Rendőrségi felvezetéssel érkeztek meg pénteken délben az első konténerek a székelyudvarhelyi kórházba
Fotó: Beliczay László
Megérkeztek a székelyudvarhelyi kórházba az első konténerek, amelyekből – a koronavírus-gyanús páciensek elhelyezésére szolgáló – konténerkórházat hoznak létre a kórház udvarán. Fejlesztették az egészségügyi intézmény oxigénellátását, súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek, illetve bizonyos daganatos betegségekben szenvedők vérplazmával történő kezeléséhez szükséges készülékeket vásároltak, továbbá létrehozzák a megyei vérközpont székelyudvarhelyi alegységét.
2020. november 20., 17:182020. november 20., 17:18
Sajtótájékoztatón számoltak be a kórházi ellátást érintő fontos beruházásokról és fejlesztésekről a székelyudvarhelyi városháza és a kórház közös sajtótájékoztatóján pénteken Székelyudvarhelyen.
– jelentette be a sajtótájékoztatón Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere. Elmondta, olyan konténerek kerülnek elhelyezésre a kórház udvarán, amelyekben a koronavírus-gyanús pácienseket különíthetik és helyezhetik el biztonságosan, ameddig a teszteredményük elkészül. Ezzel hatékonyabbá tehetik a kórház épületében zajló egészségügyi ellátás folyamatait. Az egészségügyi intézményben létrehozzák a megyei vérközpont alegységét is, ezzel kapcsolatban a kórház főigazgatója már tájékoztatta a hivatalt az igényekről, a városvezetés pedig ebben az ügyben is maximálisan támogatja a kórházat – folytatta a polgármester.
Fotó: Beliczay László
András Lehel, a Szent Pio Egyesület köré csoportosuló támogatói vállalkozókör képviselője, illetve önkormányzati képviselő arról beszélt, hogy az eredeti tervekhez képest időközben az a döntés született, hogy
Így a vállalkozói kör által tavasszal összeadott támogatások megmaradt összeg jó részét más eszközbeszerzésekre tudják fordítani. A konténerkomplexum költségei – szállítás, összeszerelés, üzembe helyezés, bérlés – így egy évre 50 ezer euróba kerül majd. A tizenöt konténerből egy vizesblokként – férfi, női mosdóval – szolgál majd, ötből folyosót alakítanak ki, onnan lehet majd bejutni azokba a helyiségekbe, amelyekben a pácienseket elhelyezik. A szóban forgó konténereket középen kettéosztják, így egyenként lehet majd elkülöníteni a koronavírus-gyanús betegeket, összesen tizenötöt, ugyanis három helyiséget adminisztratív célokra – iroda, öltöző, gyógyszerellátó – tart majd fenn a kórház – részletezte a konténerkomplexum beosztását András Lehel.
Fotó: Beliczay László
A konténerkomplexum egy évre kiszámított bérleti díjának a kétharmadát a Szent Pio Egyesület köré csoportosuló támogatói vállalkozókör fogja finanszírozni, egyharmad arányban pedig a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SzKA). Csáki Rozália, az alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta, a koronavírus-járvány okozta nehézségek enyhítésére irányuló tevékenységek finanszírozása érdekében az SzKA már tavasszal adománygyűjtésbe kezdett, az akkor összegyűlt 264 ezer lejből megmaradt 37 ezer lej mellé pedig még sikeresen megpályáztak a közelmúltban egy 50 ezer lejes pályázati finanszírozást. Az így összegyűlt pénzből az alapítvány rendezi a konténerkomplexum Székelyudvarhelyre történő szállításának a költségeit, valamint az első három havi bérleti díjat.
Fotó: Beliczay László
A székelyudvarhelyi kórház a kieső személyzet egy részét a nővérképző utolsó éves, illetve másodéves önkéntes jelentkezőiből tudja pótolni, a kieső szakszemélyzetet pedig átcsoportosításokkal – jelentette be Lukács Antal. Az egészségügyi intézmény főigazgatója elmondta, a kórházban mindvégig kézben tartották a járványügyi helyzetet, ezt bizonyítja az is, hogy az akkreditálási folyamatot sem szakították meg, és nemrég meg is kapták a 3-as besorolást.
– magyarázta a főigazgató. A Szent Pio Egyesület köré csoportosuló támogatói vállalkozókör vásárolta meg a vérplazmás kezelésekhez szükséges készüléket, továbbá egy véranalizátort – összesen 35 ezer euróért –, a készülékek már a megyei vérközpont rendelkezésére állnak, ahol éppen a napokban zajlott le a személyzet felkészítése a készülék használatára.
Utóbbin a székelyudvarhelyi kórház egyik labororvosa, illetve egy asszisztens is részt vett, ugyanis
Ahhoz, hogy ilyen jellegű tevékenységet végezhessenek, törvénymódosítási javaslatot kell előterjeszteni, ezt már megtették – közölte a főigazgató.
A koronavírus-járvány kezdete óta jelentősen megnőtt a kórház oxigénfogyasztása: miközben áprilisban még 6000 liter folyékony oxigénre volt szüksége a kórháznak, októberre ez a szükséglet 22 000 literre nőtt. Elkerülhetetlenné vált a bővítés e téren is, így a korábbi hatezer literes oxigéntartályt egy 11 ezer literesre cseréltette ki a kórház vezetősége, és a korábbi egy helyett már kétszer töltik fel a tartályokat havonta – magyarázta Lukács Antal. A bővítés részeként növelték a kórházi kórtermekben az oxigéncsatlakozók számát is. A régi hatezer literes oxigéntartályt előbb Bukarestbe szállították ellenőrzésre, azt követően pedig a kórház székelykeresztúri alegységénél kerül elhelyezésre tartalék oxigénforrásként.
Csíkszentkirály is csatlakozik a regionális víz-és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. szolgáltatási területéhez. A község azért kényszerült erre, mert az önkormányzati közmű működése veszteséges volt, ráadásul a hatósági engedélye is hamarosan lejár.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
szóljon hozzá!