Az anyakönyvi kivonatokat Bukarestbe szállítják. Az első adag már elindult. Forrás: Maros megyei lakosság-nyilvántartó hivatal
Feldolgozzák és elektronikus adatbázisba helyezik az 1921-től napjainkig kiadott romániai anyakönyvi okiratokat a belügyminiszérium egyik új kezdeményezése révén.
2019. november 21., 16:592019. november 21., 16:59
Amint Maria-Romela Bocheş, a Maros megyei lakosság-nyilvántartó igazgatóság jogtanácsosa a Székelyhonnak elmondta, az anyakönyvi hivataloknak száz évre visszamenőleg kell őrizniük a személyi vonatkozású iratokat, születési bizonyítványokat, házasságleveleket, elhalálozási bizonyítványokat és válási okiratokat, annak leteltével pedig a dokumentumok az állami levéltárba kerülnek.
Maros megye a Beszterce-Naszód, Fehér, Szeben, Hargita, Brassó, Neamţ és Máramaros megyékkel együtt alkotott 4. számú csoportból a héten elsőként küldte el az első adag irathalmazt Bukarestbe, mintegy 2433 anyakönyvi kivonat másodpéldányát, hogy azokat elektronikusan feldolgozzák. A digitalizálás a jogtanácsos szerint a lakosságot szolgálja, ugyanis
„Jelenleg ha egy elveszett születési bizonyítványra vagy házassági levélre van szükségünk, akkor azt annak a helységnek a polgármesteri hivatalában igényelhetjük, ahol azt iktatták, illetve lakóhelyünk polgármesteri hivatalában” – magyarázta Maria-Romela Bocheş, hozzátéve, hogy az elektronikus adatbázis segít az ilyen jellegű eljárások megkönnyítésében. A központi adatbázist az anyakönyvi hivataloknak lehetőségük lesz használni, a személyi adatok védelmének szigorú betartásával – hangsúlyozta a jogtanácsos.
Maros megyéből az 1921-es esztendőig visszamenőleg 9300 iratot küldenek Bukarestbe digitalizálásra. Maria-Romela Bocheş elmondta, országos viszonylatban hozzávetőlegesen 75 millió anyakönyvi kivonat vár digitalizálásra, amelyet a tervek szerint 2021 végére fejeznek be.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
2 hozzászólás