Csíkszentsimonban még várni kell a földgázra. Lassú változások
Fotó: Pinti Attila
Még nem lehet tudni, mikor lesz földgáz Csíkszentsimonban, ahol a Csíki Sör Manufaktúra, illetve az épülő snack- és malátagyár évi több millió köbméternyit fogyasztana belőle. A vállalkozások tulajdonosa szerint Hargita megye egyik legnagyobb ipari beruházása nagyobb figyelmet érdemelne, mert a fejlesztésekről legalább öt éve beszélnek, de az ígéretek ellenére a földgáz hiányzik.
2020. szeptember 23., 22:082020. szeptember 23., 22:08
Apró lépésekkel halad a csíkszentsimoni földgázhálózat kiépítésének előkészítése, amelyről sokat beszéltek az elmúlt években, de egyelőre csak a távvezetékhez történő csatlakozáshoz szükséges, a nyomást szabályozó gázátadó állomás terve készült el.
A beruházást a lakosságnál talán sokkal jobban várja a Hargita megye egyik legjelentősebb ipari befektetéseit megvalósító vállalkozás, a Csíki Sör Manufaktúra tulajdonosa is, mivel a készülő két új termelőegységnek, a burgonyát feldolgozó snack-, illetve a sörfőzéshez szükséges malátát előállító üzemnek is jelentős mennyiségű földgázra volna szüksége. A vezetékes gáz viszont még egy ideig hiányozni fog, mással kell pótolni.
Jogszabályi változások bonyolították az elmúlt években a községbe földgázt eljuttató fővezetékhez szükséges gázátadó állomás építésének körülményeit. Korábban, 2018-ban a község befektetett 70 ezer lejt egy gázátadó felszerelésébe, de a vonatkozó jogszabály módosítása után ezt nem a község, hanem a Székelyföldön koncessziós joggal bíró Hargaz Rt. szerelhette volna fel, az árak pedig azonnal drágultak, akkor 800 ezer lejre, így nem tudtak előrelépni.
Kozma István csíkszentsimoni polgármester szerint idén év elején megrendelték a Hargaz-on keresztül a Transgaz regionális földgázelosztó állami vállalattól a gázátadó állomás terveit, amelyek nemsokára elkészülnek. Ez viszont most a csatlakozási díjszámítás alapján várhatóan áfával együtt 1 millió 857 ezer lejbe fog kerülni – tudtuk meg érdeklődésünkre Kovács Domokostól. A Hargaz Rt. műszaki igazgatója szerint a tervek gyakorlatilag kész vannak, ezután az építési engedély igénylésének folyamata következik.
,,Ajánlatot kértünk két vállalkozástól a teljes körű megvalósításra, ezek beérkezése után lehet véglegese döntést hozni a az önkormányzattal a további teendőkről” – mondta el az illetékes, aki hozzátette, az eddigi gyakorlat szerint a települések finanszírozták az átadó építését saját, pályázati vagy egyéb forrásból. Azt is pontosította, hogy
A gázátadó költségeit is befoglalta a község abba a pályázatba, amelyet a hálózatépítés költségeinek biztosítása érdekében nyújtanak be az Európai Alapok Minisztériumához – ismertette a községvezető. Ha nem lesz erre lehetőség, akkor önerőből próbálják meg kivitelezni, mivel a Hargita megyei önkormányzat biztosított már pénzt erre a célra, így a költségek fele a község rendelkezésére áll – részletezte Kozma István.
A pályázat mintegy 30 millió lej értékű beruházásról szól, a község Csíkszentimrével társult ehhez, mivel egy bizonyos számú bekötés a támogatás feltétele, és ezt így lehet biztosítani. ,,Remélhetőleg így el tudjuk érni a bekötési számot és kaphatunk finanszírozást erre a pályázatra.
– vázolta a polgármester, hozzátéve, az önrész kevéssel haladja meg a költségek 10 százalékát. A kivitelezés elkezdése a finanszírozástól, illetve a közbeszerzési eljárástól függ, de amennyiben kedvezően bírálják el a pályázatot, két-három év múlva már a hálózatépítés is elkezdődhet. Kozma Istvánt arról is kérdeztük, mekkora a lakossági igény a földgázra. Mint elmondta,
Ehhez aláírt vállalásra is szükség van a jelentkezők részéről, hogy ők fogyasztók lesznek, amikor lesz gáz – ismertette. Korábban az volt az elképzelés, hogy két szakaszban történne a községi gázhálózat kiépítése, elsőként a gázátadó állomás és 3,5 kilométernyi gázhálózat készült volna el az ipari övezetben, utána pedig a vasúton túli rész. Ez már nincs érvényben, a pályázati dokumentáció a teljes községi gázhálózat kiépítéséről szól – tudtuk meg. A gázátadó helyét a község határában, a fővezeték mellett jelölték ki, méretei pedig lehetővé teszik a lakosság, és az ipari fogyasztók ellátását is.
A kérdés viszont az, hogy mikor jön majd földgáz a vezetéken, ez pedig egyre sürgetőbb a Csíkszentsimonban két sörfőzdét működtető Csíki Sör Manufaktúra, és az előkészületben levő két másik üzem, a snack- illetve malátagyár számára. ,,Évekkel ezelőtt Borboly Csaba megyeitanács-elnök úr ígéretet tett arra, hogy segít a földgáz ide vezetésében. Amikor felmerült a csipszüzem építése, és megnéztük, hogy a Csíki Sörnél mekkora segítség lenne, ha nem elektromos gőzgenerátorokat használnánk, hanem esetleg lenne gáz, akkor az elnök úr ezt elvállalta.
– fakadt ki kérdésünkre a vállalkozások tulajdonosa, Lénárd András, aki szerint 30 és 50 millió euró közötti összeget költöttek és költenek el folyamatosan a megyében, és ennek ellenére nincs kommunikáció a megye vezetésével, amit elfogadhatatlannak tart.
Csak akkor tud fejlődni a térség, ha annak vezetői irányt tudnak mutatni. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A készülő snackgyárban például ahhoz, hogy a termelést elindítsák jövő év elején, a beruházásként méregdrága, és a termék árában is megjelenő cseppfolyós gáz használatát kellett válasszák, nagy méretű tartályok rendszerét kiépítve – tért ki a helyzetre. A sörfőzdék, a különböző csipszeket és más élelmiszereket előállító burgonyafeldolgozó, illetve a sörgyártáshoz szükséges malátát előállító, még el nem készült üzem egyébként évente összesen 3 millió köbméternyi földgázt használna fel a számítások szerint.
Erre az elmúlt hat évben egyszer volt példa, akkor előjött a földgáz kérdése, és azt ő felvállalta. Mi elindítjuk a termelést, de indulásból hátrányban leszünk, mert nem elég az új termék, új márka, de drágán is tudjuk előállítani. Ennek nem így kellene történnie. Hat-hét éve van az asztalon a krumplifeldolgozó üzem témája, de nem történt előrelépés” – adott hangot elégedetlenségének Lénárd.
Kerestük Borboly Csabát, a Hargita megyei tanács elnökét az elhangzottakkal kapcsolatban, hogy megkérdezzük, a megyei tanács milyen segítséget tudna nyújtani a gázvezetéshez a gázátadó állomás számára kiutalt összegeken kívül, de kérdéseinkre nem kaptunk választ.
Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
A neves bécsi Musikverein koncertteremben lépett fel a marosvásárhelyi filharmónia péntek este. Ez volt az első olyan fellépése egy romániai filharmóniának a zene fővárosában, amely a Musikverein beütemezett programjában szerepelt.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.
Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.
Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
2 hozzászólás