Összesen 152 ANL-tömbházlakás található Csíkszeredában. Közel harminc család veszítheti el a lakhelyét
Fotó: Veres Nándor
Közel harminc csíkszeredai család maradhat fedél nélkül, miután nem hosszabbították meg az általuk használt ANL-lakásra a szerződésüket erre az évre. Ennek oka, hogy noha egy helyi határozat ezt megköveteli, a szerződések birtokosai nem rendelkeznek állandó csíkszeredai munkahellyel. A szóban forgó határozatot még 2016-ban fogadták el, de most alkalmazzák először, így a bérlőket és az új városvezetést is váratlanul érte a kialakult helyzet. Megoldás egyelőre nincs.
2021. március 03., 13:512021. március 03., 13:51
2021. március 03., 14:402021. március 03., 14:40
Hatalmas felháborodást váltott ki a Facebookon, hogy több, az Országos Lakásügynökség (ANL) által épített tömbházban lakó család bérleti szerződését nem hosszabbították meg Csíkszeredában, mivel a szerződés haszonélvezője nem rendelkezett állandó munkahellyel a városban. A jogi szabályozás kusza a témában, és mint kiderült, egy helyileg meghozott, később viszont még nem alkalmazott határozat a probléma forrása. A kilakoltatás szélén álló családok nem tudják, mihez kezdenek, ha nem rendeződik a helyzetük.
Az ANL-tömbházlakások bérlésére vonatkozó feltételeket a 2001-ből származó 962-es kormányrendelet szabályozza. A feltételek közé tartozik például, hogy az igénylő nem lehet 35 évnél idősebb, nem rendelkezhet saját lakással, ahogy a családtagjai sem, és az állandó munkahelyének azon a településen kell lennie, ahol a bérelendő lakás található. Utóbbi feltétel viszont csak az első alkalommal történő bérlésnél szerepel, a szerződéshosszabbításnál már nem.
Az országos előírások mellett azonban helyi határozatokkal is szabályozzák a kérdést, így született meg a csíkszeredai önkormányzat 2016-ból származó 165-ös számú határozata. Az ebben elfogadott kritériumrendszer tartalmazza egyebek mellett azt a feltételt, hogy
Amint azt megtudtuk, a gond abból is fakad, hogy a szóban forgó határozatot 2016 óta egyszer sem alkalmazták, egészen mostanáig. Az idei szerződéshosszabbítások elbírálása során ugyanis figyelembe vették a munkahelyre vonatkozó feltételt, és mint kiderült, számos család esetében nem rendelkezik csíkszeredai munkahellyel a bérlő, ezért nem hosszabbították meg a szerződésüket. Az egyik érintett megkeresésünkre elmondta,
A lakók szerződései január végén jártak le, addig viszont nem kaptak visszajelzést az önkormányzat részéről azzal kapcsolatban, hogy gond lehet a hosszabbítással a munkahelyek miatt.
Február elején aztán tájékoztatták őket, hogy felkereshetik a hivatalt az új szerződések átvétele céljából, és akkor szembesült mintegy 25 család azzal, hogy a hosszabbítás esetükben nem történt meg. Az érintettek azóta közösen próbálnak megoldást találni a problémára, jelenleg pedig
Mint az érintett részletezte, a csíkszeredai önkormányzat 2016-os határozata korábban egyszer sem volt érvénybe léptetve, minden évben meghosszabbították azóta a szerződésüket. Elismerte ugyan, hogy az országos szabályozásban szerepel a munkahelyre vonatkozó feltétel, de csak a lakás kiutalásánál, a szerződéshosszabbításnál már nem. Ezért tartják igazságtalannak a döntést, ráadásul
A városban egyébként összesen 152 ANL-tömbházlakás található a Pacsirta sétányon és a Nagyrét utcában, mindkét helyszínen többen kerültek kilátástalan helyzetbe.
Fotó: Veres Nándor
A lapunkkal részleteket megosztó illető kérdésünkre arra is kitért, hogy változó, melyik család mekkora összegű bért fizet az ANL-s lakásokért, de az biztos, hogy
A legtöbb érintett család ráadásul több gyereket nevel, és nem tudják, mit fognak tenni, ha nem sikerül megoldást találni. „Nincs ahová menjünk, mindannyian azért vagyunk itt, mert nincs más lehetőségünk” – fogalmazott.
Korodi Attila csíkszeredai polgármester megkeresésünkre elmondta, a jelenlegi állás szerint huszonhét család esetében maradt el a szerződéshosszabbítás, de ez a szám még változhat, mert egyelőre nem tudtak minden érintettel beszélni. A városvezető ugyanakkor azt is felidézte, miként jutottak el idáig.
„Azzal szembesültünk, hogy az ANL-s tömbházakat kiosztó- és szerződéshosszabbító bizottság jelezte, az előírások betartása érdekében a bérlőknek – akinek a neve a szerződésben szerepel – kötelező módon csíkszeredai munkahellyel kell rendelkezniük. Mondtuk, hogy rendben van, ezt értjük, de feltettük azt a kérdést is, hogy eddig hogy volt? Azt a választ kaptuk, hogy eddig nem tartották be a szabályokat, amelyeket a 2016-os döntés tartalmaz. Ezt követően keresni kezdtük a megoldásokat a kialakult helyzetre, és felvettük a kapcsolatot a bukaresti ANL-s ügynökséggel. Azt mondták, hogy ha a helyi szabályzatban benne van, akkor azt határozottan így kell alkalmazni.
– nehezményezte Korodi. Hozzátette, a 2016-os döntést meglepőnek és túl merevnek tartja. „Az egy dolog, hogy van egy kiindulási pont, amely kimondja, hogy legyen csíkszeredai munkahelye valakinek a családban, de ez nem feltétlenül a családfő vagy a szerződés birtokosa kell legyen, hiszen egy család több személyből áll” – tette hozzá.
Több megoldást is próbáltak találni a kialakult helyzetre, egyelőre kevés sikerrel. Felmerült például, hogy megoldás lehet-e az, ha most hirtelen lesz egy helyi munkahelyük az érintetteknek, de kiderült, hogy nem.
a szerződések ugyanis még január végén lejártak. Emellett a szabályok módosítása is felmerült, és ezt Korodi szerint meg is fogják tenni a jövőben, mivel a jelenlegi feltételek túl szigorúak. Ez azonban egy hosszabb eljárás, közvitát is ki kell írni, így a jelenlegi helyzetben ez nem jelent megoldást.
„Adtunk egy határidőt, ami március vége, de mi abban vagyunk érdekeltek, hogy mindenki megfelelő megoldást találjon, ezért ez a határidő csak irányadó. Azt is felajánlottuk, hogy társuljanak a családok, és kérjenek a bíróságon egy értelmezést a családjogi kódex és a szűkkörű szabályozási rendszer között, amely azt mondja, hogy feltétlenül a szerződés birtokosának kell csíkszeredai munkahellyel rendelkeznie. Ha már hoztak 2016-ban egy ilyen döntést, foglalkozni is kellett volna vele, mert így most az alkalmazás elmulasztásának a bérlők isszák meg a levét, morálisan pedig rajtunk csattan az ostor” – zárta a polgármester.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
3 hozzászólás