A fiatal gyimesfelsőloki maszkurások egy része. Szerda esti próbájukra már elkészült pár maszk
Fotó: Farkas Tibor
Régi hagyományt elevenít fel, illetve honosít vissza Gyimes-völgyében a gyimesfelsőloki hagyományőrzők egy része: nyolc ugrapataki fiatal megéneklés helyett idén maszkurázni megy karácsony estéjén.
2017. december 24., 22:092017. december 24., 22:09
A gyimesiek egy része – habár évről-évre egyre kevesebben – még jár karácsony estéjén megénekelni a rokonokat, ismerősöket, komákat. Ennek a hagyománynak viszont egy összetettebb előzménye a maszkurázás, amelyre még gyermekkorából emlékszik Farkas Tibor, most pedig szeretné, ha újra elterjedne a gyimesi patakvölgyekben. Ennek érdekében az ötletgazda először felkereste a helyi időseket, akik még jártak maszkurázni, s arra kérte őket, hogy elevenítsék fel, hogyan is zajlott valamikor ez a szokás. Mellettük a gyimesközéploki Tankó Gyula néprajzkutató segítségét is kikérte, hogy minél hitelesebben körvonalazhassa a valamikori szokást.
a fiatal ugrapataki férfinak. Mint tőle megtudtuk, a mintegy harminc éve abbamaradt hagyományra az adventi időszakban készültek fel az elsősorban fiatal férfiak alkotta, 5-10 tagú csapatok: megtanulták a dalokat, verseket – alkalomadtán személyre szabottakat –, elkészítették a vászon maszkokat, a csengős botokat.
Karácsony estéjén indultak a patakvölgyek csapatai beöltözve maszkurázni, de csak olyan házba kopogtak be, ahol fényt láttak, s nem kérezkedtek be olyan családhoz sem, ahol nagyon kicsi gyermek volt, vagy haláleset történt. Azt is tudták, ki veszi jó, illetve rossz néven a csipkelődéseket is tartalmazó szokást, illetve ki annyira fösvény gazda, hogy nem szívesen fogadná őket.
Fotó: Farkas Tibor
Ezek alapján alakult ki, hogy kikhez is kopognak be. A kopogás után a résnyire megnyitott ajtón át kérdezték meg, hogy Szabad-e az Istent dicsérni? A válasz többnyire igen volt, így például Ugrapatakán elénekelhették a hagyományos Paradicsom kőkertjében kezdetű éneket, majd minden résztvevő elmondott egy-egy verset, amelyekben nem voltak ritkák a halandzsa szavak sem – azok értelmezése a hallgatóság fantáziájára volt bízva – ismertette a hagyományőrző.
A beszámolók szerint csak ezután léptek be a házakba, ahol eltáncolták a zsukát, amely az óramutató járásával ellentétes irányba történő csoszogás szerű tánclépések együttese. Utána
Ilyenkor az élcelődés, csipkelődés került előtérbe, de vigyáztak arra, hogy senki ne vegye sértésnek azt. Elhangzott többek között a kopaszodó férfira, hogy milyen szép dús göndör a haja, vigyázzon, hogy ne lógjon a szemébe, mert „megkancsúlhat”, továbbá az idős asszonyokat megszeretgették, s az udvarlóik felől érdeklődtek. Miután a köszöntés véget ért, a háziasszony megkínálta a vendégeket, majd a búcsúvers után továbbálltak a beöltözöttek.
Fotó: Farkas Tibor
A maszkurások vigyáztak arra, hogy ne lehessen felismerni őket, a maszkok mellett kesztyűt is húztak, és a poharazásnál is óvatosan ittak. A háziak pedig az együttlét alatt igyekeztek ráismerni, hogy kivel is van dolguk. A patakvölgyek maszkurás csoportjainak volt egy-egy vezetője is, aki a szervezést vállalta: az ő feladata a próbák rendszeresítése mellett az is volt, hogy a néha hajnalig is eltartó maszkurázások az eredeti célnak megfelelően történjenek, általa az Urat dicsérjék. Emiatt
– avatott be a férfi.
A kutatómunka után Farkas Tibor fiatal helyieket is megkeresett, hogy vegyenek részt idén a maszkurázásban. A héten zajlott próbákon már körvonalazódtak a szerepek, elkészültek a maszkok, így december 25-én furulyaszó kíséretében nyolcan útra indulnak, hogy Ugrapatakán felélesszék a fent röviden bemutatott, majdnem elfeledett karácsonyi hagyományt. Kiemelte, amiatt szerették volna megjelentetni a kezdeményezésüket, hogy a helyiek kedvet kapjanak, nyitottak legyenek az említett szokás iránt. Sőt, azt sem bánnák, ha cikkünk hatására a Gyimesek több falurészén is alakulnának maszkurás csoportok a következő években, hogy újra élő hagyományként beszélhessenek erről a szokásról.
Vasárnap újabb választást tartanak Romániában, a felnőtt korú polgárok ezúttal az őket képviselő szenátorokra és parlamenti képviselőkre szavazhatnak. De miként tehetik meg ezt azok, akik nem tartózkodnak otthon, vagy ideiglenes lakcímbejegyzésük van?
A belügyminisztérium korrupcióellenes igazgatóságának Maros megyei nyomozói tetten értek egy 50 éves gépkocsivezetőt, amikor 3000 ezer lejt akart átadni egy szovátai rendőrnek, hogy az ne indítson büntetőeljárást ellene, miután ittas vezetésen kapta.
Két személygépkocsi ütközött össze a sepsiszentgyörgyi elkerülőúton péntek délután, szerencsére személyi sérülés nem történt, csak anyagi kár keletkezett.
Kétegységes szabadbérletet biztosít a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata mindazok számára, akiknek eddig még soha nem volt alkalmuk ellátogatni a társulat előadásaira.
Elkezdődött a küldöldi szavazóhelyiségekben leadott szavazólapok Romániába szállítása – tájékoztatott pénteken a külügyminisztérium.
A hétvégén már lehet sízni Hargita megyében, ugyanis a Madarasi Hargita Síközpont tájékoztatása szerint szombaton megnyitnak két felvonóval. A hegyimentők is közölték: készen állnak a szezonra.
Péntek délutántól járható a Maros megyei Nyárádszentlászló hídja.
Advent ki tud mozdítani a megszokottság rutinjából, eszünkbe juttatva: Jézus a középpont – hangsúlyozza Szénégető István plébános, aki ünnepi ráhangoló sorozatot ajánl. Olyan ötleteket gyűjtöttünk csokorba, amelyek helyettesíthetik a csokinaptárt.
A műsoron lévő előadások mellett gyerekeknek szóló adventi csodaváró foglalkozásokkal, családokat megszólító rendezvényekkel készül az elkövetkező időszakban a Tomcsa Sándor Színház, a diákokat pedig a színházi nevelési program eseményeire várják.
Felszentelték a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház ökumenikus kápolnáját pénteken. Az áldást Kovács Gergely római katolikus érsek atya tartotta, akinek reményei szerint a kápolnában lelkileg is gyógyulhatnak a betegek.
szóljon hozzá!