2024-ben a talapzat sérüléseit nemzeti színű lepellel takarták el a közönség elől. Most viszont rendbe teszik
Fotó: Gergely Imre
Idén újszerű módon emlékezik meg Gyergyószentmiklós az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. Az eddigiektől eltérően az ünnepséget nem délelőtt, hanem az esti órákban tartják, fáklyás menetre és különleges műsorra várják az ünneplőket.
2025. március 10., 16:002025. március 10., 16:00
Az idei március 15-i eseménysort este 6-kor ünnepi szentmise és ökumenikus ima nyitja a Szent Miklós-templomban. Innen 7 órakor fáklyás menet vonul a Petőfi Sándor-szoborhoz.
Itt nagyszínpadi műsor várja a megemlékezőket. A Szín-kron csoport alkalomhoz illő előadással készül, melyet Kolozsi B. Gábor rendez. A műsorban közreműködik a Salamon Ernő Gimnázium kórusa, a Hóvirág Néptáncegyüttes és a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar, valamint színpadra lép a Zenetanoda Fazakas Magdolna tanítónő által vezetett, 80 fős gyerekkórusa is – ismertette Fórika Krisztina, a helyi művelődési központ vezetője.
Természetesen idén is elhangzanak beszédek,
A szervezők – gyergyószentmiklósi művelődési központ és a város önkormányzata – szeretettel várnak mindenkit, és kérik, az emlékezők vigyenek magukkal fáklyát, hogy közösen tegyék emlékezetessé az eseményt.
További különlegességek az idei megemlékezésen:
a művelődési ház falát a magyar lobogó színeivel világítják ki – erre még nem volt példa Gyergyószentmiklóson
a Mozgássérültek Egyesülete 500 kokárdát készít, amelyeket a résztvevőknek ajándékoznak. Szintén ők varrják azokat az óriáskokárdákat is, amelyek a várost díszítik majd a nemzeti ünnepen.
Fotó: Gergely Imre
A Petőfi-szobornál természetesen koszorúzás is lesz, amelynek évek óta megrongálódott talapzatát szombatig felújítják. Azon szervezetek, személyek, akik koszorúzni szeretnének, szándékukat március 14-én déli 12 óráig jelezhetik a 0787 755 294-es telefonszámon, vagy munkanapokon személyesen a művelődési központ irodájában (Szabadság tér 22.).
A szemerkélő eső ellenére hosszú sorokban várták az érdeklődők szombat délelőtt a budapesti Kossuth Lajos téren, hogy a Nyitott Parlament program keretében megtekintsék az Országházban a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot és a Szent Koronát.
Orbán Viktor a hagyományoknak megfelelően a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében mondta el ünnepi beszédét március 15-én.
Szombati ülésén a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az SOS Románia párt elnöke, Diana Șoșoacă jelöltségét, viszont jóváhagyta a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion indulását az elnökválasztáson.
Közös felelősségünk határozottan szembeszállni a széthúzást és a bizalmatlanságot gerjesztő ideológiákkal – állapította meg a magyar nemzeti ünnep alkalmából megfogalmazott szombati üzenetében az ügyvivő államfő.
„Azt mondták, mi vagyunk a múlt, de a nagy víz túloldalán, túl az Óperencián, fordulat történt, és kiderült, mi vagyunk a jövő” – mondta Orbán Viktor a Magyar Nemzeti Múzeum kertjében tartott ünnepi beszédében március 15-én.
Katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót a március 15-i nemzeti ünnepen, szombat délelőtt Budapesten, a Parlament előtti Kossuth Lajos téren.
Radikális fordulatot vesz az időjárás az elkövetkező napokban a meteorológusok szombati előrejelzése szerint. Ma még napközben kitart az enyhe tavaszias idő, vasárnapra virradóan viszont jön a változás.
A 18. század második felében erőszakkal megalakított székely határőrezredek tagjai tulajdonképpen a császárnak esküdtek hűséget. Ám amikor 1848-ban a bécsi udvar szembefordult a felelős magyar kormánnyal, nem sokat teketóriáztak: a haza mellé álltak.
A magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréseként járó legmagasabb magyar állami kitüntetést vehette át március 14-én, pénteken délután Budapesten Nemes Levente, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nyugdíjas színművésze, egykori igazgatója.
Crin Antonescu üzenetet küldött a magyar közösséghez március 15-ére kiemelve, hogy a szabadság és a közös értékek napja nemcsak a magyarok, hanem minden román számára fontos ünnep.
szóljon hozzá!