Alternatív megoldás az elektromos cigaretta. Kevésbé káros, mint a hagyományos dohányzás
Fotó: Gecse Noémi
A hagyományos értelemben vett dohányzáshoz képest mennyire káros a szervezetre az elektromos cigaretta, amely a térségünkben is egyre inkább elterjedőben van – ennek a kérdésnek jártunk utána szakember, illetve elektromos cigarettát használók megkérdezésével.
2018. március 13., 10:062018. március 13., 10:06
Kezdjük az alapoknál: az elektromos cigaretta egy akkumulátorról működő eszköz, amely a hagyományos cigaretta alternatívájaként jelent meg. Rendszerint egy fémcsőből áll, amelyben van egy párologtató, fűtőegység, illetve az ahhoz szükséges áramforrás, továbbá egy tartály. A tartályban oldott állagú nikotin és más vegyi anyagok találhatók.
Fotó: Gecse Noémi
A Wikipédia internetes enciklopédia szerint az elektromos cigarettát 2003-ban találta fel egy kínai férfi, 2004-ben került a kínai piacra, a következő években pedig világszerte elterjedt termékké vált.
Nem kell messze menni, manapság Csíkszeredában is mindennapos jelenség, hogy úgynevezett e-cigarettával pöfékelő embereket lássunk. Feltevődik azonban a kérdés, hogy ez a fajta dohányzás mennyire káros az egészségre?
Kurkó Csilla, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyászati osztályvezető főorvosa szerint
Egy egyesült államokbeli tanulmányt hozott fel példának, amelyben az elektromos cigaretta által kibocsájtott gőzt hasonlították össze a passzív dohányzás során beszívott káros anyagokkal.
Fotó: Gecse Noémi
– magyarázta. Azonban – tette hozzá –, az elektromos cigaretta is tartalmaz a szervezetre káros anyagokat, de míg a normál dohányosok esetében a tüdőtágulás 10-15 év alatt is kialakulhat, addig az elektromos cigarettások esetében jóval több időbe telhet, akár 40 évbe is.
Rendkívül káros szenvedély
Nemrég a dohányzás szervezetre gyakorolt rendkívül káros hatásairól beszélt Kurkó Csilla tüdőgyógyász főorvos a Flastrom egészségügyi ismeretterjesztő előadás- és beszélgetéssorozaton. Mint akkor elmondta, a statisztikai adatok szerint a tüdőrák rengeteg emberéletet követel világszerte, tapasztalatai szerint pedig a tüdődaganatosok 80 százaléka dohányos. Ez a folyamat hosszú időn át alakul ki, és kezdetben nem jár tünetekkel. A tüdőrák idővel megjelenő, jellemző tünetei között szerepel a tartós köhögés, a légszomj, a ziháló légzés és számos további panasz. „A dohányosokra jellemző, hogy kezdetben nem akarják észrevenni ezeket a tüneteket, a nem dohányos betegek sokkal hamarabb észreveszik, hogy valami nincsen rendben. A cigarettázók sokkal később fordulnak orvoshoz ezzel” – mondta. Csíkszeredában hetente két-három személyt diagnosztizálnak tüdődaganattal, ezeknek az eseteknek pedig háromnegyede már műthetetlen. Közülük húsz százalék az, aki a diagnózistól számított első évet túléli.
A lapunk által megszólaltatott elektromos cigarettázók szerint ez a fajta dohányzás,
„Sokkal olcsóbb. Nyilván elsőként meg kell venni az elektromos cigarettát, amely 150-200 lej között van. Az követően havi 50 lejbe kerül a szerkezetbe járó folyadék (patronokban tárolt, aromásított folyadék). Az elektromos cigi előtt napi egy csomag cigarettát szívtam, el lehet képzelni, hogy az mennyivel volt drágább” – fogalmazott érdeklődésünkre egy csíkszeredai fiatal.
– számolt be tapasztalatairól egy másik, elektromos cigarettát használó személy.
Fotó: Gecse Noémi
A cigarettázás káros hatásainak megelőzésére és leküzdésére vonatkozó, 2002-ből származó 349-es számú törvény kiegészítésére és módosítására vonatkozó, 2016-ból származó 15-ös számú törvény előírásai nem térnek ki egyértelműen arra, hogy szabad-e vagy sem zárt helyeken használni az elektromos cigarettát.
Így, mivel a törvény más esetekben nem tiltja az elektromos cigaretta használatát,
Valódi dohánnyal működő e-cigaretta
A szóban forgó elektromos cigaretta mellett nemrég egy hasonló terméket vezetett be a világ egyik legnagyobb dohánygyártója, a Philip Morris vállalat. Ez a fajta elektromos cigaretta nem vízgőzös nikotinnal működik, mint a hagyományos e-cigaretták, hanem valódi dohánnyal. A kimutatások szerint ezzel mintegy kilencven százalékkal csökkenthető a tüdőbe kerülő káros anyagok aránya. Az IQOS-nek nevezett eszköz felforrósítja a dohányt, viszont nem égeti el azt. A dohányosok így hozzájuthatnak a napi nikotinadagjukhoz, de mivel a dohány nem ég el, nem szabadulnak ki belőlük az egészségkárosító anyagok, legalábbis ezt állítja a gyártó.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!