Példaként megemlítette a rozsdás nádiposzátát és a karmazsinpirókot – ezek a fajok inkább kelet-nyugati irányban vándorolnak. A hegyvidéki madárfajok vonulásáról kifejtette:

Idézet
a magashegyi fajok nagy része nem hosszútávvonuló, a siketfajd például át is telel. Van egy pár déli faj, mint a havasi sarlósfecske, de az csak délebben magashegyi faj, az adott terület klímája miatt – nálunk nem.

A szakember kivételként a keresztcsőrűt említette meg, ám állítása szerint nem jellemző a területünkre ennek a fajnak a jelenléte, leginkább „kóborolni szokott.”

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„A gólyák nemrég mentek el, nagyjából két héttel ezelőtt nagy csapatokban. A meleg levegőoszlopokat használva felemelkednek 2–3 ezer méter magasba és onnan lassan vitorláznak vissza. Ők inkább nagy felhőkben repülnek, nem csapnak annyit a szárnyaikkal” – részletezte Szabó, aki szerint a fekete gólyák is hasonló stratégiát használnak.

Érdemes időnként felfele is nézni •  Fotó: Ifj. Szabó Jozsef Galéria

Érdemes időnként felfele is nézni

Fotó: Ifj. Szabó Jozsef

A következő nagyobb csapatok a libáké lesznek. „Székelyudvarhely fölött leginkább éjszaka hallhatók, felhős nappalokon lehet őket látni is, tiszta időben viszont a kék égen majdnem észrevehetetlenek.” A szakember megjegyezte,

a madarak vonulását pontosan követni nagyon költséges lenne – a műholdas követés miatt minden országnak roamingdíjat kellene fizetni, nem beszélve a szükséges jeladók értékéről – így csak hozzávetőleges adataik vannak a szakértőknek.

Érdekesség még, hogy ha befagynak a vízfelületek délebben, szoktak erre jönni kárókatonák is – jegyezte meg Szabó.

A kisebbek vonulása

Erre haladnak át ősszel a rigók, nagy csapatok is szoktak feltűnni a környéken – folytatta az ornitológus, aki hangsúlyozta, a feketerigók terjeszkedését sem könnyű követni, gyűrűzésekre lenne szükség, hiszen, mint mondta, ő sem tud szemre két feketerigót megkülönböztetni. Egy másik, télire ide érkező madár a fenyőpinty; ezek a madarak a bükkös termésben gazdag években szoktak többen lenni, városi környezetben viszont ez nehezen megfigyelhető, Ausztriából viszont több milliós csapatot is jelentettek – tette hozzá. „A süvöltő is egy itt telelő faj, viszont gyakori, hogy fészkelnek is nálunk. Az itt telelő süvöltők nagy része keletről jön, az Ural-hegységtől”.

A pótköltéssel kapcsolatban közölte:

a kisebb termetű madaraknál jellemző, például a fecskéknél, hogy viszonylag rövid idő alatt fel tudják nevelni a fiókáikat, így gyakori, hogy egy évben többször is költenek.

„Függőcinegéknél van, hogy egy évben több fészekalj is kikel, de nekik elég bonyolult a párkapcsolati életük” – tette hozzá humorosan.

Itt telelő gólyákról, hattyúkról

„Környékünkön egyre gyakrabban megfigyelhetők itt telelő gólyák. Ezeket legtöbbször egyedül látjuk, mivel a tojók és a hímek külön repülnek” – magyarázta a szakember. Arra a kérdésünkre, hogy a gólyáknak szükséges-e télen segíteni, azt felelte: „a gólyák a táplálékbeszerzést megoldják nélkülünk is, normális esetben a természetnek hagyni kell, hogy végezze a dolgát, nincs értelme beleszólni. Ám, ha lehűl az idő, és tudunk egy olyan gólyáról, amely a közelben telel, lehet tudatosan, mértékkel, táplálékkal segíteni.” Szabó szerint erre a célra a legmegfelelőbbek az apró állattetemek (mint például a csirke).

Fontos, hogy ne csupasz húst adjunk, hanem csontosat, szőröset, hiszen ez segíti a madár emésztését.

A ragadozó madarakról elmondta, a gatyás ölyv, a kékes rétihéja és a kis sólyom is ide szokott jönni északról telelni, ám ezek táplálkozásáért közel sem kell aggódni. A hattyúk áttelelésével kapcsolatban a szakember megjegyezte: „abban az esetben, ha a környezetükben nem fagynak be a vízfelületek, a hattyú áttelel, ellenkező esetben átmennek olyan helyekre, ahol nem fagynak be. A hattyú növényevő, szóval tud csipegetni a tó széléről és a víz alól is növényeket. Jelenleg két pár hattyú is van a homoródszentpáli halastavaknál, az egyik párnak a fészkelése meghiúsult, ugyanis leengedték az egyik tó vízszintjét” – jegyezte meg Szabó, aki szerint nem jelent nagy gondot a kimaradt költés, mivel egy javában terjeszkedő fajról van szó.

Nem könnyű a dolguk

Több madárfaj életét is megnehezítik az építkezések, a felgyorsult infrastrukturális növekedés – bontotta ki a problémát a szakértő, aki szerint a verebek fészkelő helyének drasztikus csökkenése miatt egyre kevesebb példány figyelhető meg. Ez javarészt az emberi hozzáállás hozadéka, mert a házakat és az épületeket egyre gondosabban szigetelik az emberek, minden apró rést betömve – hangsúlyozta. A háztetők üregeibe fészkelő kuvikok is hasonlóan jártak, hiszen ők is kezdenek emiatt kiszorulni az élőhelyükről. A megoldást valószínűleg a műodúk kihelyezése jelenti. Ennek kapcsán a madárszakértő megjegyezte, egyik ismerőse, aki kizárólag álfecskeodúkat gyárt, mára több mint hatvan molnárfecske-családdal él együtt, az odúkat a házára rögzítve. Portálunk a harkályokról is kikérte a madárkutató véleményét, ugyanis több helyen bontják ki a szigetelést. Erre is ajánlott a szakember megoldást: Nyugaton már fémlemezekkel borítják a szigeteléseket, hogy ne tudjanak a madarak kárt tenni benne, viszont ez nyilván egy költségesebb eljárása a kivitelezésnek.

Hogyan etessük, csalogassuk

A madarak téli etetését tekintve alapfeltétel, hogy

kenyeret és sós szalonnát nem szabad a madaraknak kitenni, ugyanis a sós és a kovászos eledelt a madarak nem tudják megemészteni

– közölte Szabó.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

„Az etetéshez a zsiradék – sima zsírnakvaló – megfelelő, hiszen nagy fagyokban is tudnak ezekből csipegetni a madarak, ám fontos, hogy ez ne legyen fűszerezett. Ezt szeretik a harkályok és a cinkék is. Etetési alapnak jó a napraforgómag, de bármilyen olajos magot kitehetünk nekik. Etetési titkokba is beavatott. Mint említette,

az ökörszemet főtt tojással vagy almával csalogathatjuk, a cinkéknek inkább a magok kellenek.

A verébalakúak rendjébe tartozó őszapónál például az vált be, hogy labdacsot készítenek felmelegített hájból és napraforgómagból, azt visszahűtve kell a fára akasztani, így csak azok a madarak tudnak enni belőle, amelyek meg tudnak állni a kis gömb felszínén. Ezzel a kis praktikákkal – a szakértő állítása szerint – el lehet kerülni, hogy a ravasz szajkók megdézsmálják a kisebb madaraknak kitett eleséget. Szabó zárásként elmondta: az etetés általában azért történik, hogy az ember csodálni tudja a madarakat; tisztában kell azonban azzal lenni, hogy a madaraknak nincs szükségük arra, hogy télen etessék őket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 07., csütörtök

Továbbra sem közelednek az álláspontok a gyergyószentmiklósi kórházban

Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.

Továbbra sem közelednek az álláspontok a gyergyószentmiklósi kórházban
2024. november 07., csütörtök

Golgotajárás és játék-művek a Vigadóban

Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.

Golgotajárás és játék-művek a Vigadóban
Golgotajárás és játék-művek a Vigadóban
2024. november 07., csütörtök

Golgotajárás és játék-művek a Vigadóban

2024. november 07., csütörtök

Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg

Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.

Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg
Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg
2024. november 07., csütörtök

Gázpalack robbant fel, négy személy sérült meg

2024. november 07., csütörtök

Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen

Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.

Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen
Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen
2024. november 07., csütörtök

Irodaépület tetőzete ég Székelyudvarhelyen

2024. november 07., csütörtök

Mindenkit igazoltattak a rendőrök, akit csak tudtak

Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.

Mindenkit igazoltattak a rendőrök, akit csak tudtak
2024. november 07., csütörtök

F35-ös repülőgépek beszerzéséről döntött a kormány

A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.

F35-ös repülőgépek beszerzéséről döntött a kormány
2024. november 07., csütörtök

Komoly beruházások szükségesek az udvarhelyszéki villamoshálózatok fejlesztésére

Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.

Komoly beruházások szükségesek az udvarhelyszéki villamoshálózatok fejlesztésére
2024. november 07., csütörtök

Kolcsár Károly: Hagyjuk a vállalkozókat, hogy diktálják a tempót!

Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.

Kolcsár Károly: Hagyjuk a vállalkozókat, hogy diktálják a tempót!
2024. november 07., csütörtök

Háromszéki közbirtokosság és magánerdészet ellen vizsgálódnak adócsalás-ügyben

Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.

Háromszéki közbirtokosság és magánerdészet ellen vizsgálódnak adócsalás-ügyben
2024. november 07., csütörtök

Szolidaritási támogatást kapnak a súlyos fogyatékkal élő nyugdíjasok

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.

Szolidaritási támogatást kapnak a súlyos fogyatékkal élő nyugdíjasok
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!