A kommunista rendszer romániai áldozatainak állítottak maradandó emléket vasárnap Székelykeresztúron. A felszólalók szerint az emlékmű emberi szenvedésekről, ugyanakkor a szabadság iránti vágyról szól.
2025. március 02., 16:182025. március 02., 16:18
Emléket állítottak egy kegyetlen rendszer áldozatainak
Fotó: Csató Andrea
A kommunista rendszer romániai áldozatainak állítottak maradandó emléket vasárnap Székelykeresztúron. A felszólalók szerint az emlékmű emberi szenvedésekről, ugyanakkor a szabadság iránti vágyról szól.
2025. március 02., 16:182025. március 02., 16:18
Zavaczki Walter Levente szobrászművész alkotásának leleplezését megelőzően Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere kijelentette: azoknak állítottak emléket, akik életükkel, szabadságukkal és méltóságukkal fizettek egy embertelen rendszer kegyetlenségeiért. Rámutatott, korából kifolyólag ő maga csak a visszaemlékezésekből kaphatott képet arról, hogy milyenek lehettek kommunizmus rémtettei.
– fogalmazott.
Fotó: Csató Andrea
Hangsúlyozta, az emlékmű leleplezése felemelő, mert tanúsítja, hogy nem felejtünk, ugyanakkor megrendítő, mert eszünkbe juttatja a diktatúra borzalmait.
Balogh Attila Márton, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja közölte, az emlékmű nem kiált és nem követel, mégis a maga létével kéri, hogy ne felejtsünk, ne engedjünk és minden időben lépjünk fel az elnyomás ellen, hiszen a szabadság megvédése közös felelősségünk.
– mondta.
Fotó: Csató Andrea
A szobor elkészítését kezdeményező Pál László, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének alelnöke kijelentette, egy emlékmű avatása mindig azt jelenti, hogy sikerrel véget ért egy küzdelem, ugyanakkor a jövőbe vetett hitet is jelképezi.
Ezt követően felidézte az általa is megélt diktatórikus rendszer borzalmait, amely során
az államosítás, a földbirtokosok vagyontárgyainak elkobzása, az emberek kényszerlakhelyekre való hurcolása, az egyházi vezetők és az értelmiségiek üldözése. Az ellenállókat pedig megkínozták és börtönbe zárták. Arra kért mindenkit, hogy ne adjuk fel hitünket, hagyományainkat, ne hagyjuk szétszóródni a nemzetünket.
Fotó: Csató Andrea
A székelykeresztúri Csézár Lajos, az elmúlt rendszer meghurcoltjainak képviselője rámutatott, az emlékművel hősök és áldozatok előtt tisztelgünk, ő pedig utóbbi kategóriába tartozik. 1962-ben ugyanis, az akkori Petőfi Sándor Középiskola tizedikes diákja volt, amikor egy román óráról meglepetésszerűen kihívták, majd civil ruhás személyek vitték el.
Néhány hetet töltött bilincsben, amely során folyton kihallgatásokra vitték a székelykeresztúri vagy a marosvásárhelyi Securitate (a román kommunista diktatúra titkosszolgálata) pincéjébe.
Fotó: Csató Andrea
Ugyanabban az évben november végén nyilvánosan elítélték – szerintük rendszerellenes versek írása miatt. Gyakorlatilag
Azt akkor nem hozták nyilvánosságra, hogy Csézár Lajosnak kapcsolata volt az unitárius egyház vezetőségével és papi hivatásra készült. Életét azonban derékba törték, hiszen nem követhette vágyait, kénytelen volt öntődében dolgozni. 1990-ben végül saját maga által készített iskolacsengőt adományozott egykori iskolájának. „Kitiltottak verseimért, de eszméim és rímeim ott vannak a csengő hangjában” – szögezte le.
Fotó: Csató Andrea
Az eseményen verset mondott Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének tiszteletbeli elnöke.
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Rekordhosszúságú, 21 méteres kürtőskalácsot sütöttek szombaton Csíkszentgyörgyön a hétvégi községünnep részeként, amivel a Guiness Rekordok könyvébe szeretnének bekerülni.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli a választási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Rangos egyházi eseménynek volt házigazdája Gyimesbükk szombaton. Székelyföld legkeletibb községében tartották a 28. Felcsíki Egyházi Kórustalálkozót. A római katolikus kórusok seregszemléjén több mint 600 kórustag lépett fel.
Gyergyószentmiklósra szólít az Egyfeszt július 31. és augusztus 3. között. Az összművészeti fesztivál idei kiadása is színvonalas, minőségi kulturális és zenei programokat kínál – jelentették be a szervezők.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – számolt be a Román Rendőrség szombati tájékoztatása alapján az Agerpres.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú riasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
1 hozzászólás