Egyszer ajánlható fel a két százalék

Előfordul, hogy az adófizetők egy éven belül – véletlenül – több szervezetnek is felajánlják jövedelemadójuk két százalékát. Ilyenkor az első rögzített felajánlás lesz az érvényes: tehát az a szervezet fogja megkapni a két százalékból befolyó pénzösszeget, amelynek adatlapját hamarabb vezetik be az adóhatóság adatbázisába.

Kozán István

2011. április 13., 14:522011. április 13., 14:52

2011. április 13., 18:272011. április 13., 18:27

Kitöltésre váró űrlap. Május közepéig lehet élni a felajánlásokkal

„A kitöltött űrlapok feldolgozásánál a felajánló adófizető személyi számát (CNP) is bevezetjük az adatbázisba, a rendszer pedig rögtön jelzi, ha az adott személyi szám már szerepel. Ilyen esetekben, mivel nincs jogunk eldönteni, hogy mely civil szervezethez, illetve alapítványhoz utalódjon a pénz, mindig érvénytelenítjük az aktuális adatlapot, és az először feldolgozott űrlap adatait tekintjük érvényesnek” – magyarázza megkeresésünkre Kedves Imre, a Hargita Megyei Közpénzügyi Vezérigazgatóság ügyvezető igazgatója.

Nem ez az első esztendő – teszi rögtön hozzá a szakember –, amikor ezzel a hibával találkoznak az adóhatóság alkalmazottai, arról azonban Kedvesnek nincs információja, hogy milyen gyakorisággal fordulnak elő már bevezetett személyi számok. Azt viszont elmondta, meglátása szerint nem beszélhetünk szándékos csalásról. „Szerintem csak arról lehet szó, hogy az adófizetők sokszor találkoznak olyan személyekkel, ismerősökkel, akik valamely civil szervezet tagjaként arra kérik, hogy nekik utalják a két százalékot. A megkérdezettek legtöbbször rábólintanak, és azonnal kitöltik az eléjük tett űrlapot” – vélekedik a közgazdász.

„Egy alkalommal én is találkoztam olyan esettel, hogy az adatbázis feldolgozásánál jelezték, az éppen feldolgozásra váró űrlapon levő személyi szám már szerepel náluk, tehát az illető egy másik alapítványnak is felajánlotta a két százalékát. Mivel ismertem az érintett személyt, rákérdeztem, ő pedig beismerte, önhibáján kívül elfelejtette, hogy pár hónap leforgása alatt talán két adatlapot is kitöltött” – nyújt magyarázatot a lehetséges félreértésekre egy csíkszeredai civil társaság vezetője.

Egyébként a civileknek hivatalosan nincs tudomásuk arról, hogy számukra név szerint kik ajánlották fel adójuk két százalékát, csak annyit tudhatnak, hogy mely településeken élnek azon adózók, akik az érintett szervezetnek utaltatják jövedelemadójuk két százalékát. Ide vonatkozó információ, hogy amennyiben a felajánló személyek késve, a május közepi határidő után postázzák a rendelkező nyilatkozatot az adóhatósághoz, a felajánlás ilyenkor elveszik.

Nem elhanyagolandó összegek

Napjainkban egyre több olyan civil szervezet működik a csíki régióban, amely különböző kampányok segítségével sikeresen szólítja meg a jövedelemadóval rendelkező személyeket. A Zöld SzékelyFöld Egyesület például három évvel ezelőtt csupán néhány száz lejnyi összeget tudott összegyűjteni a felajánlásokból, mára viszont már több ezerre duzzadt ez a szám.

„Tavaly 4500 lej gyűlt össze. Ezt az összeget többek között olyan programok finanszírozására költöttük, amelyeket nem pályázat útján nyertünk el. Például ezt az összeget az elhasznált háztartási olaj összegyűjtésére és a Föld napi biciklis felvonulásra fordítottuk” – tudtuk meg Csonta László egyesületvezetőtől.

A Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete 2009-ben 1100 lejt, tavaly pedig 1500 lejt tudott összegyűjteni a két százalékos felajánlásokból. Az összegeket a szervezet Hargita megye nagyobb városaiban található intézményei működtetésére költötte.

„Két százalékos” szervezetek

A Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro immár évek óta nyújt lehetőséget Csík környéki közhasznú civil szervezetek bemutatkozására. Felhívásunkra idén több mint egy tucat egyesület jelentkezett, ők az újság hasábjain (Csíki Hírlap, 2011. április 8–10.) ismertették tevékenységüket, illetve elérhetőségüket, amelyre átutalható a jövedelemadóból származó két százalék.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája

Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.

Egyre több gyermeket érint az autizmus valamely formája
2025. április 01., kedd

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook

A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.

A finn irodalom kiemelkedő alkotóit látja vendégül az idei SepsiBook
2025. április 01., kedd

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese

Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Felvette a pénzt, de nem árulta el a nevét a hatoslottó-sorsolás telitalálatos nyertese
2025. április 01., kedd

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba

Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.

Elkezdődött a beiratkozás az előkészítő osztályba
2025. április 01., kedd

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház

Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.

Felújítás miatt egy kis időre bezár a gyergyóalfalvi művelődési ház
2025. április 01., kedd

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók

Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.

Évfordulót ünnepelnek a Hargita megyei tűzoltók
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.

Rendőrök hozták a behívót
Rendőrök hozták a behívót
2025. április 01., kedd

Rendőrök hozták a behívót

2025. április 01., kedd

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit

Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.

Hét kilogramm kannabisz eladásakor értek tetten egy 30 éves férfit
2025. április 01., kedd

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét

Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.

Kilőtték a nyílt utcán hegyimentőre támadó medvét
2025. április 01., kedd

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el

Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

A hegyivadász dandár területére tévedt egy hárombocsos anyamedve – petárdákkal űzték el