Alternatív megoldás az elektromos cigaretta. Kevésbé káros, mint a hagyományos dohányzás
Fotó: Gecse Noémi
A hagyományos értelemben vett dohányzáshoz képest mennyire káros a szervezetre az elektromos cigaretta, amely a térségünkben is egyre inkább elterjedőben van – ennek a kérdésnek jártunk utána szakember, illetve elektromos cigarettát használók megkérdezésével.
2018. március 13., 10:062018. március 13., 10:06
Kezdjük az alapoknál: az elektromos cigaretta egy akkumulátorról működő eszköz, amely a hagyományos cigaretta alternatívájaként jelent meg. Rendszerint egy fémcsőből áll, amelyben van egy párologtató, fűtőegység, illetve az ahhoz szükséges áramforrás, továbbá egy tartály. A tartályban oldott állagú nikotin és más vegyi anyagok találhatók.
Fotó: Gecse Noémi
A Wikipédia internetes enciklopédia szerint az elektromos cigarettát 2003-ban találta fel egy kínai férfi, 2004-ben került a kínai piacra, a következő években pedig világszerte elterjedt termékké vált.
Nem kell messze menni, manapság Csíkszeredában is mindennapos jelenség, hogy úgynevezett e-cigarettával pöfékelő embereket lássunk. Feltevődik azonban a kérdés, hogy ez a fajta dohányzás mennyire káros az egészségre?
Kurkó Csilla, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati osztályvezető főorvosa szerint
Egy egyesült államokbeli tanulmányt hozott fel példának, amelyben az elektromos cigaretta által kibocsájtott gőzt hasonlították össze a passzív dohányzás során beszívott káros anyagokkal.
Fotó: Gecse Noémi
– magyarázta. Azonban – tette hozzá –, az elektromos cigaretta is tartalmaz a szervezetre káros anyagokat, de míg a normál dohányosok esetében a tüdőtágulás 10-15 év alatt is kialakulhat, addig az elektromos cigarettások esetében jóval több időbe telhet, akár 40 évbe is.
Rendkívül káros szenvedély
Nemrég a dohányzás szervezetre gyakorolt rendkívül káros hatásairól beszélt Kurkó Csilla tüdőgyógyász főorvos a Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadás- és beszélgetéssorozaton. Mint akkor elmondta, a statisztikai adatok szerint a tüdőrák rengeteg emberéletet követel világszerte, tapasztalatai szerint pedig a tüdődaganatosok 80 százaléka dohányos. Ez a folyamat hosszú időn át alakul ki, és kezdetben nem jár tünetekkel. A tüdőrák idővel megjelenő, jellemző tünetei között szerepel a tartós köhögés, a légszomj, a ziháló légzés és számos további panasz. „A dohányosokra jellemző, hogy kezdetben nem akarják észrevenni ezeket a tüneteket, a nem dohányos betegek sokkal hamarabb észreveszik, hogy valami nincsen rendben. A cigarettázók sokkal később fordulnak orvoshoz ezzel” – mondta. Csíkszeredában hetente két-három személyt diagnosztizálnak tüdődaganattal, ezeknek az eseteknek pedig háromnegyede már műthetetlen. Közülük húsz százalék az, aki a diagnózistól számított első évet túléli.
A lapunk által megszólaltatott elektromos cigarettázók szerint ez a fajta dohányzás,
„Sokkal olcsóbb. Nyilván elsőként meg kell venni az elektromos cigarettát, amely 150-200 lej között van. Az követően havi 50 lejbe kerül a szerkezetbe járó folyadék (patronokban tárolt, aromásított folyadék). Az elektromos cigi előtt napi egy csomag cigarettát szívtam, el lehet képzelni, hogy az mennyivel volt drágább” – fogalmazott érdeklődésünkre egy csíkszeredai fiatal.
– számolt be tapasztalatairól egy másik, elektromos cigarettát használó személy.
Fotó: Gecse Noémi
A cigarettázás káros hatásainak megelőzésére és leküzdésére vonatkozó, 2002-ből származó 349-es számú törvény kiegészítésére és módosítására vonatkozó, 2016-ból származó 15-ös számú törvény előírásai nem térnek ki egyértelműen arra, hogy szabad-e vagy sem zárt helyeken használni az elektromos cigarettát.
Így, mivel a törvény más esetekben nem tiltja az elektromos cigaretta használatát,
Valódi dohánnyal működő e-cigaretta
A szóban forgó elektromos cigaretta mellett nemrég egy hasonló terméket vezetett be a világ egyik legnagyobb dohánygyártója, a Philip Morris vállalat. Ez a fajta elektromos cigaretta nem vízgőzös nikotinnal működik, mint a hagyományos e-cigaretták, hanem valódi dohánnyal. A kimutatások szerint ezzel mintegy kilencven százalékkal csökkenthető a tüdőbe kerülő káros anyagok aránya. Az IQOS-nek nevezett eszköz felforrósítja a dohányt, viszont nem égeti el azt. A dohányosok így hozzájuthatnak a napi nikotinadagjukhoz, de mivel a dohány nem ég el, nem szabadulnak ki belőlük az egészségkárosító anyagok, legalábbis ezt állítja a gyártó.
Először szervezik meg a szárhegyiek a káposztalé-kóstoló versenyt, amelyet a Szárhegyi Káposztaházában tartanak vasárnap. Jó hangulatú közösségi rendezvény formálódik.
Lépésben halad a forgalom a Prahova-völgyén, az 1-es jelzésű országúton (DN1) – figyelmeztet pénteken délután a román rendőrség közlekedési tájékoztató központja.
Pénteken 15.38-kor leállították a vasúti forgalmat a fehéregyházi vasútállomáson és környékén, mivel egyik tartálykocsiból benzin kezdett folyni – közölte a román állami vasúttársaság (CFR).
Az ünnepi időszak lejártával sokan a szabadba mennének a hétvégén, különböző Facebook-csoportokban a Hargita megyei sípályák nyitva tartásáról érdeklődnek a téli sportok szerelmesei. Összegyűjtöttük hát ezek programját.
Hétfőtől kezdődik a kidobott karácsonyfák begyűjtése Marosvásárhelyen – tájékoztat közleményében a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal.
December 23-a és 31-e között körülbelül harminc alkalommal volt szükség a Hargita megyei hegyimentők közbelépésére, legtöbbször a sípályákon vagy azok környékén történt balesetek miatt.
Életének 55. évében, szilveszter napján tragikus hirtelenséggel elhunyt id. Kóré Géza, a sokak által ismert és tisztelt székelyszenterzsébeti cigányprímás. Temetése vasárnap lesz szülőfalujában.
Szerepet vállal a szentegyházi önkormányzat a REPowerEU program keretében meghirdetett napelem- és energiatároló (akkumulátor) rendszerekre való pályázati ügyintézésben.
A sepsiszentgyörgyi Jókai utcában keletkezett tűzesethez riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat január másodikán, az esti órákban.
Súlyos baleset történt Beresztelke és Mezőszentandrás között pénteken délelőtt. Egy személy a roncsok közé szorult.
szóljon hozzá!