Fotó: Bíró Blanka
Szimbolikus összegű felajánlásokat gyűjt a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, miután Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármestert tízezer lejre bírságolta a kormányhivatal a március 15-ei magyar zászlók és szimbólumok kitűzése miatt.
2021. március 18., 15:042021. március 18., 15:04
Benkő Erika, a jogvédelmi szolgálat vezetője csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, a gyűjtés valójában nem a pénzről szól, a közösség összetartozásának szimbóluma, azt jelzi, hogy a „nemtelen támadásoktól” meg tudjuk védeni magunkat. Ezért azt a kérést fogalmazzák meg, hogy mindenki csak egy lejt ajánljon fel, és nem többet erre a célra.
– mondta Benkő Erika. Felidézte, a közösség erejét, összetartását mutatja, hogy amikor George Simion a Románok Egyesítéséért Szövetség (AUR) képviselője Sepsiszentgyörgy főterén készített videóval uszított a magyar szimbólumok ellen, a közösségi oldalon több száz sepsiszentgyörgyi civilizált hozzászólásban öntudatosan megvédte a magyar jelképeket.
Minden évben, amikor március 15-e után pénzbírságokkal sújtják a polgármestereket, elsősorban jogi úton próbálják érvényesíteni az igazukat, de az igazságszolgáltatás malmai lassan őrölnek, legkevesebb egy év, amíg végleges döntés születik, így azonnal, még ebben a hangulatban tartották fontosnak a szimbolikus gyűjtést.
Folyamatban van egy platform készítése, néhány napon belül a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat oldalán online is be lehet fizetni az egy lejeket. Addig a sepsiszentgyörgyi irodába naponta 9–16 óra között lehet bevinni a pénzt. Arra kérik a sepsiszentgyörgyieket, készítsenek, osszanak meg fotókat az adakozásról, és biztassák erre ismerőseiket.
Különben a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat csütörtökön az ügyészségen tett feljelentést, mert Antal Árpád polgármestert a magyar zászlók kapcsán üzenetben halálosan megfenyegették. Amint arról beszámoltunk, a Kovászna megyei prefektúra ötezer lejre büntette a polgármestert a március 15-én a városban kitűzött magyar zászlókért, és további ötezer lejre a más magyar szimbólumok használatáért.
Idén is tízezer lejre bírságolta a Kovászna megyei kormányhivatal Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármestert, mert március 15-ére magyar szimbólumokkal díszítették fel a várost. A kétszer ötezer lejes bírságról szóló jegyzőkönyvet Cosmin Boricean alprefektus írta alá.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
4 hozzászólás