
Rendőrségi felvezetéssel érkeztek meg pénteken délben az első konténerek a székelyudvarhelyi kórházba
Fotó: Beliczay László
Megérkeztek a székelyudvarhelyi kórházba az első konténerek, amelyekből – a koronavírus-gyanús páciensek elhelyezésére szolgáló – konténerkórházat hoznak létre a kórház udvarán. Fejlesztették az egészségügyi intézmény oxigénellátását, súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek, illetve bizonyos daganatos betegségekben szenvedők vérplazmával történő kezeléséhez szükséges készülékeket vásároltak, továbbá létrehozzák a megyei vérközpont székelyudvarhelyi alegységét.
2020. november 20., 17:182020. november 20., 17:18
Sajtótájékoztatón számoltak be a kórházi ellátást érintő fontos beruházásokról és fejlesztésekről a székelyudvarhelyi városháza és a kórház közös sajtótájékoztatóján pénteken Székelyudvarhelyen.
– jelentette be a sajtótájékoztatón Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere. Elmondta, olyan konténerek kerülnek elhelyezésre a kórház udvarán, amelyekben a koronavírus-gyanús pácienseket különíthetik és helyezhetik el biztonságosan, ameddig a teszteredményük elkészül. Ezzel hatékonyabbá tehetik a kórház épületében zajló egészségügyi ellátás folyamatait. Az egészségügyi intézményben létrehozzák a megyei vérközpont alegységét is, ezzel kapcsolatban a kórház főigazgatója már tájékoztatta a hivatalt az igényekről, a városvezetés pedig ebben az ügyben is maximálisan támogatja a kórházat – folytatta a polgármester.
Fotó: Beliczay László
András Lehel, a Szent Pio Egyesület köré csoportosuló támogatói vállalkozókör képviselője, illetve önkormányzati képviselő arról beszélt, hogy az eredeti tervekhez képest időközben az a döntés született, hogy
Így a vállalkozói kör által tavasszal összeadott támogatások megmaradt összeg jó részét más eszközbeszerzésekre tudják fordítani. A konténerkomplexum költségei – szállítás, összeszerelés, üzembe helyezés, bérlés – így egy évre 50 ezer euróba kerül majd. A tizenöt konténerből egy vizesblokként – férfi, női mosdóval – szolgál majd, ötből folyosót alakítanak ki, onnan lehet majd bejutni azokba a helyiségekbe, amelyekben a pácienseket elhelyezik. A szóban forgó konténereket középen kettéosztják, így egyenként lehet majd elkülöníteni a koronavírus-gyanús betegeket, összesen tizenötöt, ugyanis három helyiséget adminisztratív célokra – iroda, öltöző, gyógyszerellátó – tart majd fenn a kórház – részletezte a konténerkomplexum beosztását András Lehel.
Fotó: Beliczay László
A konténerkomplexum egy évre kiszámított bérleti díjának a kétharmadát a Szent Pio Egyesület köré csoportosuló támogatói vállalkozókör fogja finanszírozni, egyharmad arányban pedig a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SzKA). Csáki Rozália, az alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta, a koronavírus-járvány okozta nehézségek enyhítésére irányuló tevékenységek finanszírozása érdekében az SzKA már tavasszal adománygyűjtésbe kezdett, az akkor összegyűlt 264 ezer lejből megmaradt 37 ezer lej mellé pedig még sikeresen megpályáztak a közelmúltban egy 50 ezer lejes pályázati finanszírozást. Az így összegyűlt pénzből az alapítvány rendezi a konténerkomplexum Székelyudvarhelyre történő szállításának a költségeit, valamint az első három havi bérleti díjat.
Fotó: Beliczay László
A székelyudvarhelyi kórház a kieső személyzet egy részét a nővérképző utolsó éves, illetve másodéves önkéntes jelentkezőiből tudja pótolni, a kieső szakszemélyzetet pedig átcsoportosításokkal – jelentette be Lukács Antal. Az egészségügyi intézmény főigazgatója elmondta, a kórházban mindvégig kézben tartották a járványügyi helyzetet, ezt bizonyítja az is, hogy az akkreditálási folyamatot sem szakították meg, és nemrég meg is kapták a 3-as besorolást.
– magyarázta a főigazgató. A Szent Pio Egyesület köré csoportosuló támogatói vállalkozókör vásárolta meg a vérplazmás kezelésekhez szükséges készüléket, továbbá egy véranalizátort – összesen 35 ezer euróért –, a készülékek már a megyei vérközpont rendelkezésére állnak, ahol éppen a napokban zajlott le a személyzet felkészítése a készülék használatára.
Utóbbin a székelyudvarhelyi kórház egyik labororvosa, illetve egy asszisztens is részt vett, ugyanis
Ahhoz, hogy ilyen jellegű tevékenységet végezhessenek, törvénymódosítási javaslatot kell előterjeszteni, ezt már megtették – közölte a főigazgató.
A koronavírus-járvány kezdete óta jelentősen megnőtt a kórház oxigénfogyasztása: miközben áprilisban még 6000 liter folyékony oxigénre volt szüksége a kórháznak, októberre ez a szükséglet 22 000 literre nőtt. Elkerülhetetlenné vált a bővítés e téren is, így a korábbi hatezer literes oxigéntartályt egy 11 ezer literesre cseréltette ki a kórház vezetősége, és a korábbi egy helyett már kétszer töltik fel a tartályokat havonta – magyarázta Lukács Antal. A bővítés részeként növelték a kórházi kórtermekben az oxigéncsatlakozók számát is. A régi hatezer literes oxigéntartályt előbb Bukarestbe szállították ellenőrzésre, azt követően pedig a kórház székelykeresztúri alegységénél kerül elhelyezésre tartalék oxigénforrásként.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
szóljon hozzá!