A múltat behozni a mába. Sok célra hasznosítható lehet egy régi csűr
Fotó: Gegő Imre
Albert Kati és Szabó Zsolt koncertjére, valamint Dobolyi Tamás kiállításának megnyitójára várják az érdeklődőket péntek este 7 órától a csíkdelnei Csűr vendégházba. A név nem véletlen, tulajdonosa ugyanis egy, gazdálkodásra már nem használt csűr egyik felében közösségi teret, másik felében vendégházat alakított ki.
2017. június 20., 11:142017. június 20., 11:14
Rodics Gergely, a Pogány-havas kistérség elnöke 2009-ben vásárolt meg egy telket Csíkdelnén, rajta házzal és csűrrel. A csűrbe egy tejfeldolgozót szerettek volna berendezni, de az különböző okok miatt nem valósult meg. „A ház a hatvanas évek végére készült el, mi 2010-ben egy terasszal kiegészítettük, ami kicsit átalakította az arculatát. A csűr a negyvenes években készült, a fa része teljesen megmaradt, nem is nagyon nyúltunk hozzá, a téglákat raktuk újba. Úgy alakítottuk ki, hogy tulajdonképpen egy ház a házban szerkezet van most, mindkettőnek van alapja, és egymáshoz képest a két épület mozogni tud, ezért a szigetelése is nagyon jó” – magyarázta, amikor körbekalauzolt a csűrben.
Rodics Gergely reméli, mások is kedvet kapnak a csűrök átalakítására
Fotó: Gegő Imre
Az egyik részében vendégház található nyolc fekvőhellyel és két fürdőszobával, konyhával, a másik része pedig közösségi térként funkcionál, koncerteket, kiállításokat, bor- és sörkóstolókat, konferenciákat és előadásokat szerveznek itt. A májustól szeptemberig tartó időszakban szoktak a nagyközönségnek is rendezvényeket tartani. Igaz, hogy még csak két idényen vannak túl, de van egy olyan kör, akik visszajárnak és hívják a barátaikat,
Fotó: Gegő Imre
Mivel a csűr a kertre nyílik, kint is vannak padok, asztalok, a teraszt ilyenkor a gyerekeknek alakítják ki, nemrégiben egy homokozót is készítettek számukra. „Kifejezetten szeretnénk gyerekbarátok lenni és a fiatal családosoknak lehetőséget kínálni. Úgy látom, hogy van is rá igény. Nem nagyon hangoskodunk, a koncertjeinken is inkább finomabb dzsessz szól, és a fiatal családosok azok, akik az ilyen zene iránt érdeklődnek. A városiaknak a helyszín is különleges lehet, jó kijönni a városból, nagyon jó hangulatú beszélgetések szoktak lenni. Kérünk belépőt is, de ez csak éppen kihozza a zenészek gázsiját, mi ezen nem keresünk, de nagyon szívesen adjuk a helyszínt és élvezzük a társaságot” – magyarázta a tulajdonos.
Fotó: Gegő Imre
A Magyarországról ideköltözött Rodics Gergely elmondta, azért is szervezik az olyan eseményeket, mint amilyen a pénteki koncert is lesz, hogy hátha mások is kedvet kapnak a csűrök átalakítására, ötleteket merítenek, hogy miként is lehetne használni, ha már nem gazdálkodnak. Úgy látja, hogy
és az identitásának egy nagyon fontos kifejeződése volt. „Egy messziről jött embernek ez valószínű szembetűnőbb, ha valaki nem itt nőtt fel, akkor jobban rálát, hogy mi a sajátos és a más itt Székelyföldön. Ami a lakóházakat illeti, már csak nyomokban van meg, viszont csűrökből még mindig sok van. És ezeket még mindig használják gazdálkodásra, de sokat le is bontanak. Pedig a csűr a székely identitásnak egy fontos kifejezése, a székely életformának a leképeződése és megjelenési formája. Egy hatalmas, igényesen megépített, rusztikus, szép, jól kitalált épület, ami funkcionális.
Fotó: Gegő Imre
Ez egy huszonegyedik századi városi ember számára fontos üzenet: nem kell nagyon cifrázni a dolgokat, hanem a kevésből szerényen, praktikusan élni. És egy olyan hangulatot közvetítenek, ami eltűnőben van és amiért nagyon kár lenne. Ezen az udvaron is egy kicsit ezt próbálom visszahozni. Nem olyan, mint egy parasztudvar, hanem úgy próbálom a huszonegyedik századi világgal az egészet harmóniába hozni, hogy azért a karakterét, a csűrt, a házat megtartsam. Én nem gazdálkodok már, de megbecsülöm azt az építészeti értéket és tudást, ami ebben az épületben benne van, és amit kár lenne kidobni.”
Fotó: Gegő Imre
Úgy véli, most éppen az a folyamat megy végbe, hogy a hagyományos székely ház után a csűrt is „kidobjuk”, pedig nagyon sok célra hasznosítható lehet. Például ki lehet alakítani benne egy hatalmas, tág lakást, műhelyt, sporttermet, vendéglőt, műtermet, táncházat és különböző foglalkozásokat lehet tartani benne.
„Ez tulajdonképpen egy épülethéj, ami belül végtelen lehetőséget rejt, mert nincsenek közfalai, vagy ha vannak, kiszedhetők és áthelyezhetők, mert az épülethéj önmagában megáll. Innen kezdve lehet játszani vele, hogy ki hogyan használja és mire használja. A csűr egy nagyon tágas tér, kívül kifejezi azt, hogy itt kik éltek és kik élnek, belülről pedig ugyanolyan modernül lehet használni, mint bármi más épületet. Egy mai székely ember, székely értelmiségi, ha pénzt és energiát szán arra, hogy lakást készítsen magának, azt a legjobban úgy teszi, ha azt egy régi épületben próbálja megtenni. Mert ezzel a saját történelmét és élő történetiségét megőrzi és folytatja” – hangsúlyozta.
Novemberben Marosvásárhelyen, Szatmárnémetiben és Kolozsváron is közönség elé lép a Figura Stúdió Színház, de a gyergyószentmiklósi nézőket sem tévesztik szem elől.
Elkezdte székelyföldi kampányát szerdán az RMDSZ a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénában. A kampányrendezvényen a házigazda székelyföldiek mellett jelen voltak a szövetség székelyföldi, Brassó és Szeben megyékből érkező jelöltjei.
Végigzenélte a fesztiválszezont a legújabb gyergyószentmiklósi együttes a NÉKED, a fellépések mellett stúdióban is dolgoztak, most jelent meg az új daluk a Világoskék napfény.
A szászrégeni rendőrség két házkutatást hajtott végre egy büntetőügy keretében, amelynek középpontjában minősített rablási kísérlet áll. Elfogtak egy férfit, akit egy október 21-i bűncselekmény elkövetésével gyanúsítanak.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondták meglátásaikat a parlament elé terjesztett, közigazgatási átszervezésről szóló USR-s törvénytervezet kapcsán.
A tanárok 1500 lej, a tanügyi kisegítő személyzet tagjai pedig 500 lej értékű szakmai utalványban részesülnek — adta hírül az Agerpres.
Előzetes letartóztatásba helyeztek egy férfit Maros megyében, aki a gyanú szerint szándékosan okozott egy nagy kárral járó tűzesetet – adja hírül a Maros megyei rendőrség.
Most leginkább a sürgős problémák megoldása, „tűzoltás” a fő feladat a gyergyószentmiklósi városházán. De már körvonalazódnak azok az irányvonalak, amelyek a következő években meghatározó módon átalakíthatják a város arculatát, hangulatát.
Kalandokat élnek meg, közösségbe kovácsolódnak, megismerik a Székelyföldet, nemzettudatukban erősödnek, edzettebbek lesznek – ilyen élményekben részesülhetnek azok a diákok részt vesznek a Székelyföldi bringás táborokban.
Lőgyakorlatot tart csütörtökön a kerekerdői hegyivadász alakulat – hívja fel a lakosság figyelmét Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
szóljon hozzá!