Megérkezett. A megyében elsőként Csíkszeredában kezdődött el az orvosi személyzet beoltása
Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere és járványtani főorvosa kapták meg elsőként a koronavírus elleni oltóanyagot hétfőn reggel. A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője szerint hétfőn már öt Hargita megyei kórházban kezdődött el az orvosi személyzet beoltása.
2021. január 04., 12:312021. január 04., 12:31
2021. január 04., 22:432021. január 04., 22:43
Sergiu Sîngeorzan, a kórház járványtanász főorvosa kapta meg elsőként Hargita megyében a koronavírus elleni védőoltást. Történelmi pillanatnak nevezte és elengedhetetlen fegyvernek minősítette a vakcina Hargita megyébe való megérkezését.
– jelentette ki, hozzátéve, hogy a maszkhasználat és az óvintézkedések addig lesznek velünk, amíg a lakosság nagyobb része nem oltatja be magát.
Elhangzott, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi személyzetének húsz százaléka (nagyjából kétszáz személy) igényelte első körben a védőoltást, amelyre a főorvos úgy reagált, hogy többre számított. „Reméljük, hogy ez a szám a következő napokban emelkedni fog. Az azonban örvendetes és példaértékű, hogy az oltásra váró személyzetünk többsége az orvosok közül került ki” – részletezte.
Fotó: Veres Nándor
Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere Hargita megyében másodikként kapta meg a védőoltást.
– értékelt az oltás beadását követően.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta: az első szállítmány vasárnap éjszaka érkezett Csíkszeredába a brassói központi raktárból.
– részletezte.
Fotó: Veres Nándor
Ő is kiemelte, azt szeretné, ha a lakosság látná a pozitív példákat. „Az első beoltott személyek azok, akik az egészségügyi rendszer számára a legfontosabbak.
– mutatott rá. Beszámolója szerint a megyében levő orvosi személyzet számára összesen 675 dózis érkezett az első szállítmánnyal. Ebből 275 adagot az előzetesen feliratkozott egészségügyi személyzet, a kórház alkalmazottai mellett mentősök, az egészségügyi igazgatóság alkalmazottai és orvosi rendelők munkatársai kapnak meg. A megyébe érkezett dózisból egyébként az orvosok, kórházi dolgozók, családorvosok, gyógyszerészek, fogorvosok és ezek személyzetei, továbbá a szociális dolgozók részesülnek.
Fotó: Veres Nándor
Tar Gyöngyi arról is beszámolt, hogy az oltóanyagot szállító konvoj
Ugyanakkor a tölgyesi és maroshévízi kórházban is már hétfőn el tudták kezdeni az oltás beadását. „Ha elengedő igény mutatkozik, természetesen a hét minden napjára bevezetjük az oltás beadását” – tudatta az egészségügyi igazgatóság vezetője, aki szerint
Az oltóanyag beadására váró egyik kórházi asszisztens érdeklődésünkre elmondta, nem kételkedik a vakcina hatásosságában és hitelességében. Megjegyezte, március óta több páciens is elhalálozott már a csíkszeredai kórházban a koronavírus következtében, így nem volt kérdés számára, hogy már az elsők között beadassa-e a vakcinát.
Fotó: Veres Nándor
A vakcina beadásának menete
A speciális körülmények között, mélyhűtött dobozokban tárolt ampullákat a kiemelésüket követő öt napon belül kell beadni. A hűtődobozokban szállított vakcina beadásának folyamata a személyes adatok ellenőrzésével kezdődik. Ezután az előjegyzett személy beleegyező nyilatkozat tölt ki az oltás beadásáról. A következő helyiségben történik a vakcina beadása: ezt fertőtlenítés előzi meg, az oltóanyagot pedig a felkarba adják az oltások beadásához használt injekciós tűvel. A beadott mennyiséget bevezetik az elektronikus rendszerbe, így nyomon tudják követni a még raktáron levő készletet. A beoltott személyt végül az utolsó helységbe kísérik, ahol negyedórás pihenő alatt szemmel tartják, hogy vált-e ki az oltás esetleges mellékhatásokat, rosszullétet. Végül, aki megkapta az oltást, kézbe kapja a vakcina beadását alátámasztó orvosi bizonylatot is.
Fotó: Veres Nándor
Az orvosi személyzet számára más védőoltáshoz hasonlóan nem jár különleges folyamatokkal a vakcina beadása. Az 1,8 milliliteres gyógyszerampullából öt személy részesül, nekik egyenként 0,3 milliliter oltóanyagot adnak be. A tizenkét órás műszak (8–20 óra) alatt az előjegyzés alapján óránként tíz személyt tudnak beoltani a két, erre a célra kialakított helyiségben.
„A rendszer az első beadás után automatikusan előjegyzi a pácienst a második alkalomra a megfelelő adagú oltóanyaggal együtt. Így nem fordulhat elő az, hogy valaki csak egyszer részesüljön az oltóanyagból” – jelezte Tar Gyöngyi. Mint mondta, a második adag beadása után tizennégy nappal már megfelelő szintet ér el a szervezetben az ellenanyag.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
A Transzfogarasi úton történt tragikus medvetámadás ismét ráirányította a figyelmet Románia súlyos természetvédelmi problémájára: a barnamedve-állomány drámai túlszaporodására.
Egy 70–80 méteres szakadékból került elő annak a motorosnak a holtteste, akit csütörtökön megtámadott egy medve a Transzfogarasi úton, a Vidraru-tó közelében.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
Közzétette csütörtökön az oktatási minisztérium a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájának eredményeit.
Péntek reggeltől szombat reggelig az ország több mint felében másodfokú (narancssárga jelzésű), a többi területen pedig elsőfokú (sárga) hőségriasztás lesz érvényben – közölte csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás