Alternatív megoldás az elektromos cigaretta. Kevésbé káros, mint a hagyományos dohányzás
Fotó: Gecse Noémi
A hagyományos értelemben vett dohányzáshoz képest mennyire káros a szervezetre az elektromos cigaretta, amely a térségünkben is egyre inkább elterjedőben van – ennek a kérdésnek jártunk utána szakember, illetve elektromos cigarettát használók megkérdezésével.
2018. március 13., 10:062018. március 13., 10:06
Kezdjük az alapoknál: az elektromos cigaretta egy akkumulátorról működő eszköz, amely a hagyományos cigaretta alternatívájaként jelent meg. Rendszerint egy fémcsőből áll, amelyben van egy párologtató, fűtőegység, illetve az ahhoz szükséges áramforrás, továbbá egy tartály. A tartályban oldott állagú nikotin és más vegyi anyagok találhatók.
Fotó: Gecse Noémi
A Wikipédia internetes enciklopédia szerint az elektromos cigarettát 2003-ban találta fel egy kínai férfi, 2004-ben került a kínai piacra, a következő években pedig világszerte elterjedt termékké vált.
Nem kell messze menni, manapság Csíkszeredában is mindennapos jelenség, hogy úgynevezett e-cigarettával pöfékelő embereket lássunk. Feltevődik azonban a kérdés, hogy ez a fajta dohányzás mennyire káros az egészségre?
Kurkó Csilla, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati osztályvezető főorvosa szerint
Egy egyesült államokbeli tanulmányt hozott fel példának, amelyben az elektromos cigaretta által kibocsájtott gőzt hasonlították össze a passzív dohányzás során beszívott káros anyagokkal.
Fotó: Gecse Noémi
– magyarázta. Azonban – tette hozzá –, az elektromos cigaretta is tartalmaz a szervezetre káros anyagokat, de míg a normál dohányosok esetében a tüdőtágulás 10-15 év alatt is kialakulhat, addig az elektromos cigarettások esetében jóval több időbe telhet, akár 40 évbe is.
Rendkívül káros szenvedély
Nemrég a dohányzás szervezetre gyakorolt rendkívül káros hatásairól beszélt Kurkó Csilla tüdőgyógyász főorvos a Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadás- és beszélgetéssorozaton. Mint akkor elmondta, a statisztikai adatok szerint a tüdőrák rengeteg emberéletet követel világszerte, tapasztalatai szerint pedig a tüdődaganatosok 80 százaléka dohányos. Ez a folyamat hosszú időn át alakul ki, és kezdetben nem jár tünetekkel. A tüdőrák idővel megjelenő, jellemző tünetei között szerepel a tartós köhögés, a légszomj, a ziháló légzés és számos további panasz. „A dohányosokra jellemző, hogy kezdetben nem akarják észrevenni ezeket a tüneteket, a nem dohányos betegek sokkal hamarabb észreveszik, hogy valami nincsen rendben. A cigarettázók sokkal később fordulnak orvoshoz ezzel” – mondta. Csíkszeredában hetente két-három személyt diagnosztizálnak tüdődaganattal, ezeknek az eseteknek pedig háromnegyede már műthetetlen. Közülük húsz százalék az, aki a diagnózistól számított első évet túléli.
A lapunk által megszólaltatott elektromos cigarettázók szerint ez a fajta dohányzás,
„Sokkal olcsóbb. Nyilván elsőként meg kell venni az elektromos cigarettát, amely 150-200 lej között van. Az követően havi 50 lejbe kerül a szerkezetbe járó folyadék (patronokban tárolt, aromásított folyadék). Az elektromos cigi előtt napi egy csomag cigarettát szívtam, el lehet képzelni, hogy az mennyivel volt drágább” – fogalmazott érdeklődésünkre egy csíkszeredai fiatal.
– számolt be tapasztalatairól egy másik, elektromos cigarettát használó személy.
Fotó: Gecse Noémi
A cigarettázás káros hatásainak megelőzésére és leküzdésére vonatkozó, 2002-ből származó 349-es számú törvény kiegészítésére és módosítására vonatkozó, 2016-ból származó 15-ös számú törvény előírásai nem térnek ki egyértelműen arra, hogy szabad-e vagy sem zárt helyeken használni az elektromos cigarettát.
Így, mivel a törvény más esetekben nem tiltja az elektromos cigaretta használatát,
Valódi dohánnyal működő e-cigaretta
A szóban forgó elektromos cigaretta mellett nemrég egy hasonló terméket vezetett be a világ egyik legnagyobb dohánygyártója, a Philip Morris vállalat. Ez a fajta elektromos cigaretta nem vízgőzös nikotinnal működik, mint a hagyományos e-cigaretták, hanem valódi dohánnyal. A kimutatások szerint ezzel mintegy kilencven százalékkal csökkenthető a tüdőbe kerülő káros anyagok aránya. Az IQOS-nek nevezett eszköz felforrósítja a dohányt, viszont nem égeti el azt. A dohányosok így hozzájuthatnak a napi nikotinadagjukhoz, de mivel a dohány nem ég el, nem szabadulnak ki belőlük az egészségkárosító anyagok, legalábbis ezt állítja a gyártó.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!