Főként a kisgyerekes családok „mozdultak rá” a programra
Fotó: Pethő Melánia
Civil szervezetek, intézmények karolták fel a gyergyószentmiklósi városvezetés által indított Miénk itt a tér nevű kezdeményezést, különböző foglalkozásokat kínáltak mindazoknak, akik kipróbálták, milyen, amikor motorral hajtott járművek helyett biciklivel, rollerrel, görkorcsolyával vagy akár gyalogosan veszik birtokukba a város főterét. A Föld napjára időzített programon elsősorban a környezet megóvására irányult a figyelem, ugyanakkor a sport, a kézművesség is kiemelt szerepet kapott, az élőzene pedig jó hangulatot biztosított a szabadban végzett tevékenységekhez.
2018. április 23., 15:272018. április 23., 15:27
2018. április 23., 15:352018. április 23., 15:35
Havonta egyszer lezárja a városközponton áthaladó útszakaszt a forgalom elől a gyergyószentmiklósi városvezetés, lehetőséget kínálva a lakóknak, hogy
Első alkalommal vasárnap került erre sor. Bár nem az a cél, hogy rendezvényt hirdessenek ilyen alkalmakra, az ötletet felkaroló civil szervezetek, intézmények programokat kínáltak a résztvevőknek, sátraikban folyamatosan zajlottak a különféle tevékenységek.
Mivel vasárnap volt a Föld napja, az alkalom apropóján a környezettudatossághoz és környezet megóvásához kapcsolódó programokat kínált az érdeklődőknek az Amőba Öko Központ és a Naturland Alapítvány. Kérdőívezés, kézműves tevékenységek zajlottak standjaiknál, aszfaltrajzolásra biztatták a gyerekeket, a naturlandosok jóvoltából még akadálypályákat is teljesíthettek a biciklisek és a gyalogosok a lezárt úttesten.
Arra is jó ez a program, hogy nagyobb népszerűséget kapjon a kerékpáros, a görkorcsolyás közlekedés. Igaz ugyan, hogy a főtéren máskor is lehet biciklizni, de a kevés zöldövezet és a nagy forgalom miatt nagyon szennyezett itt a levegő” – fejtette ki a kezdeményezéssel kapcsolatos véleményét Bajkó Ildikó, az Amőba Öko Központ vezetője.
Akadálypályákat teljesíthettek az arra vállalkozók, de számos program közül lehetett választani
Fotó: Pethő Melánia
Kézműves foglalkozásokra várta az érdeklődőket a Fészek, Gyergyói Édesanyák Egyesülete, a Vöröskereszt helyi szervezete pedig a Beteg a babám programmal volt jelen, illetve az elsősegélynyújtás alapjaira is megtanították az arra fogékonyakat az önkéntesek, akik vércukorszint- és vérnyomásmérést is végeztek. A HalVirág Bábszínház az újságpapír újrahasznosítására adott ötleteket, és tanította meg a papírhajtogatás technikáját az érdeklődőknek, a Figura Stúdió Színház standjánál kávézni, teázni, tereferélni lehetett. Közben a gyergyói zenészekből verbuválódott csapat élőmuzsikája kellemes hangulatot biztosított a tevékenységekhez.
„Az a lényeg, hogy a lakók vegyék át a tér fölötti uralmat, hogy családbarát program váljon ebből a kezdeményezésből. Annak külön örvendünk, hogy máris sok civil szervezet felkarolta az ötletet, és aktívan részt is vettek.
– mondta lapunknak Csibi Márti, a Miénk itt a tér program felelőse. Mint jelezte, az első alkalommal bakik is adódtak. A park például eléggé szemetes volt vasárnap délelőtt, az egyik résztvevő civil szervezet képviselője takarította ki.
„A következő alkalomra pótolni fogjuk ezeket a hiányosságokat. Most a helyi rendőrök azonnal orvosolták a felmerülő problémákat és a közlekedésrendészet is nagyon együttműködő volt” – mondta Csibi Márti. Azt is megemlítette, hogy
„Már elkezdődött a kátyúzás. A kivitelezőt megkértük, hogy végezzék el a munkát a forgalomeltereléshez kijelölt útszakaszokon. Ha sikerül befejezni ott a kátyúzást, akkor legközelebb május 12-én lesz ismét lezárva a főtér, ha nem sikerül elvégezni az útjavító munkákat, akkor a dátum tolódni fog” – mondta a programfelelős.
Fotó: Pethő Melánia
Amit már biztosan tudni lehet, hogy a következő alkalommal az Esély Alapítvány ötletét karolják fel a szervezők: a sérült személyekre irányítják a figyelmet. Az alapítvány tevékenységét vezető Pupák Felméri Zsuzsannától megtudtuk,
– ennek megfelelően szerveznek majd programokat. Az eddig leszögezettek szerint lesz majd élőkönyvtár, aminek keretében sérültektől és szüleiktől lehet majd érdeklődni, tervben van ugyanakkor kosárlabda- és focimeccs, amit kerekesszékbe ülve egészségesek fognak majd játszani.
– mondta Pupák Felméri Zsuzsanna.
Mindezt tehát a tervek szerint május 12-én tudhatják meg az arra kíváncsiak, a legközelebbi Miénk itt a tér program alkalmával.
Marosvásárhelyen kórházba került szerdán öt iskolás gyermek, miután feltehetően részt vettek a TikTokon terjedő úgynevezett Superman-kihívásban.
Hargita Megye Tanácsának Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálata közös mentési gyakorlatot tartott a Neamț megyei Hegyimentő Közszolgálattal december 4-én, szerdán, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkban található Via Ferratán.
Lázár Ervin 1964-ben megjelent meseregénye nyomán mutatja be a gyergyószentmiklósi színtársulat A kisgyerek és az oroszlánok című gyerekelőadását december 7-én. Ezzel egy több mint 30 éve játszott előadást visznek színre újra.
Helyére került a Kézdivásárhely főterét ábrázoló bronzmakett, amelyet a Rotary Klub álmodott meg. A Tapintható Láthatatlan című projektet részben az önkormányzat által kezelt részvételi költségvetés útján finanszírozták.
Az általa vezetett gépkocsit szerdán reggel 7 óra körül állították meg a rendőrök, miközben a ludasi ipari övezet irányából a városközpont felé.
Firtosmartonoson egy idős férfi holttestét találták meg saját udvarában. Külsérelmi nyomokat nem észleltek kihívott rendőrök, de a halál okát majd a törvényszéki orvos állapítja meg.
Kisebb vibrációkra és hanghatásokra hívja fel a csíkszeredaiak figyelmét december 5-én 8 és 16 óra között a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, mivel a Sürgősségi Betegellátó Egységének építési munkálatai újabb munkafázisba érkeztek.
Egyetlen kutyát sem kell elaltatni a szépmezői menhelyen, az önkormányzat ugyanis megállapodott az állatok védelméért harcoló egyesülettel: amíg a ketrecekben tartózkodó ebek létszáma nem haladja meg a száznegyvenet, nem lépnek közbe.
A magyar nyelvű tudományművelésre irányította a figyelmet szerdai tudományos konferenciájával az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókja és az EME agrárszakosztálya. „Közös ügyet szolgálunk” – hangsúlyozta Nyárádi Imre-István.
Felhívással fordul a székelyföldi vállalkozások felé a csíkszeredai városháza, hogy kapcsolódjanak be a duális szakképzés fejlesztését célul kitűző konzorciumba, azaz fogadjanak szakiskolás gyakornokat. A jelentkezéseket december 16-ig várják.
szóljon hozzá!