A kommunista rendszer romániai áldozatainak állítottak maradandó emléket vasárnap Székelykeresztúron. A felszólalók szerint az emlékmű emberi szenvedésekről, ugyanakkor a szabadság iránti vágyról szól.
2025. március 02., 16:182025. március 02., 16:18
Emléket állítottak egy kegyetlen rendszer áldozatainak
Fotó: Csató Andrea
A kommunista rendszer romániai áldozatainak állítottak maradandó emléket vasárnap Székelykeresztúron. A felszólalók szerint az emlékmű emberi szenvedésekről, ugyanakkor a szabadság iránti vágyról szól.
2025. március 02., 16:182025. március 02., 16:18
Zavaczki Walter Levente szobrászművész alkotásának leleplezését megelőzően Koncz Hunor János, Székelykeresztúr polgármestere kijelentette: azoknak állítottak emléket, akik életükkel, szabadságukkal és méltóságukkal fizettek egy embertelen rendszer kegyetlenségeiért. Rámutatott, korából kifolyólag ő maga csak a visszaemlékezésekből kaphatott képet arról, hogy milyenek lehettek kommunizmus rémtettei.
– fogalmazott.
Fotó: Csató Andrea
Hangsúlyozta, az emlékmű leleplezése felemelő, mert tanúsítja, hogy nem felejtünk, ugyanakkor megrendítő, mert eszünkbe juttatja a diktatúra borzalmait.
Balogh Attila Márton, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja közölte, az emlékmű nem kiált és nem követel, mégis a maga létével kéri, hogy ne felejtsünk, ne engedjünk és minden időben lépjünk fel az elnyomás ellen, hiszen a szabadság megvédése közös felelősségünk.
– mondta.
Fotó: Csató Andrea
A szobor elkészítését kezdeményező Pál László, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének alelnöke kijelentette, egy emlékmű avatása mindig azt jelenti, hogy sikerrel véget ért egy küzdelem, ugyanakkor a jövőbe vetett hitet is jelképezi.
Ezt követően felidézte az általa is megélt diktatórikus rendszer borzalmait, amely során
az államosítás, a földbirtokosok vagyontárgyainak elkobzása, az emberek kényszerlakhelyekre való hurcolása, az egyházi vezetők és az értelmiségiek üldözése. Az ellenállókat pedig megkínozták és börtönbe zárták. Arra kért mindenkit, hogy ne adjuk fel hitünket, hagyományainkat, ne hagyjuk szétszóródni a nemzetünket.
Fotó: Csató Andrea
A székelykeresztúri Csézár Lajos, az elmúlt rendszer meghurcoltjainak képviselője rámutatott, az emlékművel hősök és áldozatok előtt tisztelgünk, ő pedig utóbbi kategóriába tartozik. 1962-ben ugyanis, az akkori Petőfi Sándor Középiskola tizedikes diákja volt, amikor egy román óráról meglepetésszerűen kihívták, majd civil ruhás személyek vitték el.
Néhány hetet töltött bilincsben, amely során folyton kihallgatásokra vitték a székelykeresztúri vagy a marosvásárhelyi Securitate (a román kommunista diktatúra titkosszolgálata) pincéjébe.
Fotó: Csató Andrea
Ugyanabban az évben november végén nyilvánosan elítélték – szerintük rendszerellenes versek írása miatt. Gyakorlatilag
Azt akkor nem hozták nyilvánosságra, hogy Csézár Lajosnak kapcsolata volt az unitárius egyház vezetőségével és papi hivatásra készült. Életét azonban derékba törték, hiszen nem követhette vágyait, kénytelen volt öntődében dolgozni. 1990-ben végül saját maga által készített iskolacsengőt adományozott egykori iskolájának. „Kitiltottak verseimért, de eszméim és rímeim ott vannak a csengő hangjában” – szögezte le.
Fotó: Csató Andrea
Az eseményen verset mondott Szilágyi Árpád, a Volt Politikai Foglyok Hargita Megyei Szövetségének tiszteletbeli elnöke.
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás