Engedélyre van szükség a beüzemeléshez. Illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A szakhatóság engedélyére várnak annak érdekében, hogy a Csíkszentsimonban és Csíkszentimrén kiépült gázhálózatot át tudják venni, és beüzemelni. Ezt követheti majd az üzemeltetővel történő szerződéskötés, és a szolgáltatás elindítása.
2025. január 20., 10:012025. január 20., 10:01
2025. január 20., 10:032025. január 20., 10:03
Az engedélyeztetési folyamata zajlik annak a gázhálózatnak, amelynek részeként több mint 40 kilométernyi gázvezeték készült el 2023-ban Szentsimonban, Csatószegen, illetve Szentimrén, a lakóházak és középületek számára szükséges csatlakozásokat is kiépítették, ugyanakkor a gázátadó állomást is felszerelték.
Az ütemtervnek megfelelően halad a kivitelezés, így decemberben befejezik a Csíkszentsimonban és Csíkszentimrén készülő földgázhálózat építését. A községeket a beruházás önrésze is terheli, amelyre csak részben van fedezetük.
Mint Kozma István csíkszentsimoni polgármester, a projekt felelőse tájékoztatott, tavaly év vége előtt sikerült összeállítaniuk az engedélyeztetési dokumentációt, amely a gázhálózat létrehozására vonatkozik, ezt továbbították az Országos Energiaszabályozási Hatóságnak (ANRE), most pedig az engedélyt várják.
Ezt követően tudják átvételezni a munkálatokat a kivitelezőtől, és utána kezdődhet meg a rendszer próbaüzemmódba helyezése, a nyomáspróbák elvégzése. A gázátadó-állomást a Transgaz regionális földgázelosztó állami vállalat kell átvegye az építőtől – tudtuk meg.
A községvezető azt mondta, reméli, minél hamarabb megérkezik az engedély és el lehet indítani a rendszer átvételezését. A lakossági fogyasztók egy részénél folyamatban van a belső hálózatok kiépítése a fogyasztási pontokhoz, sok helyen már el is készültek ezekkel a munkálatokkal, így csak a beüzemelést várják.
amelynek áfáját az Európai Alapok Minisztériuma fizeti. A két község számára 4 millió lej az önrész értéke. Noha Csíkszentsimon tartalékolt is erre a célra, 1,5 millió lejes hitelt vettek fel az államkincstártól, Szentimre számára pedig, mivel utóbbi község hiteligénylését először nem hagyták jóvá, szintén a község biztosította az önrészt.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
szóljon hozzá!