Megérkezett. A megyében elsőként Csíkszeredában kezdődött el az orvosi személyzet beoltása
Fotó: Veres Nándor
Hargita megyében a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere és járványtani főorvosa kapták meg elsőként a koronavírus elleni oltóanyagot hétfőn reggel. A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője szerint hétfőn már öt Hargita megyei kórházban kezdődött el az orvosi személyzet beoltása.
2021. január 04., 12:312021. január 04., 12:31
2021. január 04., 22:432021. január 04., 22:43
Sergiu Sîngeorzan, a kórház járványtanász főorvosa kapta meg elsőként Hargita megyében a koronavírus elleni védőoltást. Történelmi pillanatnak nevezte és elengedhetetlen fegyvernek minősítette a vakcina Hargita megyébe való megérkezését.
– jelentette ki, hozzátéve, hogy a maszkhasználat és az óvintézkedések addig lesznek velünk, amíg a lakosság nagyobb része nem oltatja be magát.
Elhangzott, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosi személyzetének húsz százaléka (nagyjából kétszáz személy) igényelte első körben a védőoltást, amelyre a főorvos úgy reagált, hogy többre számított. „Reméljük, hogy ez a szám a következő napokban emelkedni fog. Az azonban örvendetes és példaértékű, hogy az oltásra váró személyzetünk többsége az orvosok közül került ki” – részletezte.
Fotó: Veres Nándor
Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere Hargita megyében másodikként kapta meg a védőoltást.
– értékelt az oltás beadását követően.
Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője elmondta: az első szállítmány vasárnap éjszaka érkezett Csíkszeredába a brassói központi raktárból.
– részletezte.
Fotó: Veres Nándor
Ő is kiemelte, azt szeretné, ha a lakosság látná a pozitív példákat. „Az első beoltott személyek azok, akik az egészségügyi rendszer számára a legfontosabbak.
– mutatott rá. Beszámolója szerint a megyében levő orvosi személyzet számára összesen 675 dózis érkezett az első szállítmánnyal. Ebből 275 adagot az előzetesen feliratkozott egészségügyi személyzet, a kórház alkalmazottai mellett mentősök, az egészségügyi igazgatóság alkalmazottai és orvosi rendelők munkatársai kapnak meg. A megyébe érkezett dózisból egyébként az orvosok, kórházi dolgozók, családorvosok, gyógyszerészek, fogorvosok és ezek személyzetei, továbbá a szociális dolgozók részesülnek.
Fotó: Veres Nándor
Tar Gyöngyi arról is beszámolt, hogy az oltóanyagot szállító konvoj
Ugyanakkor a tölgyesi és maroshévízi kórházban is már hétfőn el tudták kezdeni az oltás beadását. „Ha elengedő igény mutatkozik, természetesen a hét minden napjára bevezetjük az oltás beadását” – tudatta az egészségügyi igazgatóság vezetője, aki szerint
Az oltóanyag beadására váró egyik kórházi asszisztens érdeklődésünkre elmondta, nem kételkedik a vakcina hatásosságában és hitelességében. Megjegyezte, március óta több páciens is elhalálozott már a csíkszeredai kórházban a koronavírus következtében, így nem volt kérdés számára, hogy már az elsők között beadassa-e a vakcinát.
Fotó: Veres Nándor
A vakcina beadásának menete
A speciális körülmények között, mélyhűtött dobozokban tárolt ampullákat a kiemelésüket követő öt napon belül kell beadni. A hűtődobozokban szállított vakcina beadásának folyamata a személyes adatok ellenőrzésével kezdődik. Ezután az előjegyzett személy beleegyező nyilatkozat tölt ki az oltás beadásáról. A következő helyiségben történik a vakcina beadása: ezt fertőtlenítés előzi meg, az oltóanyagot pedig a felkarba adják az oltások beadásához használt injekciós tűvel. A beadott mennyiséget bevezetik az elektronikus rendszerbe, így nyomon tudják követni a még raktáron levő készletet. A beoltott személyt végül az utolsó helységbe kísérik, ahol negyedórás pihenő alatt szemmel tartják, hogy vált-e ki az oltás esetleges mellékhatásokat, rosszullétet. Végül, aki megkapta az oltást, kézbe kapja a vakcina beadását alátámasztó orvosi bizonylatot is.
Fotó: Veres Nándor
Az orvosi személyzet számára más védőoltáshoz hasonlóan nem jár különleges folyamatokkal a vakcina beadása. Az 1,8 milliliteres gyógyszerampullából öt személy részesül, nekik egyenként 0,3 milliliter oltóanyagot adnak be. A tizenkét órás műszak (8–20 óra) alatt az előjegyzés alapján óránként tíz személyt tudnak beoltani a két, erre a célra kialakított helyiségben.
„A rendszer az első beadás után automatikusan előjegyzi a pácienst a második alkalomra a megfelelő adagú oltóanyaggal együtt. Így nem fordulhat elő az, hogy valaki csak egyszer részesüljön az oltóanyagból” – jelezte Tar Gyöngyi. Mint mondta, a második adag beadása után tizennégy nappal már megfelelő szintet ér el a szervezetben az ellenanyag.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
1 hozzászólás